Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Norwegowie inwestują miliony w Polskę i Polaków

 
 
Ponad 530 mln euro napłynęło z Norwegii do Polski w latach
2004-2009. Plany na kolejne pięć lat są jeszcze bardziej imponujące i przewidują, że w tym okresie nasz kraj otrzyma prawie 580 mln euro norweskiego wsparcia. Tym sposobem Polska, staje się największym beneficjentem Norweskiego Mechanizmu Finansowego.



Pieniądze pochodzą od państw, które nie są członkami Unii, ale działają w jej przestrzeni gospodarczej - Norwegii, Islandii i Lichtensteinu, a przeznaczone są na ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego, zdrowie i opiekę nad dziećmi.

Głównym celem jest jednak unowocześnienie przedsiębiorstw w krajach, które wstąpiły do, UE, choć Norwegowie nie ukrywają, że z ich kwot skorzystają w pierwszej kolejności przedsiębiorstwa i instytucje, które opierać się będą o norweską myśl techniczną i współdziałanie norweskich firm.

Norwegowie zdecydowali się skierować pieniądze do nowych krajów Unijnych świadomi, że ich gospodarka opiera się o złoża ropy naftowej i gazu, które muszą się wkrótce wyczerpać. Dlatego budują inne supernowoczesne przemysły i chcą skorzystać z boomu gospodarczego, jaki stanie się udziałem 10 państw, które weszły do UE. Najbardziej liczą na Polskę i do nas kierują 40 proc. pieniędzy.

Norweski Mechanizm Finansowy potocznie zwany funduszem norweskim, to bezzwrotne dotacje jakie Norwegia przekazuje państwom, które niedawno stały się członkami Unii Europejskiej. Z budżetu królestwa naftowego giganta płynie bowiem, aż 97 procent wszystkich środków wchodzących w skład wspomnianego funduszu i Mechanizmu Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego (przy niewielkim udziale Lichtensteinu i Islandii). EOG obejmuje wszystkie 27 krajów UE oraz wspomniane wcześniej Norwegię, Lichtenstein i Islandię.

Norwegowie hojni dla Pomorza

Prawie 40 mln euro otrzymało nasze województwo w ramach tak zwanych funduszy norweskich. Za te pieniądze udało się zrealizować 36 projektów. Już wkrótce będzie można ubiegać się o kolejne środki - czytamy w pomorskiej Gazecie Wyborczej.

Największą dotację, tj. grant w wysokości ponad 8,5 mln euro, otrzymało Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku na realizację projektu pn. Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej.

Kwotą 3,3 mln euro fundusz wsparł również trwający od niemal dwóch lat remont wieży Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Na mierzących około 70 metrów wysokości rusztowaniach wciąż trwają prace mające na celu wzmocnienie wieży, która była w tak fatalnym stanie, że największy ceglany kościół świata po prostu się sypał.

Norwegowie są bardzo czuli na punkcie dziedzictwa kulturowego, dlatego też dołożyli się do projektu Muzeum Zamkowego w Malborku związanego remontem Zespołu Rezydencjonalnego Wielkich Mistrzów na Zamku Średnim w Malborku. Koszt dotacji w tym przypadku wyniósł 2,6 mln zł. - 26 listopada nastąpi oficjalne zamknięcie projektu związanego z odnowieniem Wielkiego Refektarza - cieszy się Michał Rzeszewicz, konsul honorowy Królestwa Norwegii.

Aż 10 projektów związanych rozbudową przyszkolnej infrastruktury rekreacyjnej udało się zrealizować za norweskie pieniądze w powiecie wejherowskim. Dzięki temu region zyskał 10 nowoczesnych, wielofunkcyjnych boisk do gry w piłkę nożna, koszykówkę i siatkówkę. - Na ten cel z funduszu zostało przeznaczone prawie 1,5 mln zł - pisze Gazeta Wyborcza.

Wspierają polską naukę


Prawie 44 mln euro przez ostatnie trzy lata otrzymały z Norwegii polskie uczelnie. Pieniądze były przeznaczone na finansowanie projektów badawczych oraz organizację konferencji i seminariów, dotyczących przede wszystkim ochrony środowiska i opieki zdrowotnej. Kolejne 13 mln euro Norwegowie przeznaczyli na stypendia dla polskich studentów i naukowców, a także na rozwój polskich uczelni i ich współpracę ze skandynawskimi partnerami.

Efekty działania Polsko-Norweskiego Funduszu Badań Naukowych oraz Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, a także indywidualne projekty zostały zaprezentowane podczas konferencji, która odbyła się 9 listopada na Politechnice Warszawskiej. Honorowym patronem imprezy była Minister Rozwoju Regionalnego Ewa Bieńkowska.

„Poprzez stypendia oraz finansowanie projektów badawczych i edukacyjnych Norwegia inwestuje w przyszłość całej Europy - mówi Enok Nygaard, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. - Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych działa od 2007 roku, ale warto pamiętać, że początki naszej współpracy sięgają jeszcze lat 30. ubiegłego wieku, gdy uczeni z Polski i Norwegii wspólnie odkrywali Spitsbergen".

Oprócz działalności badawczej, poprzez Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy Norwegia wspiera także mobilność polskich studentów i naszej kadry akademickiej. W ciągu trzech lat z dofinansowania takiego skorzystało ponad 1000 osób. Norwegowie przyznają też granty młodym polskim uczonym, którzy chcą prowadzić badania w ich kraju.

Podsumowanie wdrażania wymiany kulturalnej

Nie można mówić o skutecznym rozwoju regionalnym bez inwestowania w kulturę. Wsparcia wymaga nie tylko infrastruktura, ale również niewielkie projekty polegające na wymianie kulturalnej pomiędzy państwami. To prosta droga do nawiązania owocnej współpracy w innych dziedzinach - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji podsumowującej wdrażanie Funduszu Wymiany Kulturalnej. Spotkanie odbyło się 26 października 2010 r. w Warszawie.

- Inwestowanie w kulturę w Polsce to nadrabianie zaległości z wielu dekad. Korzystając ze wsparcia udzielonego przez Państwa Darczyńców chcemy sprawić by mapa kulturalna naszego kraju była kompletna - zaznaczył minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Działający od 2008 roku Fundusz Wymiany Kulturalnej (FWK) jest jedną z inicjatyw wsparcia kultury funkcjonujących w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Dofinansowanie można było uzyskać na przedsięwzięcia dotyczące współpracy w obszarze kultury pomiędzy partnerami z Polski, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Dostępne fundusze w wysokości 10,5 mln euro podzielone zostały na 71 projektów z dziedziny muzyki, sztuk scenicznych, dziedzictwa kulturowego, sztuk plastycznych i literatury.

Polacy najliczniejszą grupą imigrantów w Norwegii

Polacy stali się najliczniejszą grupą imigrantów w Norwegii. Tak wynika z najnowszych danych statystycznych ogłoszonych w Oslo. W Norwegii pod koniec ubiegłego roku mieszkało na stałe około 45 tysięcy przybyszów z Polski.

Polonia wyprzedza pod względem liczebności dwie pozostałe największe grupy obcokrajowców - Szwedów i Niemców. W kraju liczącym niespełna pięć milionów mieszkańców, przybysze z zagranicy stanowią już ponad 10 procent ludności. Co czwarty obywatel Oslo ma obce pochodzenie. Większość imigrantów pochodzi z Europy.

W ostatnich latach to głównie obywatele nowych państw unijnych, w tym Polacy. Ponieważ polska grupa jest wiekowo młoda i coraz częściej w Norwegii osiadają całe rodziny, rośnie też liczba polskich dzieci. 5 procent spośród nich urodziło się już na ziemi norweskiej.


MN/iLogic Media
Źródła: Własne/Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza


www.naukawpolsce.pap.pl


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok