Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Polacy w Norwegii: podsumowanie roku 2013

Udostępnij
na Facebooku
3
Polacy w Norwegii: podsumowanie roku 2013

Rok 2013 był dla Polaków w Norwegii bardzo intensywny, w mediach było o nas głośno. Przypominamy najważniejsze wydarzenia mijającego roku.



Styczeń


Na początku roku Polonia w Norwegii w napięciu śledziła losy sióstr Półbratek.

Dziennik VG jak co roku zorganizował konkurs na „Imię Roku", do którego nominowana została 14-letnia Emilia Półbratek. Dziewczyna w liście do Aftenposten opisała historię swojej młodszej, chorej na raka szpiku kostnego siostry - chciała jej zapewnić najwspanialsze wakacje w życiu. Emilia zdobyła najwięcej głosów i wygrała plebiscyt VG. Wydawnictwo Gylendal Norsk Forlag zdecydowało się również wydać książkę „Den beste sommeren" („Najlepsze lato"), w której zawarto wpisy z bloga Emilii, zapiski jej rodziny oraz komentarze umieszczone w internecie.

Mała Natalia przegrała walkę z rakiem,  zmarła 16 stycznia tego roku.

den beste sommeren
 

Luty

W lutym 34-letnia Joanna Rencławowicz wygrała w sądzie sprawę dotyczącą dyskryminacji - została zwolniona z pracy za posługiwanie się językiem polskim. Szpital wypłacił Polce 60 000 koron odszkodowania za straty materialne poniesione w związku z bezzasadnym wypowiedzeniem oraz 130 000 koron za straty moralne.

Przewodnicząca Polskiego Klubu w Norwegii, Edith Stylo, skrytykowała politykę integracyjną państwa, sprawa była głośna w norweskich mediach:

- Co roku miliard koron z budżetu zostaje przeznaczony na integrację imigrantów, ale wszystko trafia do 5000 uchodźców politycznych, którzy potrzebują ochrony i paru innych grup. Nic nie przypada imigrantom zarobkowym, nawet jeśli mieszkają tu od lat. Niektóre grupy imigrantów są dyskryminowane. Władze nie robią niczego w celu zintegrowania Polaków. Wielu z nich nie mówi po norwesku mimo spędzenia w Norwegii ośmiu lat. Osoby te wpadają w błędne koło i mają problemy psychospołeczne - powiedziała Stylo.

Edith Stylo


Polsko-Norweskie Stowarzyszenie w Bergen ogłosiło, że w Norwegii wystąpi kabaret Neo-Nówka.

Marzec

W Marcu odbył się po raz kolejny plebiscyt „Wybitny Polak w Norwegii". W kategorii Kultura, nagrodę zdobyła pianistka Małgorzata Jaworska. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Mirosław „Carlos" Kaczmarczyk. W kategorii Młody Polak zwyciężył Bartosz Piasecki, szermierz i srebrny medalista IO 2012 w Londynie.

Radosny dzień na Holmenkollen - morze biało-czerwonych flag, drugie miejsce Justyny Kowalczyk w biegu na 30 km oraz zwycięstwo Piotra Żyły w skokach narciarskich.

-Jakby nie patrzeć, to Polak musi wygrać w Holmenkollen - podsumował ten dzień Żyła.

Holmenkollen

Kwiecień

W kwietniu 38-letni Michał Wieczorek został ponownie nagrodzony za swój bohaterski czyn - w kwietniu 2012 roku uratował małego chłopca, który wpadł do zimnej wody na przystani promowej. Ratownikowi przyznano ekskluzywny medal za bohaterstwo, odlany z brązu Carnegie, wręczono mu również dyplom. Nagorda Carnegie finansowana jest z majątku pozostawionego przez Andrew'a Carnegie, jednego z najbogatszych ludzi świata. Medal przyznawany jest bohaterom, którzy nie bali się zaryzykować własnym życiem, by ocalić drugą osobę.

Michał Wieczorek


W kwietniu również przemytnik z Polski spowodował śmiertelny wypadek, zginęła jedna osoba, sześć zostało rannych. Sprawca próbował uciec z miejsca zdarzenia.

Niedziela, 14. kwietnia 2003, godzina 7 rano. Przez przejście graniczne w Svinesund śmiga kawalkada 27 ciężko załadowanych samochodów. Zaalarmowani celnicy próbują je zatrzymać, ale z okazji niedzieli posterunek jest słabo obsadzony i ostatecznie udaje się zatrzymać tylko 14 pojazdów. Przemyt był rekordowy

Ilu jest Polaków w Norwegii? Centralne Biuro Statystyczne oszacowało, że ok. 77 100 osób. Jak te liczby mają się do rzeczywistości? Wyliczyliśmy, że Polaków w Norwegii jest ok. 200 000!

Maj

Na początku maja odbyła się w Oslo pierwsza edycja Festiwalu Filmów Polskich. Przez trzy dni prezentowano w stolicy Norwegii najnowsze polskie produkcje. W roku 2014 czeka nas powtórka tego wydarzenia!

Polak Rafał Nowak został zaproszony do udziału w popularnym programie Folk som slåss, emitowanym przez norweską telewizję MAX TV. Program Folk som slåss został zrealizowany przez popularnego norweskiego showmana Kristophera Schau i składa się z dziewięciu odcinków. W każdym z nich prowadzący zabiera widzów do innego kraju, prezentując nie tylko spotwoców podczas walki, lecz także ich codzienne życie.

W maju zamieściliśmy historię czytelniczki Mojej Norwegii, pani Hanny, która opowiedziała o tym, jak Barnevernet odebrało jej dziecko. Artykuł był jednym z najpopularniejszych w minionym roku.

Czerwiec

Nordycki koncern finansowy Nordea ogłosił w czerwcu, że wszystkie ich udziały w zakresie bankowości, ubezpieczeń na życie oraz działalności finansowej zostały sprzedane PKO Bankowi Polskiemu za około 5,3 miliarda koron norweskich (2,83 mld zł). Polski oddział Nordei nie przynosił oczekiwanych dochodów.

nordea.jpg


Lipiec

"Hitler miał rację, że chciał Polaków zamykać i zabijać w obozach koncentracyjnych, nadają się tylko do roboty i trzeba nad nimi cały czas stać z batem..." Tymi słowami zaczął swój list do redakcji pan Andrzej, który był oburzony traktowaniem polskich pracowników budowlanych w Norwegii.

Pan Andrzej poniekąd przewidział temat wykorzystywania polskich pracowników - kilka dni później światło dzienne ujrzała sprawa pracowników z Polski, którzy otrzymywali za swoją pracę 41 koron na godzinę. Ekipa budowała lokal Zary w Oslo. W mediach debatowano, czy Zara poniesie odpowiedzialność za wykorzystywanie pracowników. Przedstawiciele firmy nie chcieli wyrazić swojego zdania w tym temacie.

W lipcu rozstrzygnięcia doczekał się spór pomiędzy norweskim Bergen Group a Stocznia Gdańską. Bergen Group żądało od Stoczni Gdańskiej wypłaty odszkodowania. Wyrok szwedzkiego sądu zaskoczył jednak norweskie przedsiębiorstwo - to właśnie ono musi zapłacić polskiej stoczni ok. 26 milionów koron. W tym samym czasie polscy stoczniowcy poskarżyli się norweskiej firmie Aker Solutions na warunki pracy panujące w gdańskim zakładzie pracy.

Wojtek i Stefan, studenci AWF we Wrocławiu rozpoczęli w lipcu swój projekt „8 Months in Norway". Na blogu opisywali swoje przygody w Norwegii. Wtedy też ruszył „Złombol", czyli rajd, w którym ilość kilometrów ma przekroczyć możliwości techniczne pojazdów. W wyścigu wystartował zabytkowy Ikarus z Gdańska. Celem było dojechanie na Nordkapp.

8 months in Norway


Sierpień

W sierpniu śledziliśmy doniesienia dotyczące ciężarówki, która spłonęła w tunelu Gudvangen. Kierowcą pojazdu był Polak. Wypadek był początkiem debaty dotyczącej bezpieczeństwa na norweskich drogach.

Swoją premierę miał też teledysk polskiej artystki Domiki. Zebrał on wiele niepochlebnych komentarzy, zaczęliśmy się więc zastanawiać, czy Polacy to prawdziwi hejterzy?

Domika


Najpopularniejszy polski towar eksportowy - wódka, była jednym z najlepiej sprzedających się produktów w sieci sklepów Vinmonopolet. Co ciekawe, w Polsce nie można tej konkretnej wódki kupić.

Bramkarz Piotr Leciejewski został ogłoszony najbardziej lubianym przez fanów zawodnikiem Bergen Brann. Pozycję odebrał dotychczas królującemu w rankingu napastnikowi Erikowi Husekleppowi.

 

Wrzesień

We wrześniu finału doczekała się sprawa Polaków, którzy w kwietniu zostali zatrzymani na próbie przemytu. Czterej Polacy w wieku od 22 do 33 lat stanęli przez sądem. Uznano ich winnymi przemytu i łamania przepisów drogowych. Cała czwórka trafiła do więzienia, gdzie będzie musiała odsiedzieć kary o długości od roku i trzech miesięcy, do roku i dziesięciu miesięcy.

 

Październik

Kolejny młody piłkarz z Polski zaczął odnosić sukcesy w norweskim klubie. Szymon Walczak, 16-letni zawodnik norweskiego FK Fyllingsdalen zagrał w finale NM G19 Telenor Cup - Pucharu Norwegii do lat 19.

Szymon Walczak


W październiku mieliśmy okazję zapoznać się z relacją z wyprawy na Nordkapp. Już od trzech lat ósemka studentów z Rzeszowa podróżuje razem kolorowym Volkswagenem Caravelle po drogach Europy.

15 października miała miejsce organizowana przez nas konferencja „Polakker i Norge". To pierwsze tego typu wydarzenie w Norwegii.  "Polakker i Norge" było świetną okazją do zdobycia wiedzy o Polakach mieszkających w Norwegii. Najwięcej informacji dostarczyło wystąpienie socjolog Aleksandry Janaczyk. Wraz z Moją Norwegią przeprowadziła ona badanie wśród użytkowników portalu. Istnieje już sporo badań tego typu, jednak nasze różniło się od innych tym, że nie skupiało się tylko na pracy. Wzięliśmy pod uwagę także takie aspekty jak integracja z norweskim społeczeństwem, uczestnictwo w życiu kulturalnym i umiejętność posługiwania się językiem norweskim.

Polakker i Norge


Listopad

To właśnie w listopadzie mieliśmy okazję oglądać serię telewizyjną Brakkefolket, której bohaterami są Polacy mieszkający w miasteczku z baraków w Oslo. Serial oglądał co trzeci telewidz w Norwegii, a jego emisja wywołała falę dyskusji. Więcej o serii możecie przeczytać w linkach:

http://www.mojanorwegia.pl/rozrywka/brakkefolket__serial_o_polakach_w_norwegii.html

http://www.mojanorwegia.pl/polacy_w_norwegii/brakkefolket_-_ogladal_nas_co_trzeci_telewidz.html

Brakkefolket


Listopad był miesiącem Polskiego Dnia Niepodległości, który był obchodzony także przez Polonię w Norwegii.

Złe wiadomości dotarły do nas z norweskiego Ministerstwa Pracy. Minister pracy Robert Eriksson (Frp) postanowił obniżyć świadczenia z ubezpieczeń społecznych odbiorcom z innych krajów, w tym z Polski.

Także w tym miesiącu odchodziliśmy już 5. Urodziny portalu Moja Norwegia! Następne lata przed nami!

Grudzień

W grudniu Lech Sarnowski otrzymał tegoroczną nagrodę za działalność kulturalną. Został nagrodzony za intensywną pracę nad szeregiem projektów i wzbogacanie tym samym kultury Steigen kommune przez ostatnie 20 lat.

Aftenposten zwróciło się do redakcji Mojej Norwegii o pomoc w znalezieniu bohatera artykułu - Polaka pracującego w Norwegii. Jeden z czytelników naszego portalu stał się bohaterem publikacji w Aftenposten, która miała na celu ukazać portret przeciętnego imigranta zarobkowego.

A co przyniesie nam nadchodzący rok?

Zdjęcia: zasoby MojejNorwegii



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dik Dik

05-01-2014 14:02

Jak juz piszemy o wystepach Polakow w norweskiej TV, to moze warto wspomniec o udziale dwoch Polek: Julity i Karoliny w tanecznym show "Adils hemmelige dansere" tv.nrk.no/serie/adils-hemmelige-dansere/...2/sesong-1/episode-7

Prz Jar

31-12-2013 13:57

To skoro legalnie jest tu 77 tyś, to te 133 tyś pracuje na czarnucha?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok