
Foto: wikipedia |
Pieniądze będą pochodzić od PGNiG Norway AS i jak mówił dyrektor administracyjny, Geir Kvæl, firma chce się w ten sposób przyczynić do rozwoju technologii. Środki mają zasilić badania nad wstrzykiwaniem dwutlenku węgla do zbiorników, co ma zwiększyć wydobycie ropy i ograniczyć globalne ocieplenie.
Miliony mają być przeznaczone na projekt „CO2 Injection as a Tool for Increased HC Product on the NCS” , który rozpocznie się jeszcze w tym roku, a skończy w 2016 roku.
Polsko-norweska współpraca
Geir Kvæl podkreślał, że finansowanie projektu ma być także formą promocji współpracy między Polską i Norwegią, a w branży energetycznej oba kraje mają szczególne doświadczenia. Polska była pierwszym krajem Europy, który rozpoczął produkcję ropy i gazu już w 1854 roku.
Wymiana naukowców i studentów
Współpraca ma również obejmować wymiany między AGH i Uniwersytetem w Stavanger. Każdego roku UiS przeznaczy dwa miejsca dla studentów, którzy będą pisać prace magisterskie na tematy związane z projektem. W wymianach będą im towarzyszyć naukowcy pracujący na uczelni.
Źródło: uis.no

Reklama
To może Cię zainteresować
3