Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz


 Tak wygląda okładka książki
Dzisiaj w Norwegii wychodzi książka o Polakach w Norwegii o tytule „Deer kommet for å bli POLAKK Hvordan vil det gå?". Rozbudowany reportaż ma rzucić nowe światło na największą grupę imigrantów w Norwegii. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy wywiad z jedną z autorek książki - Aleksandrą Kawecką, która w imieniu całej trójki odpowiedziała na pytanie dotyczące projektu.OlaR. : Skąd pomysł na wydanie takiego reportażu?

Przede wszystkim Polacy to temat, który interesuje więcej osób! Jest ich w Norwegii 50 000 - 100 000. Co z nimi będzie? To ciekawe pytanie. Imigranci są przedmiotem dyskusji w Norwegii, ale zazwyczaj dyskutuje się omuzułmanach. Większość imigrantów nie jest muzułmanami.Ostatnią publikacją wydawnictwa Frekk Forlag był wywiad z muzułmańskim imamem, katolickim księdzem i żydowskim rabinem natemat dobrego życia. Interesują nas "nowi Norwedzy".Dlatego też publikacja o Polakach.

OlaR. : Jakie jest zaangażowanie strony norweskiej w projekt?

Kristianmówi, że norweska strona projektu to język i wydawnictwo, a polskiwkład to wiedza!

OlaR. : Jak będzie wyglądać promocja książki?

Mamynadzieję na duże zainteresowanie publikacją ze strony mediów. Wobecnym wydaniu Morgenbladet z 11. marca jest materiał o "Polakk"na dwie strony, a w Dagbladet z 12. marca wydrukowano kronikę na tentemat (dostępna pod tym linkiemhttp://www.dagbladet.no/2011/03/12/kultur/debatt/kronikk/15786123/).Liczymy, że nie tylko Polacy, ale także osoby pracujące z Polakami lub zainteresowane tematem albo ogólnie migracjami będą chciałykupić "Polakk".

OlaR. : Jak długo trwała praca nad książką?

Mniejwięcej 4 miesiące, ale ta praca nie skończyła się jeszcze...

Ola R. : Jakąkampanię przewidujecie?

"Polakk" będzie sprzedawany w Narvesen, więc będzie dostępny w całej Norwegii. Liczymy też, że księgarnie zamówią publikację. Niemamy budżetu na reklamę, więc jesteśmy niejako zależni od zainteresowania ze strony mediów, żeby publikacja w ogóle został azauważona!

OlaR. : Kto ma być jej odbiorcą?

Polacy, instytucje pracujące z Polakami, politycy, badacze, ogólnie ludzie, którzy są zainteresowani kwestiami społecznymi.

OlaR. : Kto będzie kupować książkę?

Mamy nadzieję, że wiele osób.

Ola R. : Gdziebędzie można książkę kupić?

Na stronie http://frekkforlag.no/polakk/ (rabat przed 16. marca), w Narvesen i w części księgarni (póki coksięgarnie Tronsmo i St. Olav)

Ola R. : Ilu wywiadów przeprowadziliście?

15-20 wywiadów. Wiele ciekawych osób.

Ola R. :Przeprowadzaliście wywiady z różnymi Polakami i to zarówno w Norwegii, jak w Polsce, dlaczego? Jaki obraz to daje?

Ważne było dla nas, żeby uwzględnić Polaków mieszkających w Polsce, gdzie jest już mniejsze bezrobocie i gdzie kryzys finansowy nie miał tak dużych konsekwencji dla mieszkańców, jak w Norwegii naprzykład. Często zapomina się o uwzględnianiu Polski i perspektyw Polaków, kiedy temat migracji zarobkowej albo Polaków jest dyskutowany w Norwegii...

OlaR. : Do jakich wniosków dochodzicie?

Ciężko streścić to w jednym zdaniu, ale chyba, że migracja jest dobra, ale niesie ze sobą pewne wyzwania!

Ola R. : Jaki obraz Polaków daje "Polakk"?

Próbowaliśmy pokazać różnorodną grupę, zdolnych, wykształconych, aktywnych i zabawnych ludzi.

Ola R. :Pod tytułem książki jest pytanie "Hvordan vil det gaa?" Czy udaje się znaleźć na nie odpowiedź?

Niestety nie, alemamy nadzieję, że będzie dobrze. Zarówno z Polakami, jak i zpublikacją.

OlaR. : Czy jest szansa na polską wersję reportażu?

Tak! Tylko ktoś musiałby chcieć w to zainwestować...

Ola R. : Jaką częścią projektu będzie przeprowadzana przez Was debata?

Debata 17. marca będzie promocją książki. Wezmą w niej udział również politycy, których w publikacji nie ma! Będzie to na pewno ciekawe.Mamy nadzieję na interesujące dyskusje.

Ola R. : Czego oczekujecie od debaty?

Cieszymy się napromocję książki i mamy nadzieję, że wiele osób weźmie udziałw dyskusji.

Jeszcze ważniejsza jest debata w mediach! Ważna jest szersza perspektywa na problem migracji w Norwegii. Bo to nie tylko niska płaca i kiepskie warunki pracy. Wydaje nam się, że "Polakk" może mieć swój wkład w debatę publiczną.

OlaR. : Dziękuję.

Tutaj znajdziesz informacjeo autorach

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram