Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia już nie dla zagranicznych inżynierów Czytelnia
Redakcja 16 września 2015
11:32

Norwegia już nie dla zagranicznych inżynierów

8
Skomentuj


Kryzys w sektorze naftowym nie ominął specjalistów.

Kiedy Norwegia budowała swoją naftową potęgę, w kraju brakowało wykwalifikowanej kadry  do pracy w rozwijającym się przemyśle rafineryjnym. Na potęgę ściągano więc inżynierów zza granicy, obiecując im bogate pakiety relokacyjne, wysokie zarobki i niezły socjal.


Atrakcyjne kontrakty cieszyły się spory zainteresowaniem. W rezultacie ponad połowę zatrudnionych stanowili pracownicy spoza Norwegii. Jednym z nich jest  Luke Rickert, inżynier ze Seattle, który  jeszcze do niedawna kierował zespołem złożonym z  24 osób z 15 różnych krajów. To się jednak wkrótce zmieni: jego pracodawca, Aker Solutions ogłosił w tym miesiącu cięcia budżetowe, w wyniku których nastąpi redukcja etatów. Pracę straci 500 osób, w tym Amerykanin.


Nie pozostaje mu nic innego jak spakowanie walizek i powrót do Stanów. Tak jak wielu innych zagranicznych pracowników, Rickert ma specjalistyczną wizę, która wymaga umowy o pracę z możliwością przedłużenia, ale nie upoważnia go do zasiłku dla bezrobotnych.


Zagraniczni pracownicy mniej potrzebni


- Sektor naftowy nie jest już tak ożywiony – potwierdza Frank Bersvendsen, szef agencji zatrudnienia Jobsconnect w Norwegii.  


W najlepszym okresie dla przemysłu wydobywczego jego firma organizowała nabory w różnych krajach, między innymi w Islandii i Portugalii, zatrudniając jednorazowo po kilkanaście osób do pracy w Norwegii. To już jednak przeszłość.


W tym roku migracja do Norwegii zmalała już o 20 proc. To tyle samo, co w całym 2014, podaje norweski urząd statystyczny. Bank centralny prognozuje utrzymanie tego trendu, co w rezultacie w ciągu najbliższych trzech lat spowoduje spadek o 36 proc. w stosunku do 2012 roku, kiedy odnotowano najwięcej przyjazdów do Norwegii.


Nie wyjeżdżajcie, coś zrobimy


Premier Erna Solberg próbuje zatrzymać zagranicznych inżynierów.  W budżecie na następny rok zaproponowała zapis o „poważnym wzroście” wydatków na tworzenie nowych miejsc pracy dla bezrobotnych inżynierów z sektora naftowego.  


To jednak nie będzie łatwe. Wzrost gospodarczy kraju utknął w martwym punkcie. Norweska gospodarka - poza sektorem ropy, gazu i eksportu - w drugim kwartale odnotowała wzrost tylko o 0,2 proc. W czerwcu norweski bank centralny obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu i zapowiada 70-proc. prawdopodobieństwo kolejnej obniżki jesienią.


Jedną z dużych nadziei na poprawę sytuacji jest planowane na 2019 rok rozpoczęcie eksploatacji nowego złoża Johan Sverdrup.

źródło: bloomberg.com

zdjęcie: fotolia.com - royality free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Darius Fenci
Darius Fenci 14-03-2016 02:13

Inżynierzy sa załamani, Norwegia juz nie dla nich. Teraz zostaje im tylko praca prywatnie. Gdańsk się z tego cieszy, inżynierzy zaczną przybywać do nich. A portugalski nadal zostanie nie odkryty przez polskich inżynierów z Preply www.profesor.pl/forum/read.php?5,402501,page=3

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jan kaczmarek
jan kaczmarek 16-09-2015 17:23

2 platformy z 4 pola Johan Svedrup będą budowane u skośnookich.Ba,większość platform,specjalistycznych statków,itp jest budowana w Azji,większość jest ukończona po terminie,większość trzeba poprawiać w NO.
Gdzie tu jest logika?Miało być taniej w Azji a jest drożej.
Jak więc ma nie padać sektor naftowy "na pysk"?
Norasów naprawdę jest czasami trudno ogarnąć,a szczególnie ich ekonomikę.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eliza K
Eliza K 16-09-2015 16:48

customconstruction.no napisał:
Nie ma inzynierow od oleju Sa designerzy od struktury, rur, analizy, hvac itd. Platformy wiertnicze to konstrukcje stalowe (czesto i gesto budowane w naszych stoczniach....choc nasi nie sa ich wlascicielami) i setki kilometrow ror...jaki zwiazek z komercyjnym budownictwem? Taki ze firmy tzw matki maja pare roznych galezi...jedna z nich jest "contracting" i tam sie zajmuja takimi projektami.
Jak ktos jest z wyksztalcenia inzynierem budownictwa, to owszem, moze szukac pracy w budownictwie przy projektowaniu mostow i tuneli. Jak nie jest, to tego typu pracy nie dostanie.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eliza K
Eliza K 16-09-2015 13:41

Customdesign napisał:
Johan Sverdrup to obecnie jedyny wiekszy projekt w NO i w wiekszosci jest juz obstawiony - przez glownych graczy: Aibel i Aker, wiec kto sie nie zalapal na niego to moze sie powaznie myslec o zmianie sektora na komercyjne budownictwo - tam teraz beda szly pieniadze (mosty, tunele etc.)
No i co w tym budownictwie bedzie robil inzynier od oleju? Geotechnik to sie jeszcze zalape, a co z reszta?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas