Czytelnia
Nadchodzi pieluchowa rewolucja w Oslo
5

Według Renovasjonsetaten przeciętne dziecko zużywa aż tonę pieluch w ciągu pierwszych lat swojego życia. Wszystkie zużyte pampersy trafiają do spalarni śmieci i stanowią sporą część odpadów, która musi być odpowiednio zutylizowana. W norweskiej stolicy postanowiono zachęcić mieszkańców do zmiany nawyków i wybierania pieluch z bawełny, które w przeciwieństwie do jednorazowych pampersów, po wypraniu mogą zostać ponownie użyte. Zaczęto od wydania broszury informacyjnej na temat zalet stosowania pampersów wielokrotnego użytku.

foto: renovasjonsetaten.no
– Bardzo dużą część odpadów, która pochodzi z gospodarstw domowych w Oslo stanowią jednorazowe pampersy. Być może zmiany spowodują, że tych odpadów będzie mniej. Wyrzucone pieluchy utylizuje się poprzez spalanie, jest to jednak proces czasochłonny i wymagający zużycia dużej ilości energii – mówi Kristin Bergersen z Renovasjonsetaten.
Kolejnym argumentem zachęcającym do zmiany przyzwyczajeń w kwestii pieluch może być czynnik ekonomiczny. Rodzice, którzy zdecydują się używać bardziej ekologicznych pampersów mogą liczyć na uzyskanie zwrotu części kosztów zakupu bawełnianych pieluch. Kwota może wynosić nawet 1000 koron. Jak uzyskać te pieniądze? To proste. Kup w sklepie bawełniane pieluchy i zachowaj rachunek. Następnie zarejestruj się na: www.renovasjonsetaten.no i wypełnij wniosek, który można znaleźć na tej stronie.
Zwolennicy pomysłu przekonują, że wybierając pieluchy wielokrotnego użytku rodzice mogą zaoszczędzić w ciągu trzech lat nawet 8000 koron. Jakie nastawienie do nowego pomysłu mają norwescy internauci?

foto: osloby.no
Nasze trzecie dziecko używa pieluch. Zawartość pieluszki wyrzucamy do toalety, a pampers pierzemy w 60 stopniach. Inne pranie ani pralka nie przesiąka przez to żadnym nieprzyjemnym zapachem.

foto: osloby.no
Głównym problemem jest ilość pieluch, które muszą być zutylizowane. Oslo jest przeludnione, przez to borykamy się także z innymi problemami: spraw sanitarnych, drogowych czy związanych z zasilaniem elektrycznym.

foto: osloby.no
Lepiej wyrzucać zawartość pieluszki do toalety. Używanie jednorazowych pampersów przyczynia sie do powiększania liczby śmieci. Takie pieluchy potrzebują o wiele więcej czasu żeby ulec rozkładowi. Matematyka działa na korzyść bawełnianych pampersów.
– Zmiana pieluch z papierowych na bawełniane to nie tylko oszczędność. W grę wchodzi również pozytywny wpływ na środowisko, ograniczenie spalania dużej ilości śmieci i mniejsza emisja CO2 do atmosfery – podkreśla Bergensen.
W innych częściach Norwegii także próbowano nakłonić rodziców do zmian nawyków w kwestii pieluch. Na razie do pomysłu przekonało się około 300 rodzin. Czas pokaże jak do kupowania bawełnianych pieluch podejdą mieszkańcy Oslo.
źródło: osloby.no, rb.no, renovasjonsetaten.no
źródło zdjęcia frontowego: pixabay.com - CC0
Reklama
To może Cię zainteresować
07-11-2014 13:43
0
0
Zgłoś
06-11-2014 14:19
0
-1
Zgłoś
06-11-2014 14:03
0
-2
Zgłoś
06-11-2014 13:43
1
0
Zgłoś