Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czy kryzys finansowy doprowadzi do zmniejszenia się liczby Polaków w Norwegii?

Trwający obecnie kryzys finansowy stwarza nowe zagadnienia problemowe dla badaczy rynków pracy. Line Eldring i Jon Erik Dølvik z Fafo (norweska fundacja badawcza) chcą przyjrzeć się bliżej zmianom, jakie nastąpiły w firmach zatrudniających pracowników z Europy Wschodniej.

- W roku 2006 przeprowadziliśmy badanie, mające na celu przedstawienie sytuacji, w której norweskie przedsiębiorstwa korzystają z siły roboczej pochodzącej z krajów Europy Wschodniej.

- Obecnie chcemy przeprowadzić takie badanie ponownie, aby zobaczyć, czy, i ewentualnie jak, zmieniły się strategie firm związane z zatrudnieniem - mówi Line Eldring, koordynator ds. badawczych w Fafo. Razem z szefem zespołu badaczy, Jonem Erikiem Dølvikiem, Eldring prowadzi projekt Migracje zarobkowo - zatrudnieniowe w rozszerzonej Europie: Wprowadzenie w dobre warunki na rynku pracy?

Projekt za punkt wyjścia obiera rozszerzenie Wspólnoty Europejskiej w 2004 roku i fakt, że Norwegia stała się gigantycznym „odbiorcą” imigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej, zarówno w kontekście nordyckim, jak i europejskim - dodaje Eldring.

Już wcześniej badacze Fafo opisali część wyzwań, jakie stanęły przed władzami, firmami i pracobiorcami w okresie migracji zarobkowej do Norwegii.

- Dzisiejsza zmiana koniunktury pokazuje nowe i ciekawe momenty w analizie porównawczej rezultatów badania z 2006 i 2009 roku - kontynuuje Eldring.

- Pod koniec lipca mieliśmy 125 000 nowych pracobiorców z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, którzy od 1. maja 2004 otrzymali pozwolenie na pracę w Norwegii.

Prawie tyle samo osób przedłużyło swoje pozwolenia na pracę. Do tego dochodzą pracownicy pracujący „na czarno”, a także osoby oddelegowane do pracy w Norwegii i samodzielni przedsiębiorcy.

Ważnym celem obecnego projektu jest sprawdzenie, w jakim stopniu pracownicy z Europy Wschodniej uczestniczą w norweskim rynku pracy na takich samych warunkach co Norwegowie.

Opiszemy warunki zarówno na poziomie firm, jak i na poziomie pracobiorców - precyzuje Eldring.

Kobiety jako szczególna grupa

Jedna z części projektu, skupiającego się na przedsiębiorstwach, pokazuje, w jakim stopniu z pracy imigrantów korzystają firmy z branży usługowej. Inna część skupia się na tym, jak zmieni się sytuacja kobiet, gdy w 2009 roku wygasną reguły przejściowe.

- Reguły przejściowe za wymóg otrzymania pozwolenia na pracę stawiały posiadanie norweskiej płacy i zatrudnienie na pełen etat - wyjaśnia Eldring i dodaje, że te wymogi mogły być problematyczne, szczególnie dla imigrantów zarobkowych - kobiet. Wiele z nich wykonuje pracę jako sprzątaczki w prywatnych domach, nie spełniając wymogów na otrzymanie pozwolenia na pracę.

- Z drugiej strony są to grupy osób, które w małym stopniu są objęte przez umowy zbiorowe, i które mogą mieć trudności w zapewnieniu sobie należytych warunków płacowych na własną rękę - dodaje Eldring. - Dlatego w następnej kolejności będziemy chcieli sprawdzić, jak państwowe metody regulacyjne mogą wpływać na to, co można nazwać szczególnie wrażliwymi segmentami rynku pracy, mówi Eldring.

Współpraca międzynarodowa

Wiele z zagadnień, które pojawiły się w projekcie Migracje zarobkowo – zatrudnieniowe w rozszerzonej Europie: Wprowadzenie w dobre warunki na rynku pracy? ma swoje źródło w innym, niedawno zakończonym projekcie Migracje zarobkowo – zatrudnieniowe po rozszerzeniu Wspólnoty Europejskiej, który także został opracowany przez Edring i Dølvika z Fafo.

- Taki typ badania wiąże się oczywiście z prowadzeniem dalszych badań. Nie zamierzamy korzystać wyłącznie z badań norweskiego rynku pracy, ale współpracować również z badaczami z Danii i Anglii - mówi Eldring.

Norwescy i zagraniczni badacze porównają rolę związków zawodowych na rynkach pracy, gdzie coraz większą część siły roboczej stanowią pracobiorcy pochodzący z zagranicy.

- Mamy nadzieję, że ponownie otrzymamy owocne wnioski, dotyczące kwestii wprowadzania imigrantów zarobkowych na rynek pracy w Norwegii - podsumowuje Eldring.

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok