Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

LO chce zamknąć granicę dla Chorwatów

 
 Flaga Chorwacji
Największa norweska centrala związków zawodowych, LO, prosi rząd o ograniczenie imigracji z nowych krajów członkowskich UE. 1. lipca bieżącego roku członkiem Unii Europejskiej stanie się Chorwacja. LO chce, by jej obywateli obowiązywał 7 letni okres przejściowy, podczas którego nie będą mogli korzystać z takich samych praw, jak obywatele innych państw EOG w Norwegii.


Jak pisze gazeta Vårt Land, główną przyczyną sprzeciwu LO wobec przyznania nowym obywatelom UE takich samych praw jak starym jest to, że imigracja z krajów o niższym poziomie kosztów wywiera presję na norweski rynek pracy.

Na sceptycyzm LO wpłynęły doświadczenia związane z przystąpieniem do Unii w latach 2004-2007 dziesięciu krajów Europy środkowej i wschodniej, w tym Polski.

Norwegia nie jest członkiem UE, ale na mocy umowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązują tu podstawowe europejskie wolności, w tym swoboda przemieszczania się ludzi - pracowników.

Okres przejściowy, którego wprowadzenie postulują związkowcy w swoim piśmie do rządu , oznaczałby zamknięcie przed imigrantami zarobkowymi z Chorwacji norweskiego rynku pracy na siedem lat. Tym samym Chorwaci nie mieliby takich samych możliwości, jak inni obywatele UE.

- Prosimy o okres przejściowy, by zachować kontrolę nad sytuacją. Pracownicy przyjeżdżający tutaj muszą dostawać uczciwe warunki pracy i płacy, a nie ryzykować padnięcie ofiarą dumpingu socjalnego - mówi wiceprzewodniczący LO, Tor-Arne Solbakken

Organizacje pracodawców nie spieszą się jednakże z udzieleniem mu poparcia, wręcz przeciwnie. Podczas rundy konsultacji społecznych zarówno Główna Organizacja Gospodarcza (NHO), jak i organizacja pracodawców Virke stwierdziły, że wprowadzanie reguł przejściowych tylko namnoży papierów i spowoduje rozrost biurokracji. Oba te podmioty przypomniały też, że doświadczenia po rozszerzeniu Unii w 2004 roku pokazały, że rozwiązania tego typu nie są w stanie wyhamować fali imigracji zarobkowej.



Na podstawie: abcnyheter




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok