Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Czytelnia

5000 koron grzywny za pogróżki na Facebooku

Helena Stanisławczyk-Luto

12 stycznia 2014 06:16

Udostępnij
na Facebooku
2
5000 koron grzywny za pogróżki na Facebooku

„Jestem gotowa rozwalić ci twarz". Taką wiadomość norweska 19-latka wysłała na Facebooku we wrześniu zeszłego roku. W 2013 roku sąd w Halden ukarał dziewczynę grzywną w wysokości 5000 koron.




We wrześniu 2013 r. teraz już dziewiętnastoletnia Norweżka wysłała do innej kobiety wiadomość z pogróżkami. Dziewczyna oznajmiła, że „ma ochotę rozwalić (adresatce) twarz". Kilka dni później sytuacja się powtórzyła. Tym razem treść wiadomości zapowiadała, że twarz adresatki „już nie będzie taka piękna jak przedtem"...

Sprawa została zgłoszona do sądu. Nastolatka stawiła się na wezwanie oraz przyznała się do winy po tym, jak ofiara przedstawiła sądowi wydrukowane wiadomości z pogróżkami.

- Treść wiadomości jest ostra, zaś względy prewencji ogólnej nakazują sądowi zareagować ukaraniem oskarżonej w stosownym wymiarze, - wyjaśnił przedstawiciel sądu w Halden.

19-latka została oskarżona o naruszenie dóbr osobistych przez zastraszanie i napastliwe zachowanie. Kara grzywny jest ustalona na 5000 koron lub alternatywnie 10 dni pobytu w więzieniu.


Pogróżki i komentarze rasistowskie coraz częstsze w Internecie


Dzieci i młodzież coraz częściej spotykają w Internecie z przejawy rasizmu, groźby lub nawoływanie do przemocy. Badania przeprowadzone przez Ipsos MMI na zlecenie Teknologirådet wykazały, iż 69% dyskusji internetowych, w których uczestniczą młodzi ludzie, zawiera elementy rasizmu, agresji lub zachęty do działań agresywnych.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że młode pokolenie przyzwyczaiło się do przejawów agresji w Internecie i uważa je za normę. Tylko 14% respondentów przyznało, że zgłasza niestosowne posty moderatorom.

- Żeby zatrzymać rozwój tej niepożądanej tendencji, musimy budować w młodzieży poczucie odpowiedzialności za zachowania online, -twierdzi Marianne Barland, przedstawicielka Teknologirådet - niezależnej rady ds. nowych technologii. W zeszłym roku Teknologirådet uruchomiło program „Du bestemmer" - serię warsztatów skierowanych do młodzieży. Program ma na celu przedstawienie nowego modelu prowadzenia dyskusji online.

Dziecko i komputer
Nevit Dilmen/wikipedia.org



Badania EU Kids Online wykazały, że norweska młodzież przoduje w kwestii odwiedzania stron z niebezpieczną zawartością. M.in. 31% respondentów z Norwegii przyznało, że chociaż raz odwiedziło stronę nawołującą do nienawiści na tle etnicznym.






Źródło: nrk.no, teknologiradet.no




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Brudny Harry

12-01-2014 23:56

znajomy norweg został posądzony o rasizm i sianie nienawiści bo żebrującemu czarnoskóremu nie dał pieniędzy i powiedział, aby się wziął do pracy

Perła Perelka

12-01-2014 23:06

Ponoć są ludźmi tolerancyjnymi.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok