Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

„Dziki zachód” w branży budowlanej

Norweska Inspekcja Pracy (Arebidstilsynet) obawia się dalszego wykorzystywania pracowników zagranicznych na norweskich budowach.
Badania przeprowadzone ostatnio przez Inspekcję, pokazały, że w branży budowlanej mamy do czynienia z niegodnymi warunkami mieszkaniowymi, nieprzestrzeganiem zasad BHP oraz zaległymi wypłatami


Jeden z litewskich stolarzy, z którym rozmawiała stacja NRK, opowiadał, że nie dostał jeszcze wypłaty ani za maj, ani za czerwiec. W tej sytuacji jest skazany na dofinansowanie ze strony żony, która przebywa w ojczyźnie.

W namiocie na placu budowy
- Czasami granica, pozwalająca stwierdzić, czy warunki są akceptowalne, czy nie, jest cienka, mówi NRK Stein Bjørnndal z Norweskiej Inspekcji Pracy.

Jako przykład Bjørndal podaje sytuację Polaków, którzy musieli nocować w namiotach na placu budowy.

- Nie takiej sytuacji chcemy w Norwegii, mówi Bjørndal, który zauważa, że warunki pracy imigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej znacznie się pogorszyły i obawia się, że mogą być one jeszcze gorsze.

- Obawiamy się, że większa konkurencja doprowadzi do ostrzejszego dumpingu socjalnego, co wiąże się z gorszymi warunkami mieszkaniowymi, nieprzestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i gorszymi warunkami płacy i pracy, mówi Bjørndal.

- Brak kultury w branży budowlanej

Opisaną sytuację potwierdzają norweskie związki zawodowe. Jonas Bals - rzecznik Związku Pracowników Budowlanych - wysłał ostatnio ostrzeżenie o możliwości postawienia firmy w stan upadłości do litewskiej firmy, która od kwietnia zalega z wypłatami dla swoich pracowników.

Bals twierdzi, że zna wiele podobnych historii:

- Dla tych pracowników jest to straszna sytuacja. Są to ludzie, którzy utrzymują rodziny w ojczyźnie i jednocześnie chcą żyć normalnym życiem tu w Norwegii, mówi Bals i opowiada o tym, jaka nęcąca opinia o Norwegii krąży wśród pracowników zagranicznych:

- W branży budowlanej w Norwegii definitywnie mamy do czynienia z antykulturą. Tymczasem wielu z pracowników z Europy Wschodniej, którzy tu przyjeżdżają, uważa Norwegię za „Dziki zachód". To jasne, że potrzebujemy więcej środków niż dotychczas, żeby upo
rządkować sytuację w branży budowlanej, mówi NRK Bals.

Źródło: www.nrk.no

Artykuł komentuje Aleksandra Eriksen - właścicielka firmy konsultingowej Polish Connection:

„Kryzys ekonomiczny ma swoje konsekwencje nie tylko we wzrastającej ilości bankrutujących firm (dla przykładu: w samym tylko tygodniu 27 zbankrutowało 38 firm z branży budowlanej w Norwegii!), ale także w "kreatywności" pracodawców, chcących zaoszczędzić na swoich pracownikach.

W głównych wiadomościach porannych NRK poinformowało o kolejnej firmie, która jest zagrożona bankructwem, z powodu zaległości płacowych w stosunku do swoich litewskich pracowników; jako jedna z wielu firm w podobnej sytuacji.

Zaległości w pensjach, niewypłacone wakacyjne, niezgodne z prawem urlopy przymusowe, nieodprowadzony podatek dochodowy - to tylko część problemów, z jakimi zgłaszają się do naszej firmy poszkodowani pracownicy.

Nie zawsze możemy im pomóc, szczególnie w tych przypadkach, kiedy przez dłuższy okres pracowali nielegalnie ub na granicy prawa. Kiedy brakuje umowy o pracę, odcinków pensji, przelewów bankowych (zamiast nich otrzymuje się gotówkę bez pokwitowania), to sytuacja jest raczej pesymistyczna.

Dlatego tez ważne jest, aby być świadomym swoich praw i sprawdzać, czy pracodawca dopełnia swoich obowiązków.

Poniżej krótka lista, ułatwiająca te zadania:

1. Nie rozpoczynaj pracy bez umowy z pracodawcą; umowa musi zawierać podstawowe informacje jak m.in. wysokość wynagrodzenia, czas pracy, zakres obowiązków, okres wypowiedzenia, typ zatrudnienia (czasowe, stałe, zastępstwo).

2. Możesz pracować do 3 miesięcy bez pozwolenia z policji, ale musisz mieć kartę podatkową, której górną część należy oddać pracodawcy; w przypadku zatrudnienia na powyżej 3 miesiące, konieczne będzie pozwolenie na pracę.

3. Nie przyjmuj gotówki bez pokwitowania i specyfikacji; każda wyplata musi być udokumentowana odcinkiem pensji z danymi pracodawcy i pracownika oraz informacjami o wypłacie: kwota brutto, podatek, netto do wypłaty, za jaki okres pracy, podstawa do naliczenia wakacyjnego.

4. Sprawdź, do jakich związków zawodowych możesz się zapisać.

5. Zapoznaj się z prawem pracy, regulującym czas pracy, prawo urlopowe, nadgodziny, itd.

6. Nie zawieraj żadnych słownych umów z pracodawcą! Wszystko, co dotyczy pracy, obowiązków, nadrodzin, itd. musi być regulowane pisemnie.

7. Reaguj w razie problemów - skontaktuj się z przedstawicielem związków zawodowych lub Norweską Inspekcją Pracy (Arbeidstilsynet).

8. Nie pozbywaj się żadnej dokumentacji, dotyczącej pracy i pobytu w Norwegii!!"


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok