Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Ciekawostki

Zagadkowe Oslo

konstancja@mojanorwegia.pl

05 czerwca 2015 11:32

Udostępnij
na Facebooku
3
Zagadkowe Oslo


Tajemniczy tramwaj, przypadkowe kamienie i całkowicie niedopasowane fragmenty drogi – bardzo prawdpodobne, że wszystko to niejednokrotnie zauważaliście w czasie spaceru po stolicy Norwegii. Czy ktokolwiek z Was jednak wie, co mogą one oznaczać?

Niektórzy zapewne kojarzą ogromne silosy znajdujące się w akademiku na Grünerløkka. Niegdyś były to magazyny, w których gromadzono zboże. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w tej chwili w recepcji domu studenckiego znajduje się także tramwaj. Dlaczego? 

zabytkowy tramwaj
Wiedzieliście, że w silosach znajduje się tramwaj? / fot. osloby.no

W latach 1918-1967 służył on do przewozu zboża z okolicznych młynów. Po paru latach został umieszczony jako zabytek w miejscu dawnych silosów, czyli w akademiku na Grünerløkka. 

Przy drodze Ring 2 w okolicy zakrętu ze Skøyen w kierunku Sjursøya, można natknąć się na małe ponumerwane menhiry, czyli celtyckie nieociosane lub częściowo obrobione głazy. Oprócz numerów, na każdym z nich widnieje korona królewska i dwie litery - K po jednej stronie i A po drugiej. Nie ma wątpliwości, że menhiry służyły do ocznaczenia czegoś, mało kto jednak wie, cóż by to miało być. 

menhir 
Zauważyliscie wcześniej ten kamień? / fot. osloby.no

W 1878 roku postawiono 81 ponumerowanych menhirów, aby oznaczyć nową granice między Aker i Kristianią. Litery „A" i „K" symbolizują więc Aker i Kristianię. W roku 1948 granica straciła swoje znaczenie, a od tego czasu każdy zdążył już zapomnieć, co symbolizowały kamienie. 

Na placu Świętego Halvarda znajduje się ogromny głaz, a gdy na niego usiądziemy, zobaczymy także liczne oznaczenia. Jaką funkcję pełniły? 

średniowieczne ruiny
Fragment ruin średniowiecznego miasta. / fot. osloby.no

Wszystkie kamienie w okolicy placu to pozostałości budowli, które stały w tym miejscu jeszcze w okresie średniowiecza. Największy z nich znajduje się pomiędzy dawnymi katedrą Świetego Halvarda i twierdzą biskupów. Niektóre kamienie umieszczone zostały przez archeologów, jako oznaczenia miejsc, w których odkryli ślady dawnych straganów szewców. 

Kamienna droga, która stanowi fragment „normalnej" ulicy w Ekebergskrenten, również jest czymś pozornie przypadkowym i zupełnie niepotrzebnym. Okazuje się jednak, że niegdyś miała ona bardzo duże znaczenie. 

kamienna droga
fot. Ważna droga, którą można było wydostać się z miasta, a zarazem miejsce licznych bitew z czasów wojny domowej. / fot. osloby.no

W średniowieczu droga ta była częscią jednej z najważniejszych tras, którymi można było wydostać się z miasta, na przykład w czasie wojny. W tym miejscu odbyły się też liczne bitwy z udziałem Króla Sverre. Ażeby to upamiętnić, droga nie została zdekonstruowana. 

W Oslo znajduje się sporo historycznych miejsc, o których mało kto ma pojęcie. Czy zwróciliście uwagę, na któreś z tych opisanych przez nas? A może zauważyliście inne?

Źródło: osloby.no

Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royality free

 




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan .

05-06-2015 14:38

Prezydent_elekt napisał:
WujekJanek napisał:
No i co, mozna napisac ciekawy artykul? Mozna.
Mozna napisac go tak, zeby groteskowe bledy nie pietrzyly sie jeden na drugim? Jak widac mozna.
Moze mozna by wiec pania Konstncje uczynic czyms w rodzaju szefa dzialu skrybow, lub przynajmniej recenzentem, a swiat (a przynajmniej potral MN) stanie sie lepszy i przyjemniejszy.


Nie przesadzaj, ze pani konstancja taka zmyslna.

www.osloby.no/nyheter/Ante-du-at-dette-f...-i-Oslo-8008410.html


OK, ale przynajmniej znalazla i przetlumaczyla mily, przyjemny i naprawde ciekawy tekst...

I do tlumaczenia uzyla wlasnych umiejetnosci, a nie tlumacza google, a to (jak na skrybow z MN) naprawde wielki krok naprzod.

Zaznaczyc tez nalezy, ze tekst jest spojny logicznie. Co tez nie czesto sie zdarza.

Jan .

05-06-2015 13:14

No i co, mozna napisac ciekawy artykul? Mozna.
Mozna napisac go tak, zeby groteskowe bledy nie pietrzyly sie jeden na drugim? Jak widac mozna.
Moze mozna by wiec pania Konstncje uczynic czyms w rodzaju szefa dzialu skrybow, lub przynajmniej recenzentem, a swiat (a przynajmniej potral MN) stanie sie lepszy i przyjemniejszy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok