Czytelnia
Młodzi Norwegowie piją mniej
15

Młodzi Norwegowie piją coraz mniej. Badacze są zdania, że jest to spowodowane znajomością z wieloma rówieśnikami, którzy wyznają islam.
- Część młodych muzułmanów pije alkohol, aby dopasować się do norweskiego społeczeństwa, ale piją mniej niż ich rówieśnicy – mówi Houda Zammali, jedna z założycielek organizacji abstynenckiej IOGT.
Zammali jest zdania, że picie alkoholu jest zależne od grupy znajomych w której się znajdzie młoda osoba.
- Jeśli jest to grupa znajomych, w której większość jest muzułmanami, a część jest pochodzenia norweskiego, to najczęściej potrafią bawić się bez alkoholu – mówi Zammali.

foto: fotolia.pl
Jej koleżanka, Mirjeta Emini, współzałożycielka IOGT, odpowiada za kurs wprowadzający imigrantów do norweskiego społeczeństwa. Celem kursu jest przedstawienie imigrantom norweskiej kultury picia i upewnienie ich, że nie muszą pić alkoholu aby dopasować się do norweskiego społeczeństwa.
Emini dorastała w Holmlia (jedna z największych dzielnic Oslo).
- Wśród moich znajomych alkohol nie był istotnym tematem, również wśród tych znajomych, którzy byli z pochodzenia Norwegami – mówi Emini.
Efekt zarażenia
Liczby nie pozostawiają żadnych wątpliwości – młodzi Norwegowie piją znacznie mniej niż w 2000 roku.
Socjolog i badacz ds. uzależnień, Willy Pedersen, opublikował swoje badania, które obejmują grupę norweskiej młodzieży w wieku 16-19 lat. Badania nad spożyciem alkoholu wśród młodzieży były prowadzone od 1992 roku do dziś.

foto: fotolia.pl
Pedersen jest zdania, że jednym z powodów zmniejszonego spożycia alkoholu wśród młodzieży jest wpływ ich muzułmańskich rówieśników.
- Jesteśmy zdania, że zmiany w dużych miastach są spowodowane przez muzułmańską młodzież. Mają oni bardzo restrykcyjne podejście do alkoholu i jest to coś, co mogło wpłynąć na młodzież znajdującą się w ich towarzystwie – mówi Pedersen.
Osiągnięcie generacji
Pedersen twierdzi, że jest jeszcze kilka innych wytłumaczeń dla zaistniałej sytuacji.
- Młodzież zazwyczaj zaczynała pić alkohol żeby udowodnić rodzicom, że są już samodzielni i dorośli. Obecnie spożycie alkoholu znacząco wzrosło w pokoleniu rodziców i dziadków – mówi Pedersen.
Pedersen też jest zdania, że młodzież pije mniej w ramach protestu, ponieważ są już zmęczeni tym, że rodzice dużo piją.
- Dodatkowo możemy również mówić o rozwoju generacji zachowawczej, bądź posłusznej. Zwłaszcza młode dziewczyny zwracają szczególną uwagę na zdrowe ciało – trenują i jedzą zdrowo. Alkohol nie pasuje do zdrowego trybu życia – mówi Pedersen.
Innym wytłumaczeniem obecnych trendów jest to, że młodzież mniej wychodzi z domów, częściej zostają i grają w gry w Internecie.
- To dotyczy również młodzieży, która w innym wypadku spotykałaby się z kolegami i miałaby łatwiejszy dostęp do alkoholu – dodaje Pedersen.

foto: pixabay.com
Trend europejski
Pedersen pokazuje w swoich badaniach, że spożycie alkoholu wśród dorosłych i młodzieży znacząco się od siebie różni.
- Spożycie alkoholu wśród dorosłych stabilnie wzrasta. Ci, którzy mają 50 lat piją więcej, niż młodzież, która się powstrzymuje od alkoholu. To może być powodem wielu konfliktów między generacjami. Można pomyśleć, że młodzież jest już zmęczona spożyciem alkoholu wśród dorosłych i chce się temu sprzeciwić – mówi Pedersen.
Zdaniem Pedersena, młodzież również mniej korzysta z wyrobów tytoniowych i marihuany.
- Podobne trendy można zobaczyć w całej Europie. Norwegia jest jednym z krajów w których następują duże zmiany, a norweska młodzież jest na przedzie tych zmian – mówi Pedersen.
Norwegowie wątpią w to, że to muzułmanie tak dobrze wpływają na norweską młodzież. Pod artykułami na ten temat pojawiły się komentarze:

foto: screenshot, nettavisen.no
Dotyczy czego? Oczywiście własnych badań.
To się nazywa myślenie życzeniowe.
Jest to jakiś sposób na pokazanie czegoś "dobrego" w Islamie.

foto: screenshot, nettavisen.no
Łuhu, możliwy związek? Słabe i dość nieprzekonujące badania.
Możliwe powiązania można znaleźć we wszystkim.
To są przypuszczenia.

foto: screenshot, nettavisen.no
Nonsens, imigracja powodem zmniejszenia spożycia alkoholu wsród norweskiej młodzieży?
Może młodzież jest obecnie bardziej aktywna.
A Wy co o tym myślicie? Czy wnioski z badań są tylko próbą poprawienia wizerunku muzułmanów w Norwegii, czy rzeczywiście mają dobry wpływ na zachowanie młodzieży?
Źródła: nettavisen.no, aftenposten.no, dagbladet.no, bt.no, vl.no
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
1
30-01-2015 21:54
2
0
Zgłoś
30-01-2015 21:10
0
-1
Zgłoś
30-01-2015 18:09
0
0
Zgłoś
30-01-2015 17:47
0
-2
Zgłoś
30-01-2015 16:27
0
-1
Zgłoś
30-01-2015 15:25
0
-1
Zgłoś
30-01-2015 12:36
1
0
Zgłoś
30-01-2015 09:15
0
-1
Zgłoś