Czytelnia
Norwegia to utopia i komunistyczne piekło
10

Najbiedniejsze dzieci w Norwegii są i tak dwa razy bogatsze od najbiedniejszych dzieci w USA. Tak amerykańska lewica myśli o Norwegii.
Amerykański dziennikarz, piszący o ekonomii, nierównościach społecznych i rasowych, Matthew Bruenig, opisał ostatnio na swoim blogu różnice w poziomie życia dzieci z najbiedniejszych rodzin w państwach uprzemysłowionych.
„Najbiedniejsze norweskie dzieci są dwa razy bogatsze od najbiedniejszych dzieci ze Stanów" to tytuł jego posta. Przy pisaniu Bruenig korzystał z danych Cross-National Data Center i Luxenbourg (LIS). W badaniach LIS zarówno Norwegia jak i USA znalazły się w grupie państw wysokimi dochodami (w tej grupie jest też Polska). Artykuł Brueniga był przedrukowywany przez gazety takie jak New York Times, Washington Post czy Guardian.
USA powinno brać przykład z Norwegii
Norwegia słynie z systemu atrakcyjnych zapomóg socjalnych. Wiedzą o tym imigranci, którzy właśnie z tego powodu starają się o możliwość zamieszkania w Norwegii. Bruenig w swojej analizie korzystał z dwóch czynników - wysokości dochodu rodziców i wysokości państwowych zasiłków na dzieci. Okazało się, że norweskie dzieci w obu kategoriach „dostają" dwa razy więcej niż koledzy z USA.

Amerykańscy rodzice muszą uważniej pilnować budżetu domowego.
- Wiedziałem, że w porównaniu z Europą, a zwłaszcza Skandynawią, USA w kategorii zasiłków na dzieci wypada najsłabiej. Chciałem pokazać, jaki ma to wpływ na poziom życia dzieci. Bieda wśród dzieci jest dużym problemem w USA. Mimo tego, kiedy można wprowadzić jakieś zmiany, politycy nigdy nie biorą pod uwagę wzorca nordyckiego. Mam nadzieję, że to porównanie pokaże, jak efektywne byłoby wprowadzenie takiego wzorca - powiedział Bruenig.
Niebo i piekło
Axel West Pedersen, badacz instytutu socjologii wyjaśnia, że amerykańska lewica co jakiś czas wplata model skandynawskiego państwa dobrobytu w dyskurs publiczny:
- Chodzi o sposób, w jaki budowany jest skandynawski model państwa dobrobytu. Jednocześnie mamy też wiele głosów z „prawej" strony, która podaje Skandynawię jako przerażający przykład dystopii, region pod rządami elitaryzmu i bez wolności. To coś jak komunistyczne piekło.
Więcej biednych dzieci w Norwegii
Mimo tego, że najbiedniejsze dzieci w Norwegii żyją znacznie lepiej, niż dzieci z innych państw uprzemysłowionych, to i Norwegii w ostatnich latach nie ominął wzrost liczby biednych dzieci. W biedzie żyje w Norwegii 78 200 dzieci i młodzieży, jak pokazują liczby centralnego biura statystycznego (SSB) z 2014 roku. W biedzie żyją najczęściej dzieci imigrantów, zwłaszcza Somalijczyków.

Somalijczycy to najbiedniejsza grupa imigrantów w Norwegii.
Według danych NRK tylko 11% wszystkich dzieci w Norwegii ma zagraniczne pochodzenie, ale stanowią połowę wszystkich biednych dzieci poniżej 18 roku życia. Norwegia jest wzorem dla wielu polityków marzących o lepszym świecie. Norwegia jest też niemalże co roku zwycięzcą rankingów na najszczęśliwsze państwo świata. Czy rzeczywiście warto jest się na północnym państwie wzorować?
Źródło: abcnyheter.no, lisdatacenter.org, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
5
26-10-2015 19:50
2
0
Zgłoś
21-01-2015 15:51
2
0
Zgłoś
20-01-2015 11:15
0
-3
Zgłoś
19-01-2015 21:19
0
-1
Zgłoś
19-01-2015 20:00
0
-5
Zgłoś
19-01-2015 18:29
2
0
Zgłoś
19-01-2015 18:00
0
-3
Zgłoś