Czytelnia
Oryginalne kierunki studiów w Norwegii – ciekawe czy bezużyteczne?
13

Zrobiliśmy przegląd najciekawszych (lub najdziwniejszych) kierunków, które osoby ze znajomością angielskiego mogą studiować na Północy.
Aby zdobyć tytuł licencjata na uniwersytecie w Norwegii należy znać norweski. Niewiele uczelni oferuje studia I stopnia w języku angielskim. Sytuacja ma się odwrotnie, jeśli chodzi o studia magisterskie. Oferta kształcenia z wykładowym językiem angielskim na studiach II stopnia jest szeroko rozbudowana.
Studia o dzieciach czy o wikingach
Zrobiliśmy przegląd najciekawszych (lub najdziwniejszych) kierunków, które można studiować na Północy, jeśli zna się angielski.
Studia o Ibsenie (Uniwersytet w Oslo) - student zdobywa głęboką wiedzę na temat dzieł Henrika Ibsena - nie tylko ich treści, ale i historycznego oraz kulturowego kontekstu. Poznaje również międzynarodowe adaptacje ibsenowskiej twórczości oraz ich odbiór na całym świecie. Po tych studiach można znaleźć pracę jako archiwista, bibliotekarz lub pracownik muzeum.
Studia o wikingach (Uniwersytet w Oslo) - student zgłębia swoją wiedzę na temat świata wikingów oraz islandzkich sag. Uczy się również o paleografii (badanie rozwoju pisma w procesie historycznym) i runologii (badanie i odczytywaniem pisma runicznego). Studia będą interesujące dla tych, którzy pasjonują się średniowieczną Skandynawią. Program nauczania daje solidną podstawę do dalszych badań naukowych w tym zakresie.
Arktyczna turystyka przygodowa (Uniwersytet w Tromsø; studia licencjackie) - studia są idealne dla osób, które marzą o przeżyciu ekscytującej przygody. Studenci uczą się tu planować wycieczki, a także wymyślają różnorodne aktywności, które wykonywać można za kołem polarnym. Połączenie wiedzy teoretycznej i zajęć praktycznych pomaga im wspierać i rozwijać branżę turystyczną na Północy. Po studiach można pracować jako pilot turystyczny lub pracownik biura podróży.
Fizjologia zwierząt arktycznych (Uniwersytet w Tromsø) - studia skupiają się na wiedzy o fizjologicznym przystosowaniu ssaków, ryb i ptaków do życia na wysokich szerokościach geograficznych. Studenci uczą się o tym, w jaki sposób zwierzęta te radzą sobie z mrozem, ciemnością i brakiem całorocznego dostępu do jedzenia. Takie wykształcenie pozwala im na dalszy rozwój kariery naukowej lub pracę w roli nauczyciela.
Taniec (Uniwersytet w Trondheim) - student zdobywa wiedzę na temat tańca współczesnego i dawnego. Poznaje jego historię, gatunki i techniki. Uczy się również analizować taniec - ruchy ciała, aspekty estetyczne oraz interpretację muzyki. Absolwenci zostają zazwyczaj nauczycielami lub krytykami tańca.
Studia o dzieciach (Uniwersytet w Trondheim) - student uczy się postrzegać dzieciństwo jako fenomen społeczno-kulturowy. Dowiaduje się także o różnych standardach, w jakich żyją dzieci z poszczególnych krajów. Zajęcia pozwalają spojrzeć na dzieciństwo z punktu widzenia różnych dziedzin naukowych: antropologii, socjologii, geografii i historii. Absolwent studiów o dzieciach może pracować w organizacjach pomagających najmłodszym.
Co myślicie o takich kierunkach? Ciekawe, oryginalne czy bezużyteczne?
Zdjęcie frontowe: MN
Reklama
To może Cię zainteresować
13
13-10-2015 19:46
4
0
Zgłoś
13-10-2015 19:11
0
0
Zgłoś
13-10-2015 18:51
1
0
Zgłoś
13-10-2015 17:34
0
0
Zgłoś
13-10-2015 16:35
9
0
Zgłoś
13-10-2015 16:24
0
-2
Zgłoś