Czytelnia
Pół roku na kacu?
14

Norwescy naukowcy wyliczyli, że przeciętny obywatel ich kraju spędza 176 dni w roku walcząc z syndromem dnia poprzedniego.
Przeciętny Norweg pół roku swojego życia spędza... na kacu – takie dane przedstawiła organizacja Av-og-till prowadząca kampanie na rzecz przeciwdziałania chorobie alkoholowej. Gorzej z kacem radzą sobie Norweżki niż Norwegowie. Mimo tego, to właśnie wśród Pań poziom spożycia alkoholu wyraźnie wzrósł.

foto: bourgone-live.com
Jeśli weźmie się pod uwagę sprzedaż alkoholu wśród wszystkich Norwegów powyżej 15 roku życia (umowna granica wieku, w którym najwięcej młodych ludzi ma pierwsze kontakty z napojami wyskokowymi) dane przedstawiają się następująco:
– Każdy z nas wypija 6,22 litrów czystego alkoholu w ciągu roku. Stanowi to równowartość około 282 półlitrowych piw albo 69 butelek wina. Koszty pijaństwa są duże, większe niż przyjemność płynąca ze spożywania alkoholu – mówi Kari Randen, pracownik Av-og-till.

foto: flickr.com/piotrloop
Jak temu zaradzić i zmniejszyć statystyki? Dobrym sposobem jest wprowadzenie w życie przemyślanych kampanii społecznych. W Wielkiej Brytanii ruszyła akcja „Go Sober For October”. Wszyscy, którzy w październiku zdecydują się na abstynencję, mogą wspomóc towarzystwo MacMillan zajmujące się pomocą osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Inicjatywę poparło dotychczas ponad 26 000 ludzi!
Badanie przeprowadzone przez Av-og-till odbywało się na grupie 2000 osób. Wszyscy Ci ludzie zgodnie przyznali, że syndrom dnia poprzedniego źle wpływa na ważne czynności, które mieli wykonać dzień po zakrapianej alkoholem imprezie. Kiedy SIRUS (Statens institutt for rusmiddelforskning) w tamtym roku opublikował swoje badania na temat zwyczajów alkoholowych w Norwegii, w dokumencie zostały porównane także zachowania Norwegów i mieszkańców Wielkiej Brytanii. Poprzednie wyniki również były brane pod uwagę w tegorocznym badaniu.
– Z wyników wcześniejszych prac badawczych wynikało, że brytyjski i norweski styl picia alkoholu jest bardzo podobny – ludzie piją po to by wprowadzić się w stan totalnego upojenia alkoholowego – mówi Randen.

foto: wikimedia.org
Naukowcy wyliczyli również, że u młodych ludzi w wieku 18-24 lat, kac trwa około ośmiu godzin. Najgorzej z syndromem dnia poprzedniego radzą sobie kobiety. Stan „kaca” trwa u nich około 9 godzin, podczas gdy dla mężczyzn ten czas jest o dwie godziny krótszy. Celem tegorocznych badań miało być uświadomienie Norwegom ile czasu tracą rocznie na leczenie kaca.
– Ludzie nie zawsze chcą się przyznać ile naprawdę piją. To zdecydowanie utrudniało badanie. Syndrom dnia poprzedniego zależy jednak nie zawsze od ilości spożytego alkoholu, ale także od sposobu picia. Każdy człowiek charakteryzuje się również inną tolerancją na alkohol – mówi Randen.
źródło: dagbladet.no
źródło zdjęcia frontowego: pixabay.com - CC0
Reklama
To może Cię zainteresować
11-09-2014 19:56
0
-2
Zgłoś
11-09-2014 19:41
0
0
Zgłoś
11-09-2014 19:40
2
0
Zgłoś
11-09-2014 19:40
0
0
Zgłoś
11-09-2014 19:08
1
0
Zgłoś