Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

7
Ile ocaleje z programu Frp?

 
 Logo Frp
Partia Postępu w końcu - po wielu latach - wejdzie w skład norweskiego rządu. Ile jednak ze swoich postulatów programowych będzie miała szansę zrealizować? Cała reszta Stortingu jest na lewo od nich...


Wejście do rządu było przez wiele lat wielkim marzeniem poprzedniego przewodniczącego partii Postępu (Frp), Carla Ivara Hagena, pod którego kierownictwem ugrupowanie przekształciło się z niewielkiej partii protestu w druga siłę na norweskiej prawicy. Hagen nie doczekał spełnienia się tego marzenia jako przewodniczący partii, rola ta przypadła w udziale jego następczyni, Siv Jensen. Może się jednak okazać, że za cenę spełnienia jednego marzenia, część innych - zawartych w programie Frp - będzie musiała zostać schować do szuflady.

Trudna sztuka politycznego kompromisu

Partie centrowe, które znajdą się w nowej koalicji rządzącej, czyli Partia Liberalna (Venstre) i Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF), sądzą, że politycy Partii Postępu nie są świadomi tego, jaka "gimnastyka" czeka ich teraz na sali Stortingu. Sami politycy Frp są nastawieni optymistycznie i twierdzą, że wiedzą w co się pakują, jednak KrF i Venstre przypomina, że istnieje cały szereg spraw i postulatów, co do których Frp jest będzie w koalicji całkowicie osamotniona.

 siv_jensen_erna_solberg.jpg
 Siv Jensen (po lewej) będzie musiała sprytnie lawirować pomiędzy koalicjantami, by przeforsować jak najwięcej
z programu swojej partii. Fot. Archiwum MN

 

W Partii Postępu przeważają głosy, że partia będzie mieć, jako członek rządu, większe możliwości prezentacji i przekonywania do swoich poglądów, nawet jeśli część propozycji odpadnie w głosowaniach. Część działaczy dodaje też, że Chrześcijańskiej Partii Ludowej i Venstre ciężko będzie głosować ciągle przeciwko propozycjom Frp, zwłaszcza tym popularnym wśród ludzi, gdyż to stawiałoby ich podejrzanie często w towarzystwie opozycji z lewej strony sali.

Optymiści z Frp wierzą nawet, że ich ugrupowanie oraz Partia Konserwatywna (Høyre) zdoła zapewnić sobie poparcie największego przeciwnika politycznego - Partii Robotniczej (Ap) - w takich kwestiach jak azylanci, wymiar sprawiedliwości, czy przeprowadzenie reformy gmin.

Z kolei partie centrowe miałyby poprzeć projekty obniżki podatku majątkowego oraz przeznaczenia większych środków na rozwój sektora transportowego.

Co powinno udać się zrealizować

Umowa współpracy pomiędzy Høyre, Frp, Venstre i KrF pozwala przypuszczać, że Frp uda się przeforsować przynajmniej część swoich postulatów dotyczących polityki imigracyjnej. Siv Jensen wywalczyła też wolny wybór pomiędzy ofertą publiczną, a prywatnymi w dziedzinie opieki zdrowotnej, choć "wywalczyła" to może za dużo powiedziane, jako że kwestia ta była podczas kampanii wyborczej podnoszona również przez Høyre.

skarbonka-swinka.jpg 
 Frp chce obniżki podatków. W państwie opiekuńczym brzmi to niemal jak zapowiedź rewolucji! Fot. Archiwum MN

 

Jeśli chodzi o opiekę nad ludźmi starszymi, cztery partie koalicyjne obiecują, że wspólnie opracują projekt ustawowego prawa do miejsca w szpitalu, które to prawo miałoby zostać w miarę możności wprowadzone jeszcze za tej samej kadencji parlamentu. Mimo iż projekt ten był mocno popierany również przez KrF, jest on po pierwsze i przede wszystkim "dzieckiem" Frp.

Co się natomiast tyczy pozostałej części projektu wielkiej reformy w dziedzinie opieki nad starszymi autorstwa Frp, w tym głównie jej państwowego finansowania, nic nie wskazuje na to, że Partii Postępu uda się pozyskać dlań wystarczające poparcie.

Postulaty do szuflady?

Z rozmów koalicyjnych wynika jednak, że jeśli chodzi o cały szereg spraw, Partia Postępu pozostanie osamotniona, nie znajdując poparcia wśród współkoalicjantów. Poniższa lista wylicza, które postulaty być może będą musiały zostać odłożone do szuflady w oczekiwaniu na jeszcze bardziej sprzyjającą sytuację polityczną:

  • Obniżki podatków: Partia Postępu przedstawiła program zawierający propozycje obniżenia wielu podatków i innych danin publicznych na łączną kwotę około 100 miliardów koron w ciągu najbliższych czterech lat. Frp jako jedyne ugrupowanie chciałoby mniej progresywnego systemu podatkowego, czyli systemu który w mniejszym stopniu wyrównywałby różnice w dochodach obywateli.

  • Polityka alkoholowa: Frp chciałaby likwidacji monopolu państwowego na sprzedaż alkoholi (Vinmonopolet), obniżenia akcyzy na alkohol do poziomu państw ościennych oraz zezwolenia na reklamowanie alkoholu.

  •  vinmonopolet_briskeby_wiki.jpg
     Alkohol w normalnym sklepie, nie tylko w Vinmonopolet? Do tego tańszy? To by dopiero była rewolucja!
     Fot. wikipedia


  • Podatek od nieruchomości: Frp chciałaby zniesienia prawa, dzięki któremu gminy mogą domagać się podatku od nieruchomości.

  • Opłaty za jazdę w godzinach szczytu (rushtidsavgift): Frp jest zażartą przeciwniczką wprowadzania przez gminy opłat za jazdę samochodem w godzinach szczytu w celu skłonienia kierowców do przerzucenia się na komunikację publiczną. W tej kwestii stanowisko Frp popiera jedynie Høyre.

  • Opłaty za przejazdy drogami (bompenger): Partia Postępu opowiada się za odejściem od obecnego modelu finansowania dróg z opłat za przejazdy i likwidacją punktów pobierania opłat. Frp jest oczywiście również przeciwna opłatom drogowym w przypadku nowych projektów.

  • bomstasjon1.jpg 
     Partia Postępu jest zdania, że ludzie łożą na budowę dróg w formie podatków, a ściąganie z nich dodatkowych opłat
    za przejazdy, to grabież. Fot. Archiwum MN


  • Opieka nad ludźmi starszymi: Frp jest zdania, że odpowiedzialność za finansowanie opieki nad ludźmi w podeszłym wieku powinna zostać przeniesiona z gmin na państwo. Partia ta jest jedyną, która opowiada się za taką reformą systemu. Zdaniem pozostałych byłoby to równoznaczne z osłabianiem samorządu lokalnego.

  • Uzbrojona policja: Partia Postępu opowiada się za powszechnym noszeniem broni przez policjantów. Høyre również rozważa taką opcję.

  • Zakaz żebrania: Frp domaga się zakazu żebrania, ale popiera ją w tym tylko Høyre.

  •  zebrak2.jpg
     Takie obrazki miałyby zniknąć z krajobrazu norweskich miast.
     Fot. Archiwum MN


  • Zasada dysponowania dochodami ze sprzedaży ropy i gazu (norw. handlingsregelen): Partia Postępu chce odejścia od obecnej zasady dysponowania pieniędzmi ze sprzedaży ropy i gazu i zastąpienia jej nową zasadą, która w mniejszym stopniu rozróżniałaby między środkami wydatkowanymi na inwestycję i na konsumpcję.

  • Kwestie emerytur: Partia Postępu była przeciwna porozumieniu emerytalnemu, ale będąc w rządzie musi je popierać. Jej propozycja, by emeryci mogli wybrać tę część świadczenia, która wykracza poza emeryturę minimalną (minstepensjon) w formie jednorazowej wypłaty, nie cieszy się poparciem żadnego innego ugrupowania.

  • Polityka klimatyczna: Będąc w rządzie Frp będzie zmuszona bronić takiego stanowiska i takiej polityki klimatycznej, która za punkt wyjścia przyjmuje wiarygodność zaleceń panelu klimatycznego ONZ - mimo osobistego sceptycyzmu w tej sprawie.

  • Stopnie w szkole podstawowej: Propozycja szybkiego wprowadzenia ocen z podstawowych przedmiotów w klasie 5. jest popierana tylko przez Høyre. Frp może zatem co najwyżej spróbować ją przepchnąć. Nikt natomiast (tj. żadna inna partia) nie popiera postulatu Frp wprowadzenia ocen już od 3. klasy.

  •  szkola.jpg
     Zdaniem Frp stawianie stopni podniesie poziom nauczania. Fot. Archiwum MN

  • Rozdzielanie uczniów na grupy według poziomu zaawansowania: Partia Postępu jest jedynym ugrupowaniem, które chce zmiany obecnych przepisów i zezwolenia na to, by uczniowie trwale byli dzieleni na grupy na podstawie poziomu wiedzy/zaawansowania.

  • Nynorsk: Frp chce dać uczniom swobodę rezygnacji z wszelkich zajęć z pobocznej formy języka (w przypadku większości uczniów byłby to nynorsk).

  • Województwa (fylkeskommuner): Frp uważa poziom samorządowy pomiędzy państwem, a gminą za zbędny i chciałaby w związku z tym likwidacji województw (fylker). Projekt takiej reformy popiera tylko Høyre.

  • Państwowe finansowanie szkół: Partia Postępu opowiada się za państwowym finansowaniem szkół, zarówno gminnych, jak i prywatnych, chce natomiast likwidacji stypendiów (skolepenger) dla tych, którzy wybiorą szkoły prywatne.

  • Wilki: Frp jest przeciwniczką odtwarzania stad wilków w Norwegii, jednak popiera ją tylko Partia Centrum (Sp).

  • ulv.jpg 
     Frp jest skłonna tolerować okazjonalne wizyty wilków ze Szwecji, ale propozycji posiadania własnego,
     norweskiego stada, mówi: nie, dziękuję. Fot. Georg Enga/wikimedia


  • Likwidacja (obowiązkowego) urlopu tacierzyńskiego (fedrekvote): Frp chce, by rodzice swobodnie decydowali, w jaki sposób i w jakim stopniu podzielić się urlopem rodzicielskim. Propozycja całkowitej likwidacji urlopu zastrzeżonego tylko dla ojca popierana jest tylko przez Høyre, natomiast umowa pomiędzy koalicjantami zostawia otwartą furtkę dla pewnych zmian w tej materii.

  • Pomoc dla krajów trzeciego świata: Frp chce mocno ograniczyć państwowe wydatki na pomoc dla Afryki i Bliskiego Wschodu, podobnie jak wpłaty na rzecz ONZ, czy na ratowanie lasów deszczowych.

  • EOG/Schengen: Partia Postępu chciałaby renegocjacji części umowy EOG, w tym rozważenia, czy Norwegia powinna pozostać częścią układu z Schengen. Postulat zmian uzasadniany jest bardzo dużą imigracją z krajów Europy Wschodniej. Jedynymi partiami, które przynajmniej częściowo popierają stanowisko Frp na tym polu są Partia Centrum i Partia Socjalistycznej Lewicy.

  • Polityka rolna: Frp chce likwidacji obecnego systemu negocjowania cen skupu i dotacji dla rolnictwa pomiędzy organizacjami rolniczymi, a rządem. Opowiada się też za cięciem dotacji dla rolników, a w perspektywie za całkowitą liberalizacją importu żywności z zagranicy.



Źródło: Aftenposten




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Zofia Demianiuk

04-10-2013 19:57

Nie o Ciebie chodzilo, ze blad byl celowy, dotarlo do mnie .
Najsmieszniejsze jest to, ze bledu pani B. nadal nie poprawila!

Jon Doe

04-10-2013 16:11

ZoDe napisał:
Joseph napisał:
ejj robaczki nie czepiajcie się tak Baśki, dobrze kobiecina chciała. Stara się przekazać informacje rodakom na tematy bieżące, a nie tylko o przemytnikach będą pisać w koło.
Wyrozumiałości trochę, a nie takie polskie hejtowanie wszystkiego.
Swoje dzieci też tak yebiecie jak im coś nie wyjdzie? Trzeba pochwalić dziecko przecież, żeby się nie zniechęciło, kiedyś się uda, na pewno , ja tam w to wierzę. Bo w coś wierzyć trzeba.......
Trzeba doceniać starania żulnalistki.


O ile od prywatnych uzytkownikow tego forum nie mozna (niestety) wymagac zbyt wiele, o tyle nadal razi mnie zwykle niechlujstwo piszacych artykuly. Jak juz wspomnialam, sa slowniki.

Poza tym na tym forum wytykano pani Basi juz parokrotnie, ze "sykehjem" to nie jest szpital...


Ale o co się rozchodzi, że niby Ja z błędami pisze? Cóż nie kończyłem filologii polskiej to słabo piszę, ale za to mam pracę....

Znajdź sobie lepsze kwiatki na forum do cytowania bo są tu osoby które niby piszą po polsku, a zdania zrozumieć ni uja nie da rady....

BTW.. błąd był celowy dlatego wytłuszczony......

Zofia Demianiuk

04-10-2013 08:25

Joseph napisał:
ejj robaczki nie czepiajcie się tak Baśki, dobrze kobiecina chciała. Stara się przekazać informacje rodakom na tematy bieżące, a nie tylko o przemytnikach będą pisać w koło.
Wyrozumiałości trochę, a nie takie polskie hejtowanie wszystkiego.
Swoje dzieci też tak yebiecie jak im coś nie wyjdzie? Trzeba pochwalić dziecko przecież, żeby się nie zniechęciło, kiedyś się uda, na pewno , ja tam w to wierzę. Bo w coś wierzyć trzeba.......
Trzeba doceniać starania żulnalistki.


O ile od prywatnych uzytkownikow tego forum nie mozna (niestety) wymagac zbyt wiele, o tyle nadal razi mnie zwykle niechlujstwo piszacych artykuly. Jak juz wspomnialam, sa slowniki.

Poza tym na tym forum wytykano pani Basi juz parokrotnie, ze "sykehjem" to nie jest szpital...

Jon Doe

03-10-2013 21:24

ejj robaczki nie czepiajcie się tak Baśki, dobrze kobiecina chciała. Stara się przekazać informacje rodakom na tematy bieżące, a nie tylko o przemytnikach będą pisać w koło.
Wyrozumiałości trochę, a nie takie polskie hejtowanie wszystkiego.
Swoje dzieci też tak yebiecie jak im coś nie wyjdzie? Trzeba pochwalić dziecko przecież, żeby się nie zniechęciło, kiedyś się uda, na pewno , ja tam w to wierzę. Bo w coś wierzyć trzeba.......
Trzeba doceniać starania żulnalistki.

Anna Bak

03-10-2013 20:51

Oj tam, oj tam
Wszyscy juz sie chyba przyzwyczaili do tych genialnych artykulow z czlowki MN

Makaryna kowalska

03-10-2013 20:39

A ja ten tekst zakonczylam czytac po akapicie zaczynajacym sie od slow:
Partie centrowe, które znajdą się w nowej koalicji rządzącej, czyli Partia Liberalna (Venstre) i Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF), [...]

W sklad koalicji rzadzacej wchodza tylko 2 partie: Høyre i Frp

Reszty tekstu nie warto czytac, bo opiera sie na falszywych przeslankach

Zofia Demianiuk

03-10-2013 18:04

"wspólnie opracują projekt ustawowego prawa do miejsca w szpitalu"

Pani Barbaro: "sykehjem", to dom opieki nie szpital. Jezeli nie zna sie jezyka w dostatecznym stopniu, sa slowniki...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok