
Foto: MN |
Region Hordaland zajmuje najwyższe miejsce w kraju, jeżeli chodzi o korzystanie z siły roboczej z UE/EOG, a w przyszłości jego zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników jeszcze wzrośnie.
Szwed Carl-Johan Blomber (22) pracuje jako kelner w restauracji Logehagen przy Wesselstuen odkąd przyjechał do Norwegii jesienią 2008 roku. Przyjechałem właściwie dlatego, że miałem dosyć swojej pracy jako stolarz i chciałem spróbować czegoś nowego. Ani sekundy nie żałowałem, że wybrałem Bergen i Norwegię. Bergen jest przyjemnym miastem, zwłaszcza latem, a poziom zarobków tutaj jest znacznie wyższy od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Szwecji, mówi. Po półtora roku pracy w Norwegii zarobił tak dużo, że wkrótce wybiera się w rejs dookoła świata.
Blomberg nie jest jedynym Szwedem szukającym szczęścia w Bergen. Dwie kolejne osoby spotkane w tej samej restauracji przyjechały tu w tym samym celu. Jednej z nich wystarczyły trzy dni na znalezienie pracy kelnera, podczas gdy w Szwecji przez pół roku bezowocnie poszukiwała pracy.
Badanie przeprowadzone przez Nav EURES ukazuje, że w ciągu ostatniego roku 38 % zakładów pracy w Hordaland korzystało z siły roboczej z jednego lub więcej krajów UE. W ciągu ostatnich lat Polacy stali na szczycie listy zagranicznych pracowników w tym regionie, a ich liczbę szacowano na 12000. Sporo Polaków wyjechało, gdyż wielu z nich zatrudnionych było w przemyśle budowlanym oraz w warsztatach i przez ostatni rok mieli problemy z utrzymaniem pracy.
Szwedów natomiast przybywa. Obecnie stanowią oni po Polakach największą grupę imigrantów w Norwegii. Obywatele szwedzcy są poszukiwani jako pracownicy ze względu na język i nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy. Dotychczas nie potrzebowali oni jechać dalej niż w okolice Oslo, ale ostatnio liczba Szwedów rośnie także w innych rejonach.
Do Norwegii sąsiadów przyciąga zarówno trudny rynek pracy w Szwecji, jak i wyższe zarobki. Miesięczna pensja wyższa o 10 000 koron nie jest niczym niespotykanym po przekroczeniu granicy. Dawniej większość Szwedów zatrudniona była w rybołówstwie, obecnie pracują głównie w branży hotelarskiej i restauracyjnej, a także w służbie zdrowia.
35 % firm w Hordaland uważa, że w nadchodzących latach nadal będą potrzebowały siły roboczej z Unii. Rośnie liczba pracodawców zadowolonych z pracowników z tego obszaru. Stałe zatrudnienie jest najpopularniejszą formą stosunku pracy, na drugim miejscu znajduje się zatrudnienie tymczasowe oraz praca na zastępstwo.

To może Cię zainteresować