Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Norwescy studenci uważają, że piractwo internetowe jest OK.

 
 foto: sxc.hu
Z opublikowanych niedawno wyników badań wynika, że prawie wszyscy studenci używają pirackich kopii oprogramowania. Specjaliści obawiają się, że takie postępowanie oraz brak świadomości grożących kar, może przynieść opłakane skutki.


Badania przeprowadzone przez Business Software Alliance Norge wśród studentów studiów magisterskich na BI oraz NTNU wykazały, że większość ankietowanych uważa za w pełni akceptowalne korzystanie z nielegalnych kopii oprogramowania. 

79% respondentów używa pirackich kopii na swoich prywatnych komputerach, a 64% uważa, że nie ma w tym nic złego. Jednak w kontekście pracy sytuacja wygląda zupełnie inaczej – jedynie 19% nie miałoby nic przeciwko używaniu nielegalnych kopii w pracy.

Liderzy przyszłości 

BSA jest organizacją, której celem jest ograniczenie używania nielegalnego oprogramowania w środowisku pracy. Tak zareagowali na rezultaty badania, które przeprowadzają regularnie od 2004 roku: 

- To badanie w jasny sposób pokazuje, że większość studentów reprezentuje postawę, która nie zgadza się z norweskim prawodawstwem. Jeśli przyszli liderzy nie są zainteresowani przestrzeganiem prawa to mamy duży problem i poważnie mnie to niepokoi, mówi rzecznik BSA Norge, Thor Mosaker. 

Trzy lata więzienia 

Mosaker podkreśla, że tak samo jak książki, muzyka czy filmy, programy komputerowe również chronione są prawem autorskim. Mniej niż połowa ankietowanych studentów wiedziała, że za złamanie praw autorskich grozi kara do trzech lat więzienia oraz sankcje finansowe. 

- Fakt, że tak wiele jak połowa studentów nie zna kar obowiązujących w tym obszarze jest mocno niepokojący, mówi Mosaker. 

Uważa on także, że norweskie władze powinny położyć duży nacisk na postawy społeczeństwa względem używania pirackich programów. 

W pracy – niekoniecznie 

Z drugiej strony mniej osób niż wcześniej uważa, że w porządku jest używanie nielegalnego oprogramowania w pracy. 

W najnowszym badaniu 81% pytanych uważa, że takie postępowanie powinno być nielegalne, podczas gdy w 2011 roku było to tylko 74%. 

BSA podkreśla, że używanie pirackich kopii istotnie zwiększa obniża poziom bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu. Wiele nielegalnych programów może zawierać wirusy, które mogą zaszkodzić zarówno naszej firmie, klientom jak i współpracownikom. 

Spadająca akceptacja 

Zdaniem BSA, pomimo tak wysokich wyników, akceptacja dla pirackiego oprogramowania w Norwegii ma tendencje spadkową. 

Liczba ankietowanych, którzy uważają że sami w przyszłości będą korzystać z nielegalnych kopii programów stopniowo maleje. W 2007 roku 79% odpowiedziało pozytywnie, w 2011 liczba zmalała do 75%, a w ubiegłym roku było to już tylko 65% ankietowanych. 

Na pytanie, czy badany posiada pirackie oprogramowanie do prywatnego użytku w 2007 roku 92% odpowiedziało pozytywnie. W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło tylko 79%, co jest najniższym wynikiem odnotowanym do tej pory. 

Źródło: addressa.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok