Czytelnia
Darmowa heroina w norweskim szpitalu
6

Szpital uniwersytecki Haukeland w Bergen planuje wprowadzić bezpłatne podawanie heroiny najbardziej uzależnionym narkomanom. Zdaniem kierownictwa szpitalu to zapobiegnie przypadkom przedawkowania oraz innym komplikacjom zdrowotnym. Haukeland stał się pierwszym szpitalem w Norwegii, który zwrócił się do władz z wnioskiem o pozwolenie na bezpłatną dystrybucję narkotyków.
- Podobne rozwiązanie już zostało przetestowane w kilku europejskich miastach, takich jak Amsterdam czy Zurych. Zamierzamy działać na zbliżonych zasadach, - opowiedział gazecie Bergens Avisen Ola Jøsendal, kierownik Oddziału terapii uzależnień w Haukeland. - Ci, którzy są naprawdę ciężko uzależnieni, nie mają chęci odstawienia narkotyków i będą je zażywali za wszelką cenę. Możemy sprawić, że branie narkotyków będzie przebiegało w zdecydowanie bardziej bezpiecznej formie.
„Brukerrom" przy szpitalnej izbie przyjęć
Szpital proponuje konkretny plan działania. „Brukerrom", swego rodzaju strefa konsumpcji, miałaby powstać przy nowej Izbie przyjęć w Solheimsviken. Tutaj najbardziej dotknięci nałogiem narkomani będą mogli otrzymać dawkę heroiny lub opiatów w ściśle kontrolowanych warunkach wyłącznie z rąk pracowników służby zdrowia.
Zdaniem Jøsendala zalety rozwiązania są oczywiste. Narkomani otrzymają medykamenty w czystej postaci, ze znanym składem oraz w sterylnych warunkach. Służba zdrowia z kolei jest w stanie monitorować poziom zażywania środków odurzających. Lekarz jest przekonany, że program przyczyni się do znacznej poprawy zdrowia wśród osób silnie uzależnionych w Bergen. Poza tym istnieje szansa, że wycofanie „klientów" z rynku nielegalnego handlu narkotykami doprowadzi do jego załamania.
Wdrożenie programu w innych europejskich miastach już przyniosło pozytywne efekty, takie jak obniżenie poziomu przestępczości, zmniejszenie liczby uzależnionych oraz przypadków inicjacji narkotykowej.
Jøsendal przekonuje, że programem zostaną objęci jedynie nieliczni pacjenci, u których substytucyjna terapia opioidowa (MAT) nie przyniosła pożądanych efektów. Lekarz ma nadzieję, że pomysł zostanie zrealizowany już we wrześniu następnego roku.

Ola Jøsendal, kierownik Oddziału Medycyny Uzależnień w Szpitalu Uniwersyteckim Haukeland.
Źródło: nrk.no, foto: Kallestad, Gorm/SCANPIX
Mieszkańcy Bergen nie chcą „brukerrom"
Rada mieszkańców miasta wypowiedziała stanowczy sprzeciw wobec „brukerrom". Lecz gmina nie będzie mogła się sprzeciwić, jeśli Stortinget wyda pozytywną decyzję w tej sprawie. Jøsendal ma nadzieję, że program spotka się z aprobatą władz, i już zapowiedział, że Szpital planuje zwrócić się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o pozwolenie na rozpoczęcie programu pilotażowego. Jego zdaniem, badania wstępne dadzą możliwość wglądu w mechanizmy działania systemu oraz oceny jego potencjalnych możliwości.
Minister zdrowia Bent Høie w wywiadzie dla NRK już zapowiedział, iż rząd nie wyrazi zgody na podobne eksperymenty. Høie podkreślił, że w Norwegii istnieją programy pomocowe opracowane specjalnie dla wspomnianej grupy uzależnionych. Zgodnie z orzeczeniem Nasjonalt kunnskapssenter for helsetjenester (Narodowe Centrum Jakości Usług Zdrowotnych) programy te mają wszelkie szanse odnieść sukces. Pozytywne wyniki programu w innym kraju nie są wystarczającym powodem, by przenieść go na norweski grunt.
Bergen to miasto najbardziej dotknięte problemem uzależnienia od heroiny. Widok narkomanów kupujących i zażywających narkotyki w centralnym parku Nygårdsparken zmusił Radę do podjęcia decyzji o jego zamknięciu. Zdaniem wielu specjalistów, zamknięcie Nygårdsparken nie rozwiązało problemu, lecz jedynie „zepchnęło" handel narkotykami z centrum miasta na otaczające je ulice.

Nygårdsparken
foto: wikipedia.org
Źródło: nrk.no, ba.no
Front foto: jellymc/flickr.com
Reklama
To może Cię zainteresować
3
10-01-2014 08:13
0
0
Zgłoś
10-01-2014 00:12
0
-1
Zgłoś
09-01-2014 23:32
0
0
Zgłoś
09-01-2014 19:35
0
-2
Zgłoś
09-01-2014 17:47
1
0
Zgłoś
09-01-2014 17:32
0
0
Zgłoś