Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w Norwegii?

 
 
Wielu Polaków, wyjeżdżających do pracy do Norwegii nie jest niestety świadoma swoich praw i nie zna w dostatecznym stopniu języka norweskiego. Osoby te często bywają wykorzystywane i przeżywają duże trudności, gdy zostaną wyrzucone z pracy lub ulegną wypadkowi. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, by takie sytuacje nie przytrafiły się Tobie.


5 podstawowych zasad dotyczących pracy w Norwegii 

  1. Norweskie prawo dotyczy zarówno norweskich, jak i zagranicznych pracowników 
  2. O ile nie jesteś zatrudniony w zagranicznym przedsiębiorstwie, musisz posiadać pozwolenie na pracę 
  3. Musisz mieć pisemną umowę o pracę 
  4. Musisz mieć ubezpieczenie wypadkowe 
  5. Powinieneś mieć zadowalające warunki mieszkaniowe. 

Jeśli ktoraś z tych zasad jest łamana przez Twojego pracodawcę, a także w razie wypadku lub złego traktowania w pracy, powinieneś skontaktować się z Norweską Inspekcją Pracy  (Arbeidstilsynet).  


Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy 

Pracodawca ma obowiązek zapewnić ci niezbędną odzież roboczą i obuwie ochronne, które powinno być dostosowane do panujących warunków atmosferycznych i miejsca pracy. Nie musisz zgadzać się na wykonywanie pracy, jeżeli nie zostałeś wyposażony w niezbędną odzież ochronną. 

Pracoadwca jest również zobowiązany do poinformowania pracowników o zagrożeniach w pracy, oceniania ryzyka i przeprowadzania na bieżąco działań organiczających ryzyko szkód na zdrowiu i wypadku. 


Co zrobić bez znajomości języka? 

Nie znasz języka norweskiego ani angielskiego? Arbeidstilsynet udziela informacji i pomocy także w języku polskim. 
W przypadku problemów w pracy możesz napisać maila na adres: svartjenesten@arbeidstilsynet.no lub skontaktować się telefonicznie z Arbeidstilsynet (tel. 815 48 222, następnie należy wybrać cyfrę 1 i podać hasło POLSKI po otrzymaniu odpowiedzi). Infolinia jest czynna we wtorki i piątki od 8.00 do 15.45. 

Na stronie Arbeidstilsynet dostępne są również liczne informacje i wzory dokumentów w języku polskim, m.in. broszura o norweskich przepisach BHP czy wzór umowy o pracę. Można tam również znaleźć Norweski Kodeks Pracy w języku angielskim. 

Jeżeli ulegniesz wypadkowi w pracy, może zajść konieczność skorzystania z usług prawnika. Możesz wtedy skorzystać z formularza na naszej stronie, by sprawdzić, czy przysługuje Ci odszkodowanie i uzyskać pomoc prawną w języku polskim <by wypełnić formularz kliknij tutaj >. 

Jeżeli jesteś członkiem Fellesforbundet (norweskich związków zawodowych) przysługuje Ci prawo do bezpłatnej pomocy prawnej. Koszty pomocy prawnej są także często pokrywane przez ubezpieczycieli. 



JEŻELI MYŚLISZ O WYKUPIENIU UBEZPIECZENIA W NORWEGII <KLIKNIJ TUTAJ>



Zatrudnienie przez agencje 

Pracownicy zatrudniani przez agencje pracy mają takie same prawa, co pracownicy zatrudnieni bezpośrednio w danym zakładzie pracy. Oznacza to, że należy im się takie samo wynagrodzenie i zwrot ewentualnych kosztów. Dotyczy to także długości czasu pracy, prawa do urlopu, wynagrodzenia urlopowego i dni świątecznych czy przerw w pracy. 

Jeżeli jesteś zatrudniony przez agencję, która nie posiada przedstawiciela pracowników, skontaktuj się z takim przedstawicielem w Twoim zakładzie pracy, by upewnić się, że otrzymujesz to, do czego jesteś uprawniony. Jeżeli nie wiesz co zrobić, skontaktuj się z Fellesforbundet lub odwiedź ich stronę internetową, gdzie możesz znaleźć informacje na temat praw pracownika w języku polskim. 


Historia naszego czytelnika 

Niedawno dostaliśmy list od naszego czytelnika, który uległ poważnemu wypadkowi na budowie w Oslo kilka tygodni temu i wciąż czeka na operację. Zatrudniająca go agencja pracy nie okazala żadnego zainteresowania jego stanem zdrowia. 

Ponadto nasz czytelnik opisuje skandaliczne warunki, w jakich pracował on i wielu obywateli Polski, Litwy, Grecji czy Hiszpanii. 

„Traktują nas jak niewolników XIX wieku na umowach śmieciowych gorszych niż w Polsce. Wszyscy pracownicy agencji żyli w nieludzkich warunkach bez pieniędzy i z długami za niezapłacone mieszkanie, telefon, prąd.” 

Sprawą naszego czytelnika zainteresowała się telewizja NRK. Po interwencji dziennikarzy jego pracodawca z agencji skontaktował się z nim w sprawie wypadku. Także NAV, który do tej pory działał opieszale, podjął konkretne działania. 


Cudzoziemcy są niestety w Norwegii grupą szczególnie narażoną na wykorzystywanie przez agencje pracy i pracodawców. Dlatego należy jeszcze przed podjęciem pracy zapoznać się ze swoimi prawami oraz w przypadku ich łamania niezwłocznie skontaktować się z Arbeidstilsynet lub zasięgnąć porady prawnej.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok