Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Czytelnia

Koniec „skrótu”

Klaudia Synak

29 czerwca 2014 06:39

Udostępnij
na Facebooku
Koniec „skrótu”



Rząd zamierza wycofać „skrót" dla wykształconych imigrantów z powodu wielu oszustw.



Tysiące imigrantów korzystało z kursów językowych, po to, aby móc przenieść się do Norwegii. Rząd postanowił zrezygnować ze spornego pozwolenia na pobyt.

Cztery lata po wprowadzeniu rząd postanowił zrezygnować programu, który umożliwiał wykształconym cudzoziemcom otrzymanie rocznego pozwolenia na pobyt po to, aby nauczyć się norweskiego. UDI (nor.  Norweski dyrektoriat ds. Imigracji) wierzy, że doszło do nadużyć ze strony korzystających z programu i że przenieśli się do Norwegii na fałszywych podstawach.

Jednym z wymagań dotyczących cudzoziemców mających fagbrev, było to, że muszą nauczyć się języka norweskiego po to, aby z łatwością otrzymać pracę jako inżynier, informatyk lub inny specjalista.

- Wielu z imigrantów nie otrzymało pracy jako specjalista, co było jednym z wymagań - mówi Hanna Krange kierownik regionalny w UDI.

Według UDI, imigranci używali kursów, aby dostać się do Norwegii i strefy Schengen. W 2011 roku tylko 37 osób aplikowało o pozwolenie na pracę w Norwegii jako specjalista po ukończeniu kursu językowego. Następnego roku liczba wzrosła do 151.

2800 osób ukończyło program rządowy. UDI nie posiada danych dotyczących tego, co stało się z pozostałymi uczestnikami programu rządowego. Część prawdopodobnie wróciła do swoich krajów, część przeniosła się do innych krajów ze strefy Schengen. Część z nich może nielegalnie przebywać w Norwegii.

UDI
flickr.com/ Utlendingsdirektoratet

Dla pieniędzy

Innym wymogiem w programie rządowym było posiadanie 100 000 koron na koncie bankowym na pokrycie kosztów rocznego pobytu w Norwegii. Pewni ludzie pomagali w przenoszeniu tej kwoty z jednego konta na drugie.

- Ta sama kwota, która gwarantowała pobyt jednego z uczestników programu była przenoszona po autoryzacji na konto innego chętnego do uczestniczenia w programie - mówi Krange.

W zeszłym roku, ambasada norweska w Manili została zalana wnioskami  chętnych Filipińczyków, którzy chcieli udać się do Norwegii na kurs językowy. Liczba chętnych wzrosła o 90%, ponad połowa z nich to Filipińczycy.

UDI informuje na swojej stronie, że program rządowy jest wycofany z powodu nadużyć.

UDI
commons.wikimedia.org

Trzeci wycofany program

- Nie mogliśmy siedzieć i patrzeć jak program jest wykorzystywany w niewłaściwy sposób. Było mnóstwo fałszywej dokumentacji - mówi państwowy sekretarz w ministerstwie sprawiedliwości, Himanshu Gulati.

Wspomina on o tym, że rząd norweski oferuje inne programy rządowe, które umożliwiają wykształconym cudzoziemcom zdobycie znajomości języka norweskiego.

Jest to już trzeci program dla imigrantów, który został zatrzymany z powodu nadużyć w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Zaostrzyć wymagania

Arild Humlen, adwokat specjalizujący się w prawach imigracyjnych uważa, że rząd zamiast zamykać program, powinien zaostrzyć wymagania wobec chętnych.

- Można dość łatwo kontrolować reguły poprzez ustalenie zasad i warunków. Można na przykład wymagać pieniędzy zdeponowanych na kontach, zamiast akceptować sam wyciąg - mówi Humlen.

UDI twierdzi, że jest zbyt trudno uniknąć nadużyć poprzez zmianę zasad. Uważają, że lepszym rozwiązaniem było zamknięcie programu.

- Prawdą jest, że najważniejsze zmiany dokonane w prawie imigracyjnym w 2010 roku są teraz wycofywane - mówi Hanna Krange.

Mówi, że wykształceni imigranci nadal mogą starać się o pobyt w Norwegii za pośrednictwem istniejących już, standardowych mechanizmów.

 

Źródło: nrk.no; zdjęcie źródłowe: commons.wikimedia.org - Mahlum - public domain

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok