Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Norwegowie wyrzucają za dużo jedzenia

zosia@mojanorwegia.pl/ZosiaMN

29 listopada 2013 10:15

Udostępnij
na Facebooku
7
Norwegowie wyrzucają za dużo jedzenia

Marnotrawienie jedzenia w Norwegii przeraża nawet wielkie supermarkety. Rema 1000 myśli nad zakończeniem oferty «3 za 2», aby ludzie wyrzucali mniej jedzenia.

1
0,2 kg chleba i 12,1 kg owoców i warzyw – między innymi to wyrzuca przeciętny Norweg każdego roku roku. W sumie jest to 255.000 ton jadalnych produktów spożywczych w roku.
Jeżeli mielibyśmy to przeliczyć na banany i ogórki, wyjdzie na to, że 250 milionów sztuk kończy w śmietniku każdego roku.
Do tego dochodzi jedzenie, które wyrzucane jest w drodze „z pola na stół”, czyli w rolnictwie, przemyśle, sklepie i cateringu.
- Naszym celem jest zredukowanie wyrzucanego jedzenia o 25% do 2015 roku. Marnotrawienie następuje wtedy, gdy wyrzucamy jedzenie, które tak naprawdę moglibyśmy zjeść, mówi Ole Jørgen Hanssen z Østfoldforskning.


Wyrzucają trochę mniej

Podczas weekendowej konferencji w ramach projektu «ForMat», Hanssen zaprezentował nowe trendy, panujące wśród konsumentów.

- Statystyki wskazują na pewien wzrost świadomości u konsumentów jeśli chodzi o wyrzucanie jedzenia w ostatnim roku, mówi Hanssen.
Hanssen odnosi się do wyników rocznej ankiety, gdzie 1000 osób zapytano o to, co i ile wyrzucają. Okazuje się, że jest to odrobinę mniej niż w 2010 roku.

lodowka.png
printscreen, źródło: aftenposten.no, foto: Ingar Storfjell



Oferty promocyjne napędzają niegospodarność


W Wielkiej Brytanii Tesco zrezygnowało z promocji «2 za 1» z powodu marnowania jedzenia. Ankieta pokazała, że sałata, którą klienci dostawali gratis, lądowała prosto w koszu na śmieci.

To dość ekstremalny przypadek, ale okazało się, że jedna trzecia jedzenia kupionego w Tesco została wyrzucona.

Zakończono więc kampanie w stylu „kup jedno – dostań gratis drugie”, dotyczące jedzenia, które nie ma długiej przydatności do spożycia.
Norweska Rema także rozważa takie działanie.

lodowka2.png
printscreen, źródło: aftenposten.no, foto: Ingar Storfjell



Cel jest łatwy do osiągnięcia


5% mniej osób twierdzi, iż wyrzucają jedzenie tylko dlatego, że jego data ważności minęła.

- Jeżeli wszyscy klienci użyją swoich zmysłów i powąchają jedzenie zanim je wyrzucą do kosza, możliwe jest, że zmarnujemy o 25% jedzenia, mówi Hanssen.
Uważa, że większość ludzi musi się nauczyć jak przechowywać jedzenie i jak o nie dbać.
- Odpowiednia temperatura i światło sprawią, że jedzenie będzie w lepszym stanie. Dawniej mieliśmy zimną piwniczkę, w której jedzenie było dobrze przechowywane. Dzisiaj mamy zamrażarkę, lodówkę i ciepły pokój. Świeże owoce nie wytrzymują długo w temperaturze powyżej 20 stopni, mówi Hanssen i przypomina, że Norwegowie wyrzucają 60 000 ton świeżych owoców i warzyw rocznie.


Młodsi są gorsi…


Hanssen wskazuje też na to, że najważniejsze to dotrzeć z tym przesłaniem do młodych ludzi.
- Nadal ci, którzy mają ponad 60 lat wyrzucają mniej niż ci w wieku 26-39 lat. Chciałbym zobaczyć zmianę postawy u młodszych.
Coraz więcej osób lepiej planuje swoje zakupy. Aż 8% więcej osób w stosunku do 2010 roku, korzysta z listy zakupów.

- Kiedy uczyłam się w norweskiej szkole, wyrzucanie jedzenia przez uczniów było jedną z rzeczy, która najbardziej mnie uderzyła. Starsi Norwegowie też zwracali na to uwagę i próbowali temu zapobiec. Bez skutku. Młodzież miała to w nosie i uważali, oczywiście, że to cool, że mają to w nosie. Straszne zepsucie - opowiada Asia, która uczyła się przez rok w norweskiej szkole ludowej.



Zanurkujmy do śmietnika


Wśród studentów przyjeżdżających na Erasmusa do Norwegii, wielu praktykuje tzw. "dumpster diving" albo "freeganizm". Jadą w nocy do śmietników przy supermarketach i wracają z pysznym jedzeniem na cały tydzień.

- Banany, czerwone pomarańcze, orzechy, ziemniaki... Nie ma chyba rzeczy, której bym w śmietniku nie znalazł - opowiada Michał, student NTNU w Trondheim.

- Ohydne? Chyba to, że do śmietnika trafiają rzeczy zupełnie jadalne, ba, pyszne i unikatowe - mówi Michał.

A oto przykładowe łupy z freegańskiej wyprawy:

2008-freegan-day1.jpg
foto: commons.wikimedia.org


Miejmy nadzieję, że tendencje się zmienią i coraz więcej Norwegów zauważy problem marnowania jedzenia. Jak na razie to studenci dbają o to, by w śmietnikach zostały tylko śmieci.

man_rummaging_thought_a_skip.jpg
foto: wikipedia.org



Na podstawie aftenposten.no


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jacek Zabek

30-11-2013 19:18

Ja wyniosłem z domu dziadków taką zasadę odnośnie jedzenia. Jeśliś dziad, jedz takie rzeczy, abyś był syty długo i nie marnuj jedzenia. Jeśliś pan jedz co chcesz i ile chcesz, ale też nie marnuj jedzenia, bo to tak samo świadczy o tobie jak to co jadasz, w co się ubierasz, czy dbasz codziennie o czystość, czy przeklinasz, czy jesteś dobry dla innych itd.
Zawsze nam mówili, że każdy zwykły człowiek może być porządny jeśli tylko chce i każdy nowobogacki i nie tylko panicz może być wstrętnym niechlujem, a takimi się brzydzili.

robert taki

30-11-2013 13:00

jasta102 napisał:
jedną z pierwszych rzeczy,
która strasznie dziwuje polaczków na początku pobytu w Królestwie jest
dlaczego benzyna jest taka droga
przecież oni mają swoją
przeważnie próbuję to tłumaczyć pustym łbom tak
gdyby benzyna była tania, toby pokupowali sobie duże amerykańskie, wygodne samochody
z silnikiem minimum 4.0 litra
i płacili by tyle samo za paliwo

ty masz leb ,nie od parady....

pati muzia

30-11-2013 10:35

ale skape te norki stare zarcie beda porzadnym imigrantom wciskac

Vivid :)

29-11-2013 22:13

towar ktoremu konczy sie data przydatnosci do spozycia nalezy przeceniac wczesniej a nie w koncowym dniu a potem tonami ze sklepow do "utylizacji".....to chyba bardziej polityka sklepow marnotrawi niz ludzie

Brudny Harry

29-11-2013 22:01

zanim będę pouczać ludzi jak przechowywać jedzenie itd. niech się najpierw zainteresują przeterminowanym jedzeniem które można znaleźć na półka sklepowych

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok