Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

100 lat prawa wyborczego kobiet w Norwegii

 
Kobiety, tuż przed swoim pierwszym
głosowaniem w 1915. Żródło: regjeringen.no

Norwegia stała się pierwszym niepodległym krajem na świecie, w którym w 1913 roku wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet, na takich samych warunkach, jakie posiadali mężczyźni. Dzisiaj obchodzimy stulecie tego wydarzenia.


Dokładnie 11 czerwca1913 roku, podczas obrad norweskiego parlamentu – Stortinget, ustanowiono jednogłośnie uniwersalne prawa wyborcze dla wszystkich obywateli kraju, w tym po raz pierwszy dla kobiet. Norwegia była jednym z pierwszych krajów w Europie, gdzie wprowadzono takie prawa.

Droga do uzyskania pełnych praw wyborczych przez kobiety w Norwegii


Przyznanie praw wyborczych kobietom w Norwegii nie odbyło się nagle i niespodziewanie. Był to nieustannie dyskutowany temat już od początków XIX wieku, a same Norweżki rozpoczęły walkę o swoje równouprawnienie inspirowane głównie działaniami swoich skandynawskich sąsiadek. W Finlandii i Szwecji bowiem, kobiety posiadały – choć ograniczone – prawa wyborcze na poziomie lokalnym już od XVIII wieku. Nie mniejszy wpływ na tę sytuację miała Rewolucja Francuska oraz idee oświeceniowe, ogarniające niemal całą Europę.

1901 - kobiety uzyskują ograniczone, lokalne prawa wyborcze. Obejmują one tylko te kobiety, które zapłaciły odpowiednią kwotę podatku, lub posiadały męża, będącego w stanie sumę tę opłacić. Reguły dotyczyły wyborów w poszczególnych komunach w roku 1901, 1904 oraz 1907.

1907 – kobiety uzyskują ograniczone prawa wyborcze w wyborach parlamentarnych

1910 – wprowadzone zostało powszechne prawo wyborcze na poziomie lokalnym dla wszystkich obywateli, co oznacza, iż w takich wyborach kobiety mogły głosować na równych warunkach z mężczyznami

1913 – wprowadzone zostało powszechne prawo wyborcze dla wszystkich obywateli. Kobiety uzyskały pełne prawa, na równi z mężczyznami do wyborów parlamentarnych oraz lokalnych.

1915 – w roku tym odbyły się pierwsze wybory parlamentarne, w których na równych prawach głosowali zarówno mężczyźni jak i kobiety.

To właśnie dzisiaj Norwegowie świętują stulecie tak ważnego wydarzenia w historii swojego kraju. Od tego momentu bowiem, zaczęły zacierać się różnice w traktowaniu obu płci. Dzięki uczestnictwu wszystkich obywateli w życiu publicznym kraju, a przede wszystkim awansowi społecznemu kobiet, prawdziwa demokracja w Norwegii miała szansę się rozwinąć.

Obecnie, kobiety w Norwegii licznie i aktywnie angażują się w życie polityczne i społeczne kraju a także uczestniczą w działaniach na rzecz zrównania szans i możliwości obu płci na całym świecie. Jest to element niezwykle istotny w drodze do budowania dobrobytu oraz silnej gospodarki kraju, którą niewątpliwie Norwegia może się obecnie poszczycić na arenie międzynarodowej.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok