Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Fundusz naftowy inwestuje w broń jądrową

 
 
Państwo norweskie zainwestowało osiem miliardów koron z Funduszu naftowego (Oljefondet) w firmy trudniące się produkcją broni atomowej. Z drugiej strony rząd na forum publicznym cały czas opowiadał się za redukcja arsenałów jądrowych. Schizofrenia?


Wąż zjada własny ogon

Osiem miliardów koron, czyli około 1 600 koron na głowę każdego Norwega. Taką właśnie kwotę Bank Norwegii (Norges Bank), administrujący Funduszem naftowym zainwestował w firmy zajmujące się produkcją najbardziej niszczącej broni na świecie. Broni - dodajmy - za likwidacją której norweskie władze lobbują na forum międzynarodowym od lat. Państwo norweskie przypomina węża, który zjada własny ogon. Jak mogło do tego dojść?

W raporcie "Don’t Bank on the Bomb" Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zwalczania Broni Jądrowej (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons - ICAN) przyjrzała się finansowaniu 27 wiodących firm produkujących broń atomową z Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Indii. Okazało się, że Fundusz Naftowy zainwestował środki w 10 spośród tych firm. W ubiegłorocznym raporcie ujawniono, że Fundusz włożył nieco ponad 4 miliardy koron w pięć spółek, z czego potem dwie zostały wykluczone z pakietu inwestycyjnego przez radę etyki Funduszu Naftowego.

wybuch_jadrowy_na_atolu_eniwetok_fot._nnsa.jpg 
 Próba z bombą wodorową na atolu Eniwetok. Fot. NNSA (National Nuclear Security Administration)

 

Minął rok i okazuje się, że lista zamiast krótsza, jest dłuższa, a miliardów więcej.

Rada etyki ślepa na własne wytyczne

Pomimo iż norweskie władze mają (przynajmniej w teorii) standardy etyczne i procedury, mające zapobiegać temu, by pieniądze z kraju fiordów nie finansowały broni masowej zagłady, dokładnie tak się dzieje.

Przykładem może być amerykańska spółka Fluor Corp, która produkuje tryt, czyli "super-ciężką wodę", stosowaną przy produkcji bomb wodorowych - najbardziej niszczycielskiego rodzaju bomb atomowych. Zakład produkcyjny należący do Fluor Corp jest jedynym dostawcą trytu do wytwarzania amerykańskich bomb wodorowych. W tę spółkę inwestuje norweski Fundusz Naftowy.

bomby_kasetowe_fot._us_army.jpg 
 Samolot zrzucający bomby kasetowe. Fot. US Air Force

 

W innym przypadku rada etyki przy Funduszu Naftowym zwyczajnie zniweczyła własne wysiłki: W roku 2005 rada wykluczyła z pakietu inwestycyjnego Funduszu francuską spółkę Thales, ponieważ ta produkowała broń kasetową oraz pociski z głowicami jądrowymi dla francuskiej atomowej łodzi podwodnej Le Terrible. Mimo to w roku 2009 spółka Thales została ponownie dopuszczona do norweskiego kurka z pieniędzmi. Wprawdzie spółka zakończyła produkcję broni kasetowej, ale nie zrezygnowała z wytwarzania głowic atomowych.


Źródło: NRK



Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok