Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Norwegia zażąda zwrotu dwóch medali olimpijskich z 1904 roku?

 
 
Norwegia zdobyła w Londynie zaledwie cztery medale, co odbierane jest jako porażka, by nie rzec: katastrofa. Na pomoc ruszyli jednak historycy, którzy wyśledzili, że dwaj zapaśnicy, którzy zdobyli medale dla USA podczas olimpiady w St. Louis w 1904 roku, mieli wówczas obywatelstwo norweskie, a zatem medale te powinny zostać zwrócone Norwegii...


Dowód, który zmieni historię norweskiego sportu?

Norwescy historycy sportu, Tom A. Schanke i Arild Gjerde, zdobyli dokumentację, stwierdzającą, że dwa złote medale igrzysk olimpijskich z 1904 roku, zdobyte przez Stany Zjednoczone, powinny tak naprawdę przypaść Norwegii. Odkrycie dotyczy dwóch zapaśników, Charlesa Ericksena i Bernhoffa Hansena, którzy tym samym byliby pierwszymi norweskimi medalistami olimpijskimi w historii.

Zapaśnicy ci bowiem wciąż byli obywatelami Norwegii, kiedy brali udział w trzeciej olimpiadzie, która odbyła się w 1904 roku w St. Louis.

Dokument poświadczający obywatelstwo Charlesa Ericksena (w nagłówku artykułu), wskazuje, że urodzony w Tønsberg zapaśnik uzyskał obywatelstwo amerykańskie dopiero w 1905 roku, a zatem po igrzyskach w St. Louis.

– Do tej pory musiałem zadowalać się jedynie teorią, że Ericksen i Hansen mogli być obywatelami norweskimi, kiedy zdobywali złoto, ale teraz zdobyłem dokumenty, które w sposób definitywny moją teorię potwierdzają - mówi Tom A. Schanke. - Wczoraj otrzymałem kopię dokumentu poświadczającego obywatelstwo Charlesa Ericksena. Został obywatelem USA dopiero w 1905 roku, czyli po igrzyskach w St. Louis. Zdobyty przez niego złoty medal należy zatem do Norwegii!

Przyjechał z Norwegii - walczył dla USA

– Jeśli chodzi o Bernhoffa Hansena, nie był on nigdy obywatelem amerykańskim. W rejestrach figuruje jako "alien" - "obcy", czyli cudzoziemiec, aż do roku 1925 - relacjonuje Schanke.

Hansen mieszkał w USA do końca swego życia. Zmarł w Nowym Jorku w 1950 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że nigdy nie miał amerykańskiego obywatelstwa, a przynajmniej tak twierdzą historycy sportu.

W dokumentach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego złote medale Hansena i Ericksena w zapasach w, odpowiednio, wadze ciężkiej i półśredniej, zdobyte na igrzyskach w St. Louis w 1904 roku, wciąż figurują jako medale amerykańskie. Jeśli jednak Tom Schanke zdoła postawić na swoim, to się zmieni:

– Norweski Związek Sportowy posiada teraz dokumentację, potwierdzająco to, że ci dwaj zapaśnicy byli obywatelami norweskimi. A zatem powinniśmy otrzymać z powrotem te dwa złote medale, które przypisano USA. To nasze medale i chcemy je mieć, nawet jeśli od ich zdobycia minęło 108 lat.

Nowi pierwsi norwescy mistrzowie olimpijscy?

Rewelacje historyków zmieniają historię norweskiego sportu. Aż do teraz za pierwszych norweskich mistrzów olimpijskich uchodzili gimnastycy oraz strzelec Gudbrand Skatteboe, którzy to zdobyli złote medale podczas igrzysk specjalnych (jubileuszowych) w Atenach w 1906 roku (Igrzyska te są, nota bene, nieuznawane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski).

Według Schankego historię trzeba teraz napisać na nowo:

- Przez wszystkie lata drużyna gimnastyków uchodziła za naszych pierwszych mistrzów olimpijskich, teraz jednak okazuje się, że Bernhoff Hansen i Charles Ericksen byli przed nimi.

Gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się oddać medale obydwu zapaśników Norwegii, ilość złotych medali zdobytych przez Norwegię podczas letnich igrzysk wzrosłaby z 58 do 60. Kto jednak byłby w takim wypadku pierwszym norweskim złotym medalistą olimpijskim, nie jest łatwe do stwierdzenia. Przyznaje to nawet Tom Schanke:

- Nie wiem. Zawody w zapasach odbywały się tego samego dnia. Ale ustalę to - obiecuje Schanke.

Nie taka prosta sprawa

Mimo odkryć co do obywatelstwa zapaśników Hansena i Ericksena, sprawa nie jest wcale taka prosta, jak Tomowi Schankemu się wydaje.

Nie chodzi nawet o to, że w 1904 roku, kiedy odbywały się Igrzyska w St. Louis, Norwegia pozostawała jeszcze w unii personalnej ze Szwecją - własną reprezentację olimpijską mogła wystawić, ale... no właśnie: Wystawiła ją na igrzyska w 1900 roku w Paryżu, ale potem dopiero na wspomniane już igrzyska jubileuszowe w Atenach w 1906 roku oraz olimpiadę w Londynie w 1908, natomiast do St. Louis reprezentacja Norwegii nie pojechała w ogóle.

Przyznanie dwóch złotych medali olimpijskich krajowi, który w danych igrzyskach nawet nie uczestniczył, byłoby co najmniej dziwne.

Charles Ericksen i Bernhoff Hansen mieszkali w USA, należeli do olimpijskiej ekipy Stanów Zjednoczonych i prawdopodobnie nawet nie przyszłoby im do głowy, że można mieć wątpliwości co do tego, dla którego kraju zdobywają medale. Ale chyba ogólnie kiedyś ludzie mniejszą uwagę zwracali na papierki, a większą na stan faktyczny.


Źródło: NRK, Wikipedia



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok