Czytelnia
Obserwowani w ukrytej kamerze

Norwegowie byli monitorowani przez ukrytą kamerę podczas pobytu w zagranicznym hotelu po tym jak PST (nor. Politiets sikkerhetstjeneste - Policyjna Służba Bezpieczeństwa) skontaktowała się ze służbami współpracującymi z podejrzeniami na ich temat.
Metoda użyta przeciwko Norwegom jest nielegalna w Norwegii.
W corocznym raporcie Stortingu dotyczącym Unii Europejskiej ujawniono między innymi informacje o nielegalnej obserwacji rozmów adwokatów oraz o błędach w danych PST.
Jednak inną ciekawą historią z raportu jest ta, której akcja odbywa się w zagranicznym hotelu. Policyjna Służba Bezpieczeństwa obserwowała dwójkę ludzi z w związku z prowadzonym śledztwem.
Planowali oni wyjechać na wycieczkę za granicę, gdy PST skontaktowało się ze współpracującymi służbami w kraju do którego się wybierali.

wikipedia.org
Obserwowani przez kamery
To doprowadziło do sytuacji w której pokój hotelowy który mieli zamieszkać został wyposażony w ukryte kamery. Jest to działanie nielegalne w Norwegii.
Służby bezpieczeństwa w innym kraju nie miały własnych podejrzeń wobec tych ludzi, ani żadnego innego powodu aby ich obserwować.
PST, w wyjaśnieniu dla komisji piszącej raport, stwierdziło że celem kontaktu było podanie współpracującym służbom podstawy do własnej oceny „z własnej inicjatywy oraz w celu ochrony własnych interesów czy ustanowić obserwację podejrzanych z użyciem nacisku".

wikipedia.org
PST: Nie robiliśmy nic niezgodnego z prawem
Mimo, że monitoring jest zgodny z prawami kraju w którym doszło do obserwacji, PST przyznaje, że nie sprecyzowało, iż ukryte kamery w pokojach hotelowych są nielegalne w Norwegii.
PST wierzy, że nie zrobiło nic nielegalnego, zaś komisja wnioskuje:
„Komisja po wnikliwym zbadaniu sprawy uznaje, że uzasadniona i istotna jest wątpliwość działań PST, zwłaszcza jeśli chodzi o kamery monitorujące użyte na podstawie zlecenia lub żądania PST".
Na koniec jeszcze piszą, że nawet jeśli doszło do pominięcia prawnych ograniczeń, nie mają podstaw do krytyki PST.
W raporcie nie ma podanych informacji kiedy oraz gdzie sytuacja się zdarzyła. Raport komisji nie podaje również informacji o co byli podejrzani monitorowani ludzie.
Źródło: aftenposten.no; zdjęcie frontowe: wikipedia.org
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
2