Norwegowie chcą większej ilości imigrantów?

Z ankiety wynika, że Norwegowie nie mają nic przeciwko uchodźcom przybywającym do ich kraju. Co więcej, są dość entuzjastycznie nastawieni do przyjmowania nowych imigrantów.
Ipsos/MMI przeprowadził na zlecenie dwóch gazet, norweskiej Aftenposten oraz szwedzkiej Dagens Nyheter, ankietę, w której Norwegom i Szwedom postawiono następujące pytanie: co sądzicie o imigracji – jest dobra czy zła?
Ponad połowa osób, które wzięły udział w norweskiej ankiecie wyraża się o ludności napływowej pozytywnie.
Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Ipsos/MMI odpowiadają rezultatom uzyskanym w 2014 roku przez Centralne Biuro Statystyczne, które każdego roku bada stosunek Norwegów do zjawiska imigracji i imigrantów.
Norwegowie są na „tak”, Szwedzi jeszcze bardziej
Jedynie 12 procent ankietowanych przyznaje, że ich zdaniem imigracja jest zjawiskiem negatywnym. 54 procent osób nie ma nic przeciwko i uważa, że jest „dobra”. 34 procent zapytanych nie ma na ten temat wyrobionego zdania.
Dla porównania, aż 63 procent szwedzkich ankietowanych akceptuje i popiera przypływ imigrantów.
Przyjmować czy nie?
W badaniu nie pojawiło się rozróżnienie na poszczególne kontynenty i regiony, z których przyjeżdżają imigranci. Mimo to, 32 procent Norwegów jest zdania, iż ich kraj powinien przyjmować więcej uchodźców. 29 procent jest temu przeciwnych i sądzi, że ilość ludności napływowej powinna się zmniejszyć.
Należy przyjmować więcej, czy mniej uchodźców?; fot. aftenposten.no
Andrej Kokkonen, politolog z Uniwersytetu w Göteborgu jest zaskoczony faktem, że tak niewielu Norwegów chce, aby ich państwo przyjmowało mniejszą liczbę uchodźców.
- Nie jest tajemnicą, że w Szwecji mamy więcej imigrantów niż w Norwegii. My, Szwedzi, przywykliśmy do bycia mistrzem Europy w zakresie życzliwości w stosunku do uchodźców. Teraz wygląda na to, że Norwegowie są nastawieni dużo bardziej pozytywnie, niż sądziliśmy – mówi Kokkonen.
Integracja
Z ankiety wynika, że 24 procent osób zgadza się z faktem, iż integracja w Norwegii przebiega bardzo dobrze. 37 procent sądzi natomiast, że wcale nie jest tak idealnie. Jeśli chodzi o Szwecję, w tym kraju aż sześć na dziesięć osób ocenia jakość integracji negatywnie.
Uważasz, że integracja w Norwegii przebiega dobrze, czy źle?; fot. aftenposten.no
Ksenofobia
Wielu, bo aż 77 procent, Szwedów jest zaniepokojonych rosnącą ksenofobią. Podobne nastroje dają się zaobserwować również w Norwegii, gdzie ksenofobia jest zmartwieniem 59 procent społeczeństwa. Specjaliści interpretują tę sytuację jako strach przed konfliktami, do których może dojść w najbliższym czasie.
- Należy być świadomym, że zarówno lewica, jak i prawica prezentują postawę ksenofobiczną. Każda strona ma jednak swoje własne podstawy – zaznacza Andrej Kokkonen.
W jakim stopniu obawiasz się rosnącej ksenofobii?; fot. aftenposten.no
Interpretację Szweda popiera także Norweg - Jan-Paul Brekke.
- Lewica obawia się rasizmu i nazizmu, które mają swoje korzenie w Szwecji. Jeśli chodzi o skrajną prawicę, ich zdaniem mieszanka różnych kultur jest niechciana, ponieważ prędzej czy później prowadzi do tarć i konfliktów – podsumowuje Brekke.
Ciężko uwierzyć, że norweskie społeczeństwo rzeczywiście jest tak pozytywnie nastawione do „obcych”. Pojawia się więc następujące pytanie - poprawność polityczna czy dobre intencje?
Źródła: abcnyheter.no / aftenposten.no / nettavisen.no
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl - royalty free
To może Cię zainteresować
16-03-2015 19:28
0
0
Zgłoś
16-03-2015 13:59
1
0
Zgłoś
16-03-2015 12:29
1
0
Zgłoś
16-03-2015 12:04
0
0
Zgłoś
16-03-2015 11:58
0
-1
Zgłoś
16-03-2015 11:37
1
0
Zgłoś