Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

14
Niedożywieni pacjenci w norweskich domach opieki

 
 foto: aftenposten.no
Co trzeci pacjent domu opieki Oslo jest lub niedługo będzie niedożywiony. Problemem jest wydawanie posiłków w odpowiednich porach. Wiele osób nie dostaje nic do jedzenia między godziną 18.00 a 9.00. Badania przeprowadzono na pacjentach, którzy mieli 65 lub więcej lat i przebywali w szpitalu dłużej niż pół roku.



Władze zalecają, aby przerwa między kolacją a śniadaniem, w przypadku osób starszych, nie wynosiła więcej niż 11 godzin. Carine Aukner razem z Helene Dahl Eide przeprowadziły badania w domu opieki w Oslo. Wyniki były zatrważające.

Prawie wszyscy (98%) pacjenci, których przebadały (342 osoby), musiały wytrzymać bez posiłku ponad 11 godzin. Wiele osób od kolacji czekało na kolejny posiłek 15 godzin, znaleźli się też pacjenci, którzy musieli wytrzymać 19 godzin.

Z grupy, która czekała na posiłki dłużej, niż 11 godzin, jedna trzecia była już niedożywiona. Co piąty pacjent miał niedowagę.

Narażeni na choroby

Badania przeprowadzono do pracy magisterskiej na wydziale dietetyki na Uniwersytecie w Oslo. Wyniki opublikowano w magazynie Vård i Norden.

-Z innych badań wynika, że starsi pacjenci są narażeni na niedożywienie. Byłyśmy jednak zszokowane, że pacjenci z domu opieki w Oslo muszą tak długo czekać na kolejny posiłek po kolacji, zazwyczaj ok. 15 godzin! To bardzo długo, zwłaszcza, że starsze osoby jedzą mało i mają trudności z jedzeniem – powiedziała Helene Dahl Eide, dietetyk i stypendystka w Høgskolen w Oslo i Akershus.

Kobieta dodaje, że tak długie przerwy mogą odbić się na zdrowiu pacjentów:

-Nie dostają wystarczającej ilości jedzenia, co wpływa na to, że tracą masę tłuszczową i białkową, a co za tym idzie – wagę. Mogą też cierpieć na niedobór substancji odżywczych. Niedożywienie prowadzi do większej podatności na choroby i śmiertelności, a także wydłuża pobyt w domu opieki. Wszystko to wpływa na jakość życia starszych ludzi.

Kilka większych posiłków

Eide i Aukner odkryły, że posiłki nie były prawie w ogóle dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjentów.

-Wszystkie posiłki wydawano w ciągu kilku godzin, co jest bardzo niekorzystne z punktu widzenia osób, które nie jedzą dużo i są niedożywione. W ciągu 9 godzin większość pacjentów otrzymało wszystkie posiłki. Byłoby lepiej z medycznego punktu widzenia, jeśli pacjenci dostaliby mniejsze posiłki, bardziej rozłożone w czasie – mówi Eide.

Problem był znany już w 2001 roku, najnowsze badanie pokazało, że w kwestii żywienia pacjentów nic się w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie zmieniło. Dom opieki w Oslo napisał w tej sprawie maila do redakcji gazety Aftenposten:

„Jesienią 2012 roku zostały domom opieki przyznane pieniądze, które mieliśmy przeznaczyć na ciepły lunch, wydawanie obiadu przesunęło się na godzinę 16-16.30. Późna kolacja i wczesne śniadanie przyczyniają się do tego, że nocna przerwa jest możliwie najkrótsza. Wprowadziliśmy też nowy system ważenia pacjentów. Każdego pacjenta ważymy raz w miesiącu. Jeśli jednak zauważymy, że pacjent jest niedożywiony, ważymy go raz na tydzień. Dodatkowo wprowadzamy dla takiej osoby specjalną dietę, np. wzbogacamy posiłki, wprowadzamy dodatkowe porcje i monitorujemy zwyczaje żywieniowe.”


Badanie Eide i Aukner polegało na ważeniu pacjentów i sprawdzania ich BMI przez okres od 3 do 6 miesięcy, mierzeniu obwodów ciała i siły uścisku. Spośród 337 pacjentów 106 osób groziło niedożywienie, 67 osób miało niedowagę, 80 osób było nieodżywionych. Wśród osób, które od kolacji do śniadania czekały mniej niż 11 godzin nie zaobserwowano symptomów niedożywienia.

Źródło: aftenposten.no



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pati muzia

26-07-2013 16:29

nikt tym pacjentom nie robi krzywdy!
szklanki wody tez nikt nie zrobi
pewnie dlatego wszyscy podopieczni odchodza z odwodnienia

Anetta .....

26-07-2013 11:59

dziwie sie tym wszystkim komentarzom, sama pracuje w sykeheim, uwazam ze pacjenci maja doskonala opieke jakiej mogliby zazdroscic im polscy emeryci, dostaja ostatni posilek( kolacje o godz 18:30) i to oczywiste ze do dnia nastepnego czyli do sniadania ktore jest ok godz 9 nic nie jedza ( chyba ze ktos ma ochote i nie spi w nocy wiec dostaje posilek),sama jak spie to nie jem!, maja bardzo urozmaicone posilki, ciasta, kawa , torty itd., nie ma mowy o zadnym niedozywieniu z powodu zlego systemu, jesli jest ktos niedozywiony wynika to z jedo stanu zdrowia lub wieku- poprostu nie jest juz w stanie jesc tyle ile powinien, opieka jest bardzo dobra i troskliwa , nikt tym pacjentom nie robi krzywdy!

65 78

26-07-2013 06:41

p/s:
a dzieci oddac - b.v.

65 78

26-07-2013 06:40

Bo to tradycyjny model.norweskiej rodziny.
Starych rodzicow,wyjebac do - domu starcow!

aga bandola

25-07-2013 23:08

W jednym z sykejhemów dyrektorka Norweżka okradała pacjentów na grube miliony , zero higieny , dezynfekcji, brud smród i ubóstwo jedzenie fatalne ci ludzie płacą sporo pieniędzy za taki pobyt wstyd najbogatsze państwo i tak traktują swoich emerytów.A rodziny w ogóle nie reagował na taki stan rzeczy

tomasz bojek

25-07-2013 23:00

jasta spamujesz tylko

65 78

25-07-2013 17:42

p/s:
przy okazji wyjasnily sie (czesciowo) powody,wedrowki norweskiego,emeryckiego ludu - do hiszpanii!

- jak maja glodowac u siebie,to juz lepiej spierdalac - na polwysep iberyjski !!

65 78

25-07-2013 17:02

Oj tak,tak!

Najwazniejsze ( w tym przypadku) czy to :

- sykehjem
- czy sykehus

A ze dziadki gloduja,to - chuj!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok