Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Oslo coraz bardziej zielone Czytelnia
Redakcja 15 września 2015
12:14

Oslo coraz bardziej zielone

Skomentuj


Stacja ładująca pod twierdzą Akerhus to 86 stanowisk gdzie właściciele elektrycznych samochodów mogą doładować swoje pojazdy.


Katakumby Akerhus (z 1290 roku!) były do tej pory używane jako zwyczajny parking. Od zeszłego tygodnia ilość miejsc parkingowych dla samochodów z tradycyjnym napędem została mocno ograniczona. Pierwszeństwo mają teraz pojazdy zasilane hybrydowo i bateriami elektrycznymi. Stacja jest otwarta codziennie od 6 do 24. Jednorazowo można ładować samochód przez 10 godzin.

Cel: mniej spalin


- Dzięki temu posunięciu mamy nadzieję zredukować ruch samochodowy w stolicy, a także zachęcić kierowców do przesiadki na elektryczne samochody. Zależy nam, żeby ich liczba się zwiększała, ponieważ dążymy do ograniczenia emisji spalin w centrum – powiedziała Guri Melby, komisarz ds. środowiska i transportu przy radzie miasta Oslo – Dzięki temu, że stacja znajduje się pod ziemią, mamy więcej miejsca na powierzchni, które możemy wykorzystać na planowanie tras rowerowych i transport publiczny.


Ładowanie na każdym rogu


W planach jest kilkadziesiąt nowych miejsc - docelowo w centrum Oslo ma powstać 140 punktów w ciągu najbliższych miesięcy. Do końca roku w mieście ma się w sumie znaleźć ponad tysiąc takich stanowisk.

Dostęp do garażu pod Akerhus jest możliwy przez aplikację na smartfona. Dzięki temu można zawczasu sprawdzić, czy na stacji są wolne miejsca. Na razie w bazie danych znajduje się tylko Akerhus i Vulkan, podobna stacja z 92 stanowiskami, ale w planach jest uwzględnienie w aplikacji także pozostałych punktów ładowania w Oslo.

O tym, że Norwegowie preferują ekologiczne środki transportu pisaliśmy niedawno (czytaj więcej: "Będzie wiózł nas elektrowóz"). Po sukcesie Zielonych (MDG) w poniedziałkowych wyborach w Oslo, można się spodziewać dalszych zielonych inicjatyw w stolicy


źródło: ebil.no
zdjęcie: fotolia.com - royality free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas