Czytelnia
Dzień Matki w Norwegii i w Polsce

Dziś w Polsce obchodzony jest Dzień Matki. Dlaczego w Norwegii to święto wypada w inny dzień?
Skąd się wziął Dzień Matki?
Tradycja czczenia postaci matki jest głęboko zakorzeniona w europejskiej historii i kulturze. Już starożytni Grecy czcili boginię Reę, żonę Kronosa, która była matką bogów olimpijskich. Tradycję tę również przejęli później Rzymianie dostosowując ją do swojego panteonu bóstw.
W XVI wieku w Anglii zaczął nabierać na sile zwyczaj brania udziału w specjalnej mszy, która była odprawiana w czwartą niedzielę Wielkiego Postu w tzw. „kościele matce". Potem ludzie rozchodzili się do domów i odwiedzali swoich rodziców aby otrzymać od nich błogosławieństwo. Na pamiątkę wydarzeń z przeszłości nazwano ten dzień „Mothering Sunday". Zwyczaj ten był żywy aż do XIX wieku.
W niektórych krajach, takich jak np. Rosja, Macedonia czy Armenia nie ma osobnej wyznaczonej daty na świętowanie Dnia Matki. W takim wypadku rolę święta wszystkich mam pełni Dzień Kobiet.

foto: pixabay
Współczesna historia Dnia Matki również jest ciekawa. Amerykańska nauczyciela Ann Maria Reevers Jarvis była dziewiątym z jedenaściorga dzieci Anny Jarvis. Po śmierci swojej matki postanowiła spełnić jej największe marzenie - aby któregoś dnia wszystkie rodzicielki na świecie miały swoje święto. W 1907 rozpoczęto kampanię na rzecz oficjalnego ustanowienia Dnia Matki. Już dwa lata później aż 45 stanów oraz Kanada, Meksyk i Puerto Rico zaczęło obchodzić do święto. Ówczesną tradycją związaną z obchodami tego dnia było przypinanie do ubrań białych i czerwonych goździków. Miał być to symbol szacunku dla matek. Czerwone kwiaty przeznaczone były dla żyjących mam, natomiast białe - dla tych które już odeszły. Kilka lat później zwyczaj obchodzenia Dnia Matki zaczął rozprzestrzeniać się na inne kontynenty.

foto: wikimedia.org
Dzień Matki w Norwegii
Norwegowie pierwszy raz świętowali Dzień Matki 9.02.1919 w Bergen. Wszystko za sprawą inicjatywy Dorothei Schjoldager i Karen Platou. Walczono o to, aby data tego święta wypadała w lutym ponieważ w maju inne ważne uroczystości mogłyby przyćmić ten dzień. Norweski Dzień Matki wypada w drugą niedzielę lutego. W niektórych norweskich rodzinach do dzisiaj pielęgnuje się zwyczaj obdarowywania swojej mamy porannym śniadaniem do łóżka, kwiatami i prezentami. Niektóre dzieci pieką również „morskake" - ciasto dla mamy, które może być przygotowane w wielu rożnych wariantach.

foto: flickr.com/cote
W Polsce pierwszy raz obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Najpopularniejsze prezenty dla mam to kwiaty, kartki z życzeniami i słodycze. Wiele szkół i przedszkoli organizuje z okazji Dnia Matki przedstawienia teatralne przygotowane przez dzieci.
Wszystkim mamom życzymy w dniu ich święta dużo szczęścia, zdrowia i zadowolenia ze swoich pociech!
źródło: wyspadzieci.com, snl.no
źródło zdjęcia frontowego: pixabay.com

Reklama
To może Cię zainteresować
1