
- Mam nadzieję, że wie, co robi - stwierdziła Foss Five, przyjmując w miniony wtorek (13.11.) dokumenty oraz oświadczenie Ingunn Røiseland o tym, że zrywa z państwem i Królestwem Norwegii.
Ingunn Røiseland mieszka w Skien. Jest znana głównie z tego, że była uczennicą w "szkole anielskiej" księżniczki Marty Luizy, a potem otworzyła własną taką placówkę w Skien. Røiseland była też zaangażowana w akcję sprzeciwu wobec szczepień przeciwko świńskiej grypie w 2009 roku. Studiowała kilka języków i przez pewien czas uczyła języka hiszpańskiego.
Prawnicza fikcja
- O ile wiem, nigdy dotąd nic takiego się w Norwegii nie wydarzyło - mówi burmistrz Skien Hedda Foss Five - to jest, żeby obywatel wyrzekał się norweskiego obywatelstwa, nie będąc jednocześnie, ani nie przyjmując obywatelstwa innego kraju. Nie wiem, jakie to będzie miało skutki praktyczne dla stosunków pani Røiseland z gminą i państwem. W każdym razie to, co ja muszę teraz zrobić, to przekazać sprawę dalej, do wojewody.
W każdym razie pomimo swojego zaskoczenia i niepewności, pani burmistrz przyjęła paszport od Ingunn Røiseland i potwierdziła podpisem deklarację tej ostatniej o zrzeczeniu się obywatelstwa norweskiego.
![]() |
Fragment deklaracji Ingunn Røiseland |
Sama zainteresowana wyjaśnia motywy swojego postępowania następująco:
- Oddaję paszport, certyfikat i numer personalny, ponieważ państwo, przydzielając mi numer personalny, zrobiło ze mnie chochoła, marionetkę.
Według niej numer personalny to prawnicza fikcja:
- Dla państwa nie jestem realną, żyjącą osobę, tylko numerem. A numer personalny sprawia, że, nawet tego nie wiedząc, stajemy się towarem, którym można handlować na giełdzie.
Ziemscy Fremeni
Hedda Foss Five nigdy jeszcze nie słyszała takiej argumentacji, ale przyznaje, że Røiseland dużo bardziej zgłębiła tę kwestię, niż ona. Mimo to pani burmistrz uważa za zdumiewający fakt, że Røiseland wyrzeka się czegoś, co dla wielu ludzi stanowi obiekt pożądania, mianowicie norweskiego obywatelstwa:
- Niedawno byłam obecna podczas ceremonii, na której 500 nowych osób zostało norweskimi obywatelami. To była dla nich wielka chwila. Według mnie Norwegia jest, pomimo swoich wad i słabości, najlepiej rozwiniętą demokracją na świecie - deklaruje Foss Five.
Ingunn Røiseland ze swej strony uważa natomiast, że w Norwegii osoby myślące inaczej narażone są na prześladowania. A patrząc w skali całego świata, nie jest w swoich przekonaniach, które tak bardzo zaszokowały Heddę Foss Five, odosobniona.
Ruch «Freemen on the land» ("Wolni ludzie na ziemi". Nazwa może stanowić też nawiązanie do ludu Fremenów (Freemen) z powieści Franka Herberta) zajmuje się tym tematem od roku 2004, a jego korzenie sięgają USA i lat 70. XX wieku. Esencją przekonań ruchu jest zasada, że prawo obowiązuje kogoś tylko wtedy, jeśli dana osoba wyraziła na to zgodę, a zatem człowiek może też ogłosić się niezależnym od jurysdykcji państwa.
Podatków nie będzie
Na pytanie o reakcję najbliższych na decyzję o wyrzeczeniu się obywatelstwa, Røiseland odpowiada:
- Mój partner zrobił to samo w Danii. Co do trójki moich dzieci, ich reakcje były różne.
- A co z podatkami?
- Nie będę płacić podatków, ponieważ nie obejmuje mnie już norweskie ustawodawstwo krajowe. Oczywiście nic też od państwa w związku z tym nie będę dostawać.
- A jeśli zachorujesz?
- Zrzekam się prawa do korzystania z publicznych szpitali, ale w prywatnych mogę się oczywiście leczyć tak długo, jak zechcę.
- A jeśli zechcesz wyjechać z Norwegii?
- Istnieje przykładowo coś takiego, co nazywa się Paszport Światowy (World Passport). Coś się wymyśli.
Król nie odpowiedział, a milczenie oznacza zgodę
Jeszcze w czerwcu Ingunn Røiseland napisała do Króla, jako konstytucyjnej głowy państwa, i poinformowała o zamiarze "wypisania się" z państwa. Do tej pory nie otrzymała żadnej odpowiedzi.
- To nieco rozczarowujące, ale zarazem stanowi to potwierdzenie tego, że państwo norweskie nie będzie mnie powstrzymywać. Teraz, kiedy pozbyłam się paszportu i numeru personalnego, czuję się wolną kobietą. To wspaniałe uczucie.
Røiseland ma zamiar nadal mieszkać w Norwegii. Jest gotowa na wyzwania związane z tym, że zadeklarowała swoją niezawisłość od państwa.
Źródło: ta.no
To może Cię zainteresować
02-12-2012 21:53
0
-1
Zgłoś
02-12-2012 19:16
3
0
Zgłoś
18-11-2012 20:32
0
-1
Zgłoś
18-11-2012 20:28
0
0
Zgłoś
18-11-2012 12:29
2
0
Zgłoś
18-11-2012 12:23
0
-1
Zgłoś
18-11-2012 11:58
5
0
Zgłoś