Czytelnia
Norwegowie docenią wykształconych imigrantów?
20

W Norwegii żyją imigranci z około 200 krajów. 57% stanowią osoby z Europy. 26% z Azji, a 12% z Afryki. Według danych udostępnionych przez SSB (Norweskie Biuro Statystyczne) na terenie Norwegii mieszka już 800 000 emigrantów, z czego 136 000 urodziło się w tym kraju, ale ich rodzice są innego pochodzenia niż norweskie.
– Dane pochodzące z Technicznej komisji ds. wyliczeń płacowych (Det tekniske beregningsutvalget) pokazują, że imigranci z wyższym wykształceniem zarabiają około 45 000 koron miesięcznie, natomiast Norwegowie, którzy mają te same kompetencje w przybliżeniu otrzymują wynagrodzenie w wysokości 65 000 NOK. Gdyby wyliczyć różnicę między poziomem płac okazałoby się, że wynosi ona aż 240 000 koron w skali roku. To duże rozbieżności. Warto też dodać, że taka sytuacja wynika nie tylko z faktu, że wielu imigrantów wykonuje pracę niepokrywającą się z ich wyuczonym zawodem – mówi Knut Aarbakke z Akademikerne.
Akademikerne to główna organizacja zrzeszająca związki zawodowe powiązane z edukacją wyższą. Została założona w roku 1997 przez Norweski Związek Lekarzy oraz wiele innych komórek ówczesnej Konfederacji Akademików, między innymi Norweski Związek Inżynierów (Tekna) i Stowarzyszenie Prawników. Członkami organizacji są związki zrzeszające osoby z wyższym wykształceniem. Akademikerne to 13 związków członkowskich liczących około 178 tysięcy osób. Głównymi zadaniami organizacji jest poprawa polityki rynku pracy, spraw dotyczących badań i edukacji oraz kontrola płac i warunków pracy osób zrzeszonych w stowarzyszeniu.
– Imigranci, którzy zdobyli wykształcenie w swoim kraju, w nowym środowisku, w którym się znaleźli często wykonują prace niezwiązane ze swoim zawodem. Na pewno wszyscy słyszeli o przypadku, kiedy inżynier innego pochodzenia niż norweskie długo nie mógł znaleźć pracy w swoim fachu. W końcu przyjął posadę kierowcy autobusu. Nie potrafimy dobrze wykorzystywać umiejętności, które posiadają imigranci przyjeżdżający do Norwegii – dodaje Aarbakke.

fot. fotolia.com
Erna Solberg (Høyre) zapewnia, że politycy bardziej skupią się na działaniu w kwestii lepszego wykorzystania wiedzy zdobytej przez imigrantów w ich ojczystym kraju, gdzie kształcili się w wybranym przez siebie zawodzie.
– W programie Høyre można przeczytać, że partia zamierza zapewnić szybsze procedury zatwierdzania zagranicznego wykształcenia, sprawniejszą ocenę kompetencji danego pracownika oraz poprawę oferty podnoszącej kwalifikacje. Wszystko po to aby wykształceni imigranci przyjeżdżający do Norwegii nie zmarnowali swojego wykształcenia. Z 600 000 imigrantów, aż 40% mieszka w tym kraju mniej niż 5 lat, jednak wielu z nich planuje zostać tu na stałe – mówi Aarbakke.
Profesjonalne CV po norwesku >>>
W 2013 roku dyskutowano w Norwegii o programie 19 punktów, które miałyby pomóc w lepszym wykorzystywaniu wiedzy i kompetencji imigrantów. Pomysłodawcą tego rozwiązania była Jnga Marte Torkildsen, ówczesna minister ds. dzieci i równouprawnienia. Od tego czasu zmieniło się jednak niewiele. Zatrudnienie stałe imigrantów w przedziale wiekowym 15-79 lat utrzymuje się na poziomie 62,8%. W przypadku Norwegów jest to 69,7%. Większe różnice pojawiają się jednak gdy przyjrzy się grupie pracowników w wieku 20-66. Tutaj różnica w uzyskaniu stałej pracy między imigrantami, a Norwegami wynosi aż 11%. Szacuje się również, że bezrobocie wśród imigrantów jest trzy razy większe niż wśród Norwegów.
Nowe formułowanie przepisów nie pomaga. Aarbakke uważa, że musi dojść do spotkania Akademikerne, polityków rządu Erny Solberg i związków zawodowych.
– Jeżeli nie zwrócimy większej uwagi na umiejętności dobrze wykształconych emigrantów, to sytuacja doprowadzi do tego, że Norwegia przeoczy wielu zdolnych ekspertów w swojej dziedzinie. To może prowadzić do utracenia dochodów, które moglibyśmy zyskać zatrudniając kompetentnego pracownika o zagranicznych pochodzeniu. W dłuższej perspektywie może to stanowić zagrożenie dla całego modelu państwa dobrobytu – twierdzi Aarbakke.
źródło: vg.no, ssb.no,
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free
To może Cię zainteresować
5
05-05-2015 13:53
0
-1
Zgłoś
05-05-2015 00:19
2
0
Zgłoś
01-05-2015 17:59
1
0
Zgłoś
01-05-2015 17:45
0
0
Zgłoś
01-05-2015 16:56
0
-1
Zgłoś
30-04-2015 16:33
0
0
Zgłoś