Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Czytelnia

Gratulerer med dagen!

Redakcja

17 maja 2014 07:30

Udostępnij
na Facebooku
2
Gratulerer med dagen!



Dzisiaj jedno z najważniejszych świąt w Norwegii – dzień podpisania konstytucji w Eidsvoll.


Już 200 lat Norwegowie mogą cieszyć się z niepodległości. Jest to na pewno okazja do hucznego świętowania. Dlatego też z okazji tej rocznicy zorganizowano i zaplanowano szereg wydarzeń, które odbywają się już od stycznia w różnych norweskich miastach. Natomiast kulminacją świętowania jest wielka parada, która rozpocznyna się dziś, 17 maja, w Oslo. W czasie ostatnich miesięcy odbyła się m.in. konferecja poświęcona badaniom nad norweską konstytucją, koncert w sali koncertowej Grieg Hall. W ubiegłym tygodniu można było również obejrzeć występ norweskich bębnów wojskowych. Norwegowie prześcigają się w pomysłach na zachęcenie swoich rodaków do lepszego poznania konstytucji.


Konstytucja z Eidsvoll
foto: flickr.com/stortinget


„Gratulerer med dagen!” czyli „Wszystkiego najlepszego!” 

17 maja często można usłyszeć to pozdrowienie z ust Norwegów, którzy bardzo poważnie podchodzą do świętowania uroczystości związanych z uchwaleniem konstytucji. Dzień ten nosi również swoje specjalne imię: „Grunnlovsdagen”. Nazwa pochodzi od nazwy samej norweskiej konstytucji, którą nazywa się „grunnlov”. Wielu Norwegów ubiera się w ten szczególny dzień w regionalne stroje ludowe (tzw. bunady). Święto uchwalenia konstytucji w Eidsvoll to również okazja do podkreślenia unikalności tradycyjnych norweskich strojów, które różnią się w zależności od regionu.

Świętowanie od małego

W paradach z okazji tego wielkiego narodowego święta w Norwegii biorą udział również dzieci. Dlatego na te pochody mówi się czasem „barnetoget”, co oznacza „paradę dziecięcą”. Najmłodsi wędrują, śpiewają i wymachują chorągiewkami w narodowych barwach Norwegii. Wszystkiemu towarzyszą orkiestry szkolne. Po paradzie organizowane są dla dzieci liczne zabawy m.in. wyścigi w workach oraz „potetløp” czyli bieg z ziemniakiem na łyżce.


Dzieci biorące udział w paradzie
foto: wikimedia.org


Trochę historii

Jak jednak doszło do podpisania tego najważniejszego w nowożytnej norweskiej historii dokumentu? 17 maja 1814 zebrało się w Eidsvoll 112 reprezentantów spośród wybranych urzędników miast, prowincji i jednostek wojskowych. Celem tego spotkania było podpisanie dokumentu norweskiej konstytucji, uchwalonego dzień wcześniej przez Zgromadzenie Konstytucyjne. Na mocy pokoju kilońskiego zawartego w 1814 roku, Dania została zmuszona do odstąpienia Norwegii na rzecz Szwecji. Za króla Norwegowie obrali sobie Chrystiana Fryderyka, namiestnika duńskiego, który w 1814 roku zmuszony był abdykować. W listopadzie 1814 Norwegia zawarła unię personalną ze Szwecją. W latach 1814-1905 oba te państwa miały wspólną politykę zagraniczną oraz wspólnego monarchę. Norwegowie mogli się jednak cieszyć zachowaniem konstytucji oraz odrębnym parlamentem. Jednak tęsknota za w pełni niepodległym państwem nie zgasła w norweskich sercach. Narastał spór o prawo Norwegii również do odrębnej służby dyplomatycznej. W 1905 Storting (norweski parlament) rozwiązał unię ze Szwecją. Na tron został powołany książę duński Karol, który przyjął imię Håkon VII. 


Pocztówka z 1814
foto: wikimedia.org

17 maja to również koniec Russ. Tego dnia, arbiturienci biorą udział w paradzie i dostają nowe imię nadane przez innych uczestników zabawy. Więcej o tym ciekawym święcie możecie przeczytać tutaj.



źródło: snl.no, nrk.no, norwegofil.pl
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jacek Zabek

18-05-2014 22:37

Każdy ma prawo świętować swoją Konstytucję jak chce, u nas komuchy zmuszali do świętowania, dlatego teraz nieliczni to robią. Ja tam widząc to ich zadowolenie, zabawę, cieszę się. Szkoda, że my tak nie potrafimy. Jedyne co mnie drażni, to ten zwrot, Gratulerer med dagen, na różne okazje ten sam, mogli by mieć też inne.

przereklamowane!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok