Czytelnia
Podatek na wszystkie zakupy w Internecie?

Komisja Unii Europejskiej chce wprowadzić przepisy, które mają sprawić, że wszystkie zakupy w Internecie będą obciążone podatkiem.
- Dzisiaj tworzymy podwaliny cyfrowej przyszłości Europy. Chcę zobaczyć sprzedaż telefoniczną i usługi cyfrowe, które przekraczają granice i są dostępne na całym kontynencie – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker. – Chcę aby każdy konsument miał dostęp do najlepszych ofert, a każdy biznes miał dostęp do całego rynku, bez względu na to, w której części Europy się znajduje.
Juncker pokazał Komisji swój plan, Digital Single Market. Ma zostać on rozpatrzony pod koniec 2016 roku.
Zlikwidowanie zakupów nie obciążonych cłem jest jedną z propozycji znajdujących się w planie.

foto: MN
Niepotrzebna zmiana?
W Norwegii do tej pory można było robić bezcłowe zakupy do 200 koron. Zeszłej jesieni podniesiono ten limit do 350 koron (o czym pisaliśmy TUTAJ).
NHO Handel (Organizacja zrzeszająca handlowców) była przeciwko decyzji rządu, dlatego propozycja Junckera bardzo im się podoba. Szef NHO Handel, Bjørn Næss, jest zdania, że propozycja Unii jest dobra i zmusi Norwegię do większej konkurencji handlowej w Internecie.
- Zakupy bezcłowe w Internecie do 350 koron to był ruch mający na celu zdobycie przychylności konsumenta. Ten ruch wydaje się być obecnie nielogiczny – mówi Næss.
Rząd jest za
Norweski minister modernizacji, Jan Tore Sanner, nic nie wspomina o zmianach wprowadzonych przez rząd. Zamiast tego, wyraża się pozytywnie na temat propozycji szefa Komisji Europejskiej.

Jan Tore Sanner
foto: wikipedia.org
- Będziemy uważnie obserwować działania Komisji i będziemy wprowadzać zmiany zgodnie z planem Digital Single Market – mówi Sanner.
Minister podkreśla, że Unia Europejska to najważniejszy partner gospodarczy Norwegii i to co się dzieje na cyfrowym rynku UE, wpływa również na Norwegię.
Europejski mur
Plan Junckera może jednak ulec zmianie po konsultacjach z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi.
16 punktów Junckera ma na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu i stworzenie jednego wewnętrznego rynku, który będzie dostępny dla europejskiego konsumenta.
Takie działanie utworzy cyfrowy mur dookoła Europy, twierdzi organizacja IKT-Norge.

Roger Schjerva
foto: commons.wikimedia.org
- Zastąpienie państwowego rynku regionalnym rynkiem nie jest zbyt wielkim krokiem naprzód – mówi szef marketingowy IKT-Norge, Roger Schjerva. - Technologia cyfrowa jest globalna. Europa się nie rozwinie jeśli będzie trzymać amerykańskie firmy poza swoimi granicami.
Źródło: nrk.no
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama

To może Cię zainteresować