Czytelnia
Brak ćwiczeń - cichy zabójca
3

Norwescy i brytyjscy naukowcy połączyli siły. Wspólnie przeprowadzili badania, które miały wykazać zależność między niską aktywnością fizyczną, a długością życia.
Profesorowie z Norweskiej Akademii Wychowania Fizycznego oraz naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge zajęli się zgłębianiem kwestii wskazania związku między brakiem aktywności, a większym prawdopodobieństwem przedwczesnej śmierci. W badaniu brało udział dokładnie 334 161 osób pochodzących z 9 krajów. Dane były zbierane przez 12 lat. Z raportu opublikowanego przez badaczy wynika, że prawie 700 000 Europejczyków umiera rocznie w wyniku długotrwałego prowadzenia siedzącego trybu życia. To dwa razy więcej niż liczba zgonów powiązanych z chorobami związanymi ze zbyt dużą wagą.
Brak aktywności = szybsza śmierć
Badania wykazały, że największe ryzyko dotyczące przedwczesnej śmierci występuje w przypadku osób, które spędzają swój czas w pozycji siedzącej – zarówno w pracy jak i w czasie wolnym. Naukowcy twierdzą, że wystarczy 20 minut aktywności fizycznej każdego dnia żeby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 30%. Chwila spaceru, pojechanie rowerem do pracy czy krótka gimnastyka w domu mogą być na wagę. Według badaczy codzienna aktywność przynosiła tyle samo korzyści badanym, bez względu na wagę. 25% osób biorących udział w badaniu należało do grona prowadzących siedzący tryb życia i wykazujących się niską aktywnością fizyczną w czasie wolnym. Należący do tej grupy uzyskiwali niższe wyniki w testach sprawnościowych, ale również deklarowali gorsze samopoczucie niż osoby, które poświeciły minimum czasu w ciągu dnia na ruszenie się z miejsca.

fot. pixabay.com
– Najważniejsze jest uświadomienie ludziom, że czasem wystarczą małe zmiany żeby pacjent czuł się zdrowo i żył dłużej. Obojętnie czy mieści się w dopuszczalnych granicach wagi czy się je przekracza – codzienny dwudziestominutowy spacer bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie. Zmiana naszych codziennych nawyków może skutecznie zredukować liczbę przedwczesnych zgonów – mówi kierujący badaniami Ulf Ekelund z Norweskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
źródło: tv2.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
6
18-01-2015 16:33
1
0
Zgłoś
17-01-2015 10:58
0
0
Zgłoś
17-01-2015 10:33
0
0
Zgłoś