Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

6
NORWESKIE TRADYCJE WIELKANOCNE

 
 
Wielkanoc co roku zapowiada zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę. Pisanki, żółte kurczaczki, żonkile, zając przynoszący prezenty – to wszystko elementy znanej nam tradycji świątecznej. Påsketur, Kvikk-Lunsj, Påskekrim to słowa opisujące znane nam nieco mniej, ale równie interesujące i intrygujące, norweskie tradycje wielkanocne. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co oznaczają te tajemniczo brzmiące terminy, zapraszamy do czytania!
Długi weekend... wielkanocny!

Przypadająca na wiosnę Wielkanoc jest dla wielu Norwegów świętem o wiele ważniejszym niż Boże Narodzenie. Okres trwający od Niedzieli Palmowej do pierwszego dnia świąt nazywany jest w Norwegii spokojnym/cichym tygodniem (Den stille uke). Oficjalne wolne zaczyna się w Wielki Czwartek, jednak wszyscy, chcący wydłużyć sobie odpoczynek biorą 3 dni urlopu i w ten sposób otrzymją 10 dni wiosennych ferii. Wielki Czwartek to dzień zakupów świątecznych, są one jednak dosyć nietypowe, ponieważ tego dnia można natknąć się na ogromne kolejki na granicy ze Szwecją! Wielki Czwartek nie jest w Szwecji dniem wolnym, dlatego też tamtejsze sklepy przeżywają norweskie oblężenie. W Wielki Piątek atmosfera zaczyna być bardziej świąteczna, w wielu miejscowościach organizowane są drogi krzyżowe. Wielka Sobota to powrót do szarej rzeczywistości, sklepy są otwarte i nie wszyscy mają wolne. Wielka Sobota to również dzień, w którym dzieci mogą jeść do woli słodycze, tradycyjnie więc szukają w ogródkach czekoladowch jajek (Påskeegg)ukrytych tam przez wielkanocnego zająca (Påskehare). W Niedzielę Wielkanocną Norwegowie zasiadają razem ze swoimi rodzinami do śniadania. Tak jak w Polsce jajka królują na świątecznych stołach. Typowe ozdoby wielkanocnego stołu to bazie, pisanki a także dodatki w żółtym kolorze, który jest norweskim kolorem świąt wielkanocnych. Świąteczny poniedziałek to zazwyczaj dzień, w który dużo osób pakuje się i wraca do domów, nie łączą się z nim żadne szczególne tradycje.

Czas na wycieczkę

Stereotypowy Norweg kocha życie na świeżym powietrzu. Nie może więc odpuścić okazji na świąteczną wycieczkę (Påsketur)! Nie jest to jednak coś co znamy, czyli spokojna przechadzka z rodziną po śniadaniu. Ogromna ilość mieszkańców kraju fjordów wybiera się na narty. Ferie świąteczne to zazwyczaj ostatni dzownek na szaleństwa na stoku (w tym roku sezon nie skończy się tak szybko :) ). Nieodłącznymi towarzyszami każdej wyprawy w góry są świeże pomarańcze, krem z filtrem słonecznym i czekolada Kvikk-Lunsj. Z górsiej wycieczki powinno się wracać będąc opalonym i zadowolonym człowiekiem.

Relaks z dreszczykiem

Spokojny tydzień wielkanocny kończy się w Norwegii dosyć nietypowo. W latach 20 ubiegłego wieku narodziła się tam jedyna w swoim rodzaju tradycja świąteczna. Tuż przed świętami ukazała się wtedy książka o mrocznym tytule „Bergenstoget plyndret i natt” (co oznacza: Splądrowany nocny pociąg do Bergen), która stała się wielkim sukcesem! Od tamtej pory co roku, w okolicy Wielkanocy, wydawane są w Norwegii książki zawierające kryminalne historie. Norwegowie nie tylko czytają kryminały, ale też mogą wybierać pośród filmów z dreszczykiem, emitowanych przez stacje telewizyjne. W tym roku postanowiono połączyć kilka tradycji w jedną – okładka najnowszego påskekrim przypomina opakowanie batonika Kvikk-Lunsj!

Tradycje świąteczne pomimo tego, że różnią się nie tylko w zależności od państwa, ale nawet od regionu, zawierają jednak wiele wspólnych elementów i symboli rozpoznawalnych na całym świecie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Wam lepiej poznać i zrozumieć norweskie tradycje wielkanocne.

Redakcja MojejNorwegii życzy wszystkim czytelnikom god påske, czyli Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pati muzia

31-03-2013 10:35

Bandy najebanych jak samoloty Norwegow co sikaja i sraja gdzie popadnie
demolujac wszystko po drodze
najwiecej samochodow z gownarzeria w okolicacj szwedzkiej granicy


www.abcnyheter.no/nyheter/2013/03/28/hor...n-pa-vei-til-sverige

reszta na youtube

ayot adot

30-03-2013 23:09

Będzie ten mu telefon sam pisze co chce -inteligentną maszyna!

ayot adot

30-03-2013 23:06

Haniu musisz być młoda osoba bo wspomnianeprzez ciebie tradycje nie są polskie i naprawdę o nich w polsce usłyszałam
Za to spanie prochem na referencji w wielką niedzielę jest typowo mazowiecka tradycja
Lany poniedziałek polski
Oświecenie pokarmów w koszulkach też jest słowiańskie
Oświecenie obejścia w wielkanocną niedzielę i rozkładzie głosu w kontach obejścia. A bakusy świąteczne...

Dik Dik

30-03-2013 13:59

Moze nie pytany, ale odpowiem Ci, ze np. lany poniedzialek ma baaardzo dluga ( bo kilkusetletnia ) tradycje na ziemiach polskich i nie jest bezposrednio zwiazany z Wielkanoca, ale z wiosna i budzeniem sie do zycia.

ansz75 napisał:...a to w Norwegi sa jakies wielkanocne tradycje?
Jestem tu 13 lat , pracuje w norweskiej instytucji i dopiero sie dowiedzialam ze påskeferie i påske krim to sa tradycje

Może dlatego iż do niedawna , "obracałaś się" ... w Innym Kręgu Kulturowo - Wyznaniowym .
---
Ponad 90 lat czytania kryminałów w tym Świątecznym Czasie przez Wszystkie Pokolenia Norgów , to Naprawdę spora tradycja ...
---
Mogła byś podać jakąś CZYSTĄ POLSKĄ TRADYCJĘ o takim stażu ... , nie związanym bezpośrednio z religią ...? .
---
BARDZO ŁADNE ZDJĘCIE Z TYMI LOKAMI ...

POZDRAWIAM
ŚWIĄTECZNIE

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok