
Umowa, o podpisanie której zabiegała przede wszystkim strona afgańska, dotyczy wsparcia, współpracy politycznej i gospodarczej oraz pomocy w stworzeniu w Afganistanie sprawnego i sprawiedliwego systemu rządów.
Norwegia zobowiązuje się w niej również do utrzymania wysokiego poziomu pomocy po roku 2012, kiedy to dobiegnie końca międzynarodowa misja pokojowa w Afganistanie. Pomoc na lata 2015-2024 obejmować ma zatem głównie wspieranie tworzenia afgańskiej armii i policji (na ten cel ma zostać przeznaczone 150 milionów koron rocznie) oraz gospodarowanie zasobami naturalnymi. Afganistan posiada spore zasoby surowców mineralnych, w tym ropy i gazu.
Jak pisze dziennik Bergens Tidende, norweska pomoc ma objąć również działania na rzecz pokoju w całym regionie oraz pomoc w tworzeniu aparatu państwowego, rozwój edukacji oraz rozwój terenów wiejskich.
Co najmniej połowa środków trafi na konkretne cele za pośrednictwem afgańskiego budżetu, a około 80% całej norweskiej pomocy będzie przeznaczona na cele wyznaczone przez afgański rząd.
Ze swej strony Afganistan, poprzez podpisanie umowy, zobowiązuje się do przestrzegania praw człowieka, w tym zwłaszcza praw kobiet, do zwalczania korupcji i usprawnienia aparatu podatkowego.
Rząd Hamida Karzaia zawarł wcześniej podobne umowy z między innymi Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami i Francją.
Źródło: NRK
To może Cię zainteresować
12-09-2012 23:30
0
0
Zgłoś