Czytelnia
Brak pomocy dla biednych
1

Niewiele gmin zgłasza się o dodatkową pomoc dla biednych rodzin, mimo że ich liczba stale rośnie.
Liczba dzieci żyjących w biedzie jest coraz wyższa, jednak tylko co czwarta gmina zwraca się o pomoc finansową w organizowaniu zajęć i kolonii dla dzieci z biednych rodzin.
W tym roku Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir) (Dyrektoriat ds. dzieci, młodzieży i rodziny) posiada pulę 134 milionów koron do rozdysponowania między gminami. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na kolonie i dodatkowe zajęcia dla dzieci z ubogich rodzin. Tylko 128 z 428 kommune zgłosiło się o dofinansowanie przed upłynięciem terminu składania podań.

foto: MN
- Jest wiele zajęć na które można otrzymać zasiłek. Najczęściej wsparcie finansowe dotyczy kolonii. Widzimy, że z tego korzystają zarówno dzieci, jak i rodzice – mówi Terje Grytten z Bufdir.
W Norwegii w biednych rodzinach żyje około 84 000 dzieci i młodzieży. Ich liczba ciągle wzrasta. W ciągu ostatnich siedmiu lat, liczba dzieci żyjących w biedzie wzrosła o 17 000. Gminy są często krytykowane za to, że nie starają się pomagać rodzinom żyjącym w biedzie.

Wzrastająca liczba biednych dzieci
foto: screenshot, nrk.no
Mniej biurokracji
W Buskerud jedynie 4 z 21 gmin zgłosiły się o wsparcie finansowe dla biednych rodzin. Øvre Eiker to jedna z kommune, które nie zgłosiły potrzeby pomocy finansowej.
Eli Akermann z Centrum rodzinnego, chciałaby aby proces składania podań o dofinansowanie był prostszy.
- Chciałabym, abyśmy mogli jedynie zgłaszać nasze potrzeby i pomysły. Cała biurokracja, wypełnianie podań, jest niepotrzebne – mówi Akermann.
Eli Akermann otrzymuje wsparcie z barnevernet w Ringerike. Ringerike to jedna z gmin, która boryka się z wieloma ekonomicznymi problemami.
- Poszukiwanie pieniędzy jest dość trudne w tych chaotycznych czasach. Nie mamy nikogo, kto by kontrolował wydatki i składał raporty na co idą pieniądze. Nie mamy ani czasu, ani siły na poszukiwanie środków na organizację projektów. Jest to niestety na końcu naszej listy priorytetów – mówi kierownik barnevernet w Ringerike, Mona Dalen.

foto: MN
Spróbują ułatwić
Tilskuddsordningen mot barnefattigdom (nor. System dotacyjny zapobiegający będzie wśród dzieci) został założony w 2014 roku. W tym roku dofinansowuje 425 projektów. Ponad połowa z tych pieniędzy jest przeznaczona dla organizacji pozarządowych. Terje Grytten z Bufdir mówi, że podejmą próbę uproszczenia procesu składania podań.
- Postaramy się poinformować gminy i organizacje pozarządowe o tym, że zasiłki są dostępne. Wiemy, że wymyślenie dobrego projektu jest żmudnym procesem – mówi Grytten.
Orientujecie się czy wasza kommune korzysta ze wsparcia finansowego?
Źródło: nrk.no
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
04-05-2015 22:47
1
0
Zgłoś