Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skomentuj
Redakcja 24 lipca 2013
12:31
Czytelnia

Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w Norwegii?

 
 
Wielu Polaków, wyjeżdżających do pracy do Norwegii nie jest niestety świadoma swoich praw i nie zna w dostatecznym stopniu języka norweskiego. Osoby te często bywają wykorzystywane i przeżywają duże trudności, gdy zostaną wyrzucone z pracy lub ulegną wypadkowi. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, by takie sytuacje nie przytrafiły się Tobie.


5 podstawowych zasad dotyczących pracy w Norwegii 

  1. Norweskie prawo dotyczy zarówno norweskich, jak i zagranicznych pracowników 
  2. O ile nie jesteś zatrudniony w zagranicznym przedsiębiorstwie, musisz posiadać pozwolenie na pracę 
  3. Musisz mieć pisemną umowę o pracę 
  4. Musisz mieć ubezpieczenie wypadkowe 
  5. Powinieneś mieć zadowalające warunki mieszkaniowe. 

Jeśli ktoraś z tych zasad jest łamana przez Twojego pracodawcę, a także w razie wypadku lub złego traktowania w pracy, powinieneś skontaktować się z Norweską Inspekcją Pracy  (Arbeidstilsynet).  


Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy 

Pracodawca ma obowiązek zapewnić ci niezbędną odzież roboczą i obuwie ochronne, które powinno być dostosowane do panujących warunków atmosferycznych i miejsca pracy. Nie musisz zgadzać się na wykonywanie pracy, jeżeli nie zostałeś wyposażony w niezbędną odzież ochronną. 

Pracoadwca jest również zobowiązany do poinformowania pracowników o zagrożeniach w pracy, oceniania ryzyka i przeprowadzania na bieżąco działań organiczających ryzyko szkód na zdrowiu i wypadku. 


Co zrobić bez znajomości języka? 

Nie znasz języka norweskiego ani angielskiego? Arbeidstilsynet udziela informacji i pomocy także w języku polskim. 
W przypadku problemów w pracy możesz napisać maila na adres: svartjenesten@arbeidstilsynet.no lub skontaktować się telefonicznie z Arbeidstilsynet (tel. 815 48 222, następnie należy wybrać cyfrę 1 i podać hasło POLSKI po otrzymaniu odpowiedzi). Infolinia jest czynna we wtorki i piątki od 8.00 do 15.45. 

Na stronie Arbeidstilsynet dostępne są również liczne informacje i wzory dokumentów w języku polskim, m.in. broszura o norweskich przepisach BHP czy wzór umowy o pracę. Można tam również znaleźć Norweski Kodeks Pracy w języku angielskim. 

Jeżeli ulegniesz wypadkowi w pracy, może zajść konieczność skorzystania z usług prawnika. Możesz wtedy skorzystać z formularza na naszej stronie, by sprawdzić, czy przysługuje Ci odszkodowanie i uzyskać pomoc prawną w języku polskim <by wypełnić formularz kliknij tutaj >. 

Jeżeli jesteś członkiem Fellesforbundet (norweskich związków zawodowych) przysługuje Ci prawo do bezpłatnej pomocy prawnej. Koszty pomocy prawnej są także często pokrywane przez ubezpieczycieli. 


Zatrudnienie przez agencje 

Pracownicy zatrudniani przez agencje pracy mają takie same prawa, co pracownicy zatrudnieni bezpośrednio w danym zakładzie pracy. Oznacza to, że należy im się takie samo wynagrodzenie i zwrot ewentualnych kosztów. Dotyczy to także długości czasu pracy, prawa do urlopu, wynagrodzenia urlopowego i dni świątecznych czy przerw w pracy. 

Jeżeli jesteś zatrudniony przez agencję, która nie posiada przedstawiciela pracowników, skontaktuj się z takim przedstawicielem w Twoim zakładzie pracy, by upewnić się, że otrzymujesz to, do czego jesteś uprawniony. Jeżeli nie wiesz co zrobić, skontaktuj się z Fellesforbundet lub odwiedź ich stronę internetową, gdzie możesz znaleźć informacje na temat praw pracownika w języku polskim. 


Historia naszego czytelnika 

Niedawno dostaliśmy list od naszego czytelnika, który uległ poważnemu wypadkowi na budowie w Oslo kilka tygodni temu i wciąż czeka na operację. Zatrudniająca go agencja pracy nie okazala żadnego zainteresowania jego stanem zdrowia. 

Ponadto nasz czytelnik opisuje skandaliczne warunki, w jakich pracował on i wielu obywateli Polski, Litwy, Grecji czy Hiszpanii. 

„Traktują nas jak niewolników XIX wieku na umowach śmieciowych gorszych niż w Polsce. Wszyscy pracownicy agencji żyli w nieludzkich warunkach bez pieniędzy i z długami za niezapłacone mieszkanie, telefon, prąd.” 

Sprawą naszego czytelnika zainteresowała się telewizja NRK. Po interwencji dziennikarzy jego pracodawca z agencji skontaktował się z nim w sprawie wypadku. Także NAV, który do tej pory działał opieszale, podjął konkretne działania. 


Cudzoziemcy są niestety w Norwegii grupą szczególnie narażoną na wykorzystywanie przez agencje pracy i pracodawców. Dlatego należy jeszcze przed podjęciem pracy zapoznać się ze swoimi prawami oraz w przypadku ich łamania niezwłocznie skontaktować się z Arbeidstilsynet lub zasięgnąć porady prawnej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas