Norweskie imię szansą na sukces

Norwegowie postrzegają siebie jako bardzo tolerancyjnych i wolnych od uprzedzeń, ale jeśli już muszą zatrudnić obcokrajowca, to wybiorą Szweda. Hindus? Na gońca.
Kwalifikacje Hinduski Paminder Vadsten doskonale wpisywały się w wymagania pracodawcy, jednak nie zaproszono jej na rozmowę. Powód? Nie jest rodowitą Norweżką.
1800 fikcyjnych listów
Institutt for samfunnsforskning (Instytut Badań Społecznych w Norwegii) kilka lat temu przeprowadził eksperyment, który miał zbadać zjawisko dyskryminacji na tle etnicznym w pracy. Wysłano 1800 fikcyjnych listów motywacyjnych odpowiadających na prawdziwe ogłoszenia o pracę. „Kandydaci” mieli podobne wykształcenie, jednak część z nich nosiła obcobrzmiące imiona i nazwiska. Okazało się, że prawdopodobieństwo zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną było wtedy o 25 proc. mniejsze.
- Jest to szczególnie szkodliwe w przypadku dzieci imigrantów. Uprzedzenie do rodziców przenosi się na dzieci, mimo tego, że urodziły się tutaj i kształciły się w norweskich szkołach - mówi Arnfinn H. Midtbøen z IFS.
Hindus? Na gońca
Takim przypadkiem jest jest historia Parminder Vadsten. Zamieszkała w Norwegii wraz z rodzicami kiedy miała 12 lat. W Indiach nie radziła sobie w szkole z matematyką, jednak po przeprowadzce odkryła swój talent do tego przedmiotu. Po skończonych studiach ekonomicznych wysłała aplikację do banku DnB, jednak tam zaproponowano jej posadę… gońca.
Kobieta nie kryła swojego rozczarowania, liczyła bowiem przynajmniej na staż. Znalazła w końcu etat w agencji rekrutacyjnej, gdzie wielu z pracodawców mówiło jej wprost, że nie chcą zatrudniać imigrantów na wyższe stanowiska. Parminder postanowiła przeprowadzić eksperyment. W dokumentach zaczęła używać tylko pierwszej litery imienia. Kiedy rozmawiała przez telefon, brano ją za Norweżkę i wszystko było w porządku. Dzisiaj zasiada w zarządzie firmy, która otrzymała nagrodę za wzorowe zarządzanie od gazety "Dagens Næringsliv". Za pieniądze, które obecnie zarabia, kupiła mieszkanie, które zrządzeniem losu znajduje się… nad siedzibą banku - tego, który wcześniej odrzucił jej aplikację.
źródła: erikstephansen.blogg.no, aftenposten.no, forskning.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free
To może Cię zainteresować
22-08-2015 13:17
0
-1
Zgłoś
22-08-2015 12:54
0
-3
Zgłoś
22-08-2015 12:10
2
0
Zgłoś
22-08-2015 11:16
3
0
Zgłoś