Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
1
Norwegia gorszym miejscem dla biznesu, niż Szwecja i Dania

 
 
Rankingi agencji Bloomberg pokazują, że w ciągu ostatniego roku warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w Szwecji i Danii poprawiły się, natomiast Norwegia stała się dla przedsiębiorców nieco mniej przyjaznym miejscem.


Jeden krok w przód, dwa kroki w tył

W roku 2011 Norwegia zajmowała w rankingu 18. miejsce. W 2012 spadła na 19.

W tym samym okresie Szwecja wspięła się z miejsca 14. na 12., a Dania dokonała prawdziwego skoku: z 17. miejsca aż na 9.

Na czele rankingu plasują się Hongkong, Stany Zjednoczone i Japonia. Wśród krajów europejskich najprzyjaźniejsze dla biznesu są: Holandia, zajmująca też 4. miejsce ogólnie, i znajdujące się tuż za nią Niemcy (5. miejsce).

Pierwszą dwudziestkę zamyka Polska, która tym samym, w ocenie analityków Bloomberga, jest niewiele gorszym miejscem do robienia interesów, niż Norwegia. To w sumie dość ciekawe i zapewne też dyskusyjne stwierdzenie.

Dane, które stały się podstawą dla rankingu pochodzą z jedenastu różnych źródeł. W badaniu brane było pod uwagę 161 państw. Wśród największych zaskoczeń tegorocznego rankingu można wymienić Japonię, która wskoczyła na podium (trzecie miejsce w ubiegłym roku, wobec 7., w roku 2011), czy spadek Chin z miejsca 19. na 24.

Trzy inne wielkie kraje: Indie, Rosja i Brazylia nie łapią się nawet do pierwszej pięćdziesiątki.

Kryteria oceny

Przy tworzeniu rankingu brane było pod uwagę sześć kryteriów, między innymi wydatki jakie trzeba ponieść przy zakładaniu firmy, koszty płacowe i materiałowe, integracja ekonomiczna, efektywność przepływu towarów w danym kraju, poziom podatków, opłat i kosztów związanych z m.in inflacją, a także kwestie społeczne, takie jak średni dochód na gospodarstwo domowe, czy liczebność tzw. klasy średniej.

Mocne i słabe strony

Norwegia okazała się jednym z liderów jeśli idzie o integrację ekonomiczną - zajęła w tej kategorii piąte miejsce. W innych punktach było już jednak słabiej.

Nie będzie raczej dla nikogo zaskoczeniem, że koszty płacowe bardzo mocno spychają Norwegię w dół rankingu. Gdyby brać pod uwagę tylko to, kraj fiordów znalazłby się na odległym miejscu, wyprzedzony aż przez 74 państwa.

Również założenie firmy wiąże się tu z wyższymi wydatkami, niż w wielu innych krajach. Pod tym względem Norwegia plasuje się na miejscu 55.

A oto pierwsza dwudziestka rankingu agencji Bloomberg:

2012

2011

Kraj

1

1

Hong Kong

1

3

USA

3

7

Japonia

4

2

Holandia

5

6

Niemcy

6

5

Australia

6

12

Kanada

8

9

Singapur

9

17

Dania

10

4

Wielka Brytania

11

9

Austria

12

14

Szwecja

13

13

Belgia

14

8

Francja

15

16

Finlandia

16

21

Hiszpania

17

11

Szwajcaria

18

24

Zjednoczone Emiraty Arabskie

19

18

Norwegia

20

22

Polska



Na podstawie: Aftenposten









Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Czarna Kotenka

26-02-2015 21:39

Korepetycje z arabskiego na skypa. Co ty na to? Poczytaj sobie tutaj: preply.com/pl/skype/korepetycje-z-arabskiego

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok