Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Czytelnia

Niewystarczający trening

Klaudia Synak

06 września 2014 06:42

Udostępnij
na Facebooku
Niewystarczający trening

Przyszli policjanci mają za mało zajęć z poprawnego obchodzenia się z bronią.


Norweska policja coraz częściej musi być uzbrojona. Jednak według najnowszych obserwacji, nowi policjanci są wysyłani na zbrojne akcje bez wystarczającego treningu.

- Okazuje się, że jest kilka utrudnień, które przyczyniają się do słabego przygotowania policjantów do służby - mówi Tor Erik Åsbu z Uniwersytetu w Stavanger.

Jest on autorem pracy naukowej „Gdy ćwiczenia stają się rzeczywistością". Åsbu przeprowadził wywiady z młodymi policjantami zaraz po szkole, którzy pełnili służbę w komisariatach policji w Haugesund i Kristiansand. Nowi policjanci uważają, że nie otrzymali na Akademii Policyjnej wystarczającego treningu dotyczącego sytuacji w których policjant musi posłużyć się bronią. Uczniowie Akademii twierdzą, że mieli za mało zajęć ze strzelania, a ćwiczenia nie były dość realistyczne. Braki wychodzą na jaw, gdy norweska policja coraz częściej musi mierzyć się z takimi sytuacjami.


uzbrojony policjant

wikipedia.org



Brak przygotowania do pracy


Młodzi policjanci natrafiają na trudności zaraz po tym, jak trafiają na komisariat. Również tam, nie otrzymują wystarczającego treningu.

- Gdy zaczynają pracę, oczekuje się od nich, że będą w stanie uczestniczyć w zadaniach związanych z użyciem broni, ale pojawiają się od razu braki w treningu. Powinni być lepiej przygotowani przed pracą w policji - mówi Åsbu.

Używanie broni jest inne

Profesor Bjørn Ivar Kruke z Centrum kryzysowego i ochrony społeczeństwa z Uniwersytetu w Stavanger nie jest zaskoczony wynikami pracy naukowej. Podkreśla on, że pozwolenie na posiadanie broni to nie wszystko.


Uniwersytet w Stavanger

Uniwersytet w Stavanger
wikipedia.org


- To, co jest potrzebne, to ćwiczenia z posługiwania się bronią podczas bardzo stresujących sytuacji. Aby policjanci mogli używać broni, powinni przejść przez wiele treningów przedstawiających realistyczne sytuacje. Jeśli ludzie nie posiadający wystarczającego przygotowania są wysyłani na zadania w których użycie broni jest niezbędne, może się to skończyć tragicznie - mówi Kruke.

- Policjanci mogą sobie nie poradzić z sytuacją, a to może się skończyć zranieniem lub nawet zabiciem kogoś przez przypadek. Używanie broni na strzelnicy, a używanie jej na ulicach Stavanger, to dwie zupełnie różne sytuacje - mówi Kruke.

Więcej ćwiczeń

Nowo mianowany rektor Akademii Policyjnej, Nina Skarpenes, bierze pod uwagę wnioski wyciągnięte z pracy naukowej. Jednak Skarpenes twierdzi, że dzisiejsi absolwenci Akademii są dobrze przygotowani do pracy w policji.

- Poszerzyliśmy naszą ofertę edukacji o wiele różnych sytuacji, tak, aby studenci wiedzieli w jakiej sytuacji można wyciągnąć broń - mówi Skarpenes.

Według niej, korzystanie z broni jest jedynie niewielką częścią edukacji kandydatów na policjantów.


aresztowanie

wikipedia.org


- Na szczęście bardzo rzadko norweska policja jest uzbrojona - mówi Skarpenes.

Jednak według danych Politidirektoratet, norweska policja coraz częściej musi korzystać z broni.

Regularne treningi

Policjanci, którzy wzięli udział  w wywiadzie, twierdzą, że potrzebują więcej ćwiczeń z korzystania z broni. Dzisiejsze treningi są podzielone na intensywne bloki, które pomagają studentom zapomnieć o ważnych rzeczach.

- Nie mamy możliwości przeprowadzania regularnych treningów, dlatego robimy je w częściach - mówi Skarpenes.

Powodem takiej sytuacji jest również fakt, że w Norwegii Akademia Policyjna ma do swojej dyspozycji jedynie dwie strzelnice - w Stavanger oraz w Kongsvinger. Obie są oddalone od Akademii w Oslo, w której uczy się najwięcej przyszłych policjantów.


Akademia Policyjna w Oslo

Akademia Policyjna w Oslo
wikipedia.org


Pozostawieni samym sobie


Policjantka z Agder, Kirsten Lindeberg, wierzy, że absolwenci Akademii Policyjnej są gotowi do służby w momencie opuszczenia szkoły. Uważa, że w Akademii poświęca się wystarczająco dużo czasu na naukę prawidłowego obchodzenia się z bronią.

- Nowi policjanci nie spotkają się z sytuacją w której będą zmuszeni do użycia broni - mówi Lindeberg.

Jednak czasami tak się zdarza. W pracy naukowej autorstwa Åsbu opisane są sytuacje w których nowi absolwenci byli wysyłani na zadania wymagające użycia broni sami, bez pomocy starszych kolegów.

- Niezwykle rzadko zdarzają się takie sytuacje - mówi Lindeberg.

policja

justis og beredskapsdepartamentet/Flickr.com


Rozsądny poziom


Komendant policji w Haugesund, Edgar Mannes, wierzy, że trening kandydatów jest na rozsądnym poziomie. Podkreśla, że policjanci co roku muszą brać udział w 48-godzinnym treningu z używania broni.

- Według statystyk międzynarodowych, zajmujemy dość wysokie miejsce jeśli chodzi o przygotowanie do zadań - mówi Mannes.

Bjørn Ivar Kruke uważa, że w obecnych czasach, z powodu otwartych granic, jest większe zapotrzebowanie na uzbrojonych policjantów.

- Następują zmiany społeczne i musimy je uwzględnić. Jedną z części traktowania sytuacji poważnie, jest lepsze przygotowanie policjantów do używania broni. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, istnieje większe zapotrzebowanie na uzbrojenie - mówi Kruke.

 

Źródło: nrk.no

Zdjęcie źródłowe: Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Dickelbers

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok