
Wyróżnione ogłoszenia
WięcejOgłoszenia MojaNorwegia
W 2009 roku konwencja krajowa Partii Postępu uchwaliła, niewielką przewagą głosów, że partia zawrze postulat legalizacji aktywnej eutanazji w swoim programie ramowym. Mimo to kwestia ta nie została ujęta w bieżącym programie wyborczym przed poprzednimi wyborami do Stortingu.
Rzecznik Frp do spraw zdrowotnych, Per Arne Olsen, był jednym z polityków, głosujących za legalizacją eutanazji podczas konwencji w 2009 roku. Dziś nie chce rozwodzić się na ten temat, mówi jedynie, że prace nad zawartością nowego programu wyborczego Frp są już w fazie końcowej, a własne poglądy w tej kwestii uzasadnia następująco:
- Jestem za legalizacją aktywnej eutanazji, ponieważ uważam, że człowiek powinien mieć prawo do decydowania o swoim własnym życiu.
Dały nam przykład Niderlandy...
W miniony weekend dziennik Aftenposten pisał, że badania przeprowadzone w Holandii, gdzie eutanazja jest legalna od dziesięciu lat, pokazują, że praktyka jej stosowania nie wymknęła się spod kontroli. Zgodę na eutanazję dostaje dziś tyle samo osób, co w roku, kiedy ją zalegalizowano.
[Należy przy tym wziąć pod uwagę to, że wyniki badań często odpowiadają oczekiwaniom zamawiającego. Prezentowane chociażby w polskiej telewizji relacje pracujących w Holandii polskich lekarzy wskazywały raczej na tendencję do coraz częstszego uśmiercania starszych pacjentów, często wbrew ich woli, a np. na prośbę rodziny, mającej dosyć zajmowania się/łożenia na opiekę nad dziadkiem czy babcią, lub z inicjatywy samego lekarza eutanazisty, który uznał, że pacjentowi nic już nie pomoże, więc tak będzie lepiej. Przypadki tego typu, z oczywistych względów (brak prośby samego zainteresowanego o pomoc w zakończeniu życia), nie są ujmowane w eutanazyjnych statystykach.]
Per Arne Olsen uważa, że przykład Holandii stanowi argument za legalizacją eutanazji również w Norwegii i cieszy się, że dostępnych jest coraz więcej badań z krajów, które umożliwiły legalne zabijanie pacjentów na ich własne życzenie.
Młodzi liberałowie za
Stanowisko Olsena popiera młodzieżówka Partii Postępu, FpU:
- My, członkowie FpU będziemy twardo domagać się, by legalizacja aktywnej eutanazji wciąż stanowiła jeden z postulatów Frp, a także by znalazł się on w programie partii na najbliższe wybory parlamentarne - mówi lider FpU, Himanshu Gulati.
Jeśli chodzi o pozostałe młodzieżówki partyjne, jedynie Unge Venstre, czyli młodzieżówka liberałów, popiera FpU:
- Od dawna jesteśmy za eutanazją, ale jak dotąd nie udało nam się uzyskać poparcia dla tego stanowiska w naszej macierzystej partii, czyli Venstre - ubolewa lider młodych liberałów, Sveinung Rotevatn.
Rotevatn jest przekonany, że kwestia eutanazji będzie przedmiotem jednej z najważniejszych debat społecznych najbliższych lat i ma nadzieję, że do tego czasu Venstre zajmie w tej sprawie jasne stanowisko.
Politycy-zwolennicy śmierci na życzenie spoglądają z nadzieją na Danię, gdzie, według najnowszych badań, 7 na 10 osób popiera legalizację eutanazji, w związku z czym rząd duński rozpoczął debatę w tej sprawie. Jednak w Norwegii opór, zarówno wśród zwykłych obywateli, jak i wśród większości polityków, wciąż jest duży.
FAKTY
|
Źródło: Aftenposten

To może Cię zainteresować