Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Czytelnia

Czym jest Sakte-TV?

Redakcja

01 lutego 2015 06:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Czym jest Sakte-TV?


... i czy taki pomysł mógł sprawdzić się w innym kraju niż w Norwegii?


Sakte-TV (ang. Slow TV, czyli „powolna telewizja”) to nowy, nietypowy rodzaj programów telewizyjnych. Wyjątkowość powolnej telewizji polega na tym, że programy trwają kilka, a nawet kilkanaście godzin i pokazują wydarzenia w czasie rzeczywistym. Jeden z najpopularniejszych programów serii NRK to „Hurtigruten: Minutt for minutt” („Hurtigruten: minuta po minucie”), który pokazuje 134-godzinną podróż statkiem MS Nordnorge z Bergen do Kirkenes. Film trwa... 134 godziny. Jego emisja przyciągnęła przed ekrany telewizorów 3.2 miliony widzów. Produkcja została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, jako najdłuższy film dokumentalny na świecie.
„Zatrzymaj się, posłuchaj. To dzieje się tu i teraz.” 

Hasło reklamowe Sakte-TV brzmi „Stopp, lytt. Det skjer her og nå” („Zatrzymaj się, posłuchaj. To dzieje się tu i teraz.”). Eksperyment szybko przerodził się w trend, a prawa do norweskich „powolnych” programów telewizyjnych zostały wykupione przez telewizje na całym świecie. Od 2009 roku, kiedy to seria miała swój początek, za sprawą telewizji NRK powstało 11 takich produkcji filmowych. Filmy z serii Sakte-TV, które odniosły sukces międzynarodowy, to przede wszystkim obrazy ukazujące piękno norweskiej natury. Pozostałe produkcje nie odbiły się aż tak szerokim echem w zagranicznych mediach. Po sukcesie serii „Minuta po minucie” przedstawiających podróże po Norwegii m.in. podróż Bergensbanen (7-godzinna podróż pociągiem z Bergen do Oslo), Flåmsbanen (spektakularna podróż kolejką z górskiego Myrdal do Flåm leżącego nad fiordem Sognefjorden) czy Telemarkskanalen (12-godzinna podróż po kanale w regionie Telemark) producenci postanowili pójść o krok dalej i zaprezentowali bardziej statyczne filmy. W ramach serii powstały m.in.: „Nasjonal strikkekveld” (2013) („Narodowy wieczór dziergania”) czy „Lakseelva – minutt for minutt” („Rzeka łososi – minuta po minucie”), czyli 18-godzinnny połów łososia. Wyobrażacie sobie maraton takich filmów?

stikkekveld
fot. nrk.no

Opozycja do konsumpcjonizmu Celem Sakte-TV nie jest zanudzenie widza na śmierć,a zwrócenie uwagi na szybkie tempo życia w naszych czasach. Prezentując swoje filmy, twórcy chcą, aby widz docenił poczucie bycia tu i teraz, zatrzymał się i oderwał od codzienności, celebrował upływ czasu. Co myślicie o idei Sakte-TV? Obejrzelibyście któryś z wyżej wymienionych filmów, czy dzierganie szalików i swetrów nie jest dla Was aż tak pasjonujące? Wszystkie programy z serii możecie obejrzeć na stronie NRK.źródło: nrk.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan .

02-02-2015 06:46

Proponuję nakręcić tego typu film z wydarzenia sportowego jakim są, lub będą Mistrzostwa Świata w wyścigach łodzi podwodnych na trasie Sydney - Nowy Jork. Oczywiście łodzie w pełnym zanurzeniu. To dopiero emocje...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok