Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Ciekawostki

XX-wieczne perypetie na szczycie, czyli kilka słów o norweskiej rodzinie królewskiej

marysia@mojanorwegia.pl

07 czerwca 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
XX-wieczne perypetie na szczycie, czyli kilka słów o norweskiej rodzinie królewskiej


Władza królewska w norwegii ma ponad 1000-letnią tradycję i trwa do dziś, będąc dumą wśród Norwegów.

Pierwszy w XX wieku król Norwegii Haakon VII nie był właściwie Norwegiem, a jednak Norwegowie pamiętają go jako człowieka wielkiego honoru i patriotyzmu. Był synem króla Danii Fryderyka VIII i szwedzkiej księżniczki Luizy.

Zupełne oddanie narodu Haakon VII zyskał sobie swoją postawą podczas niemickiej okupacji w czasie II wojny światowej. W przeciwieństwie do Danii, król norweski zarządził zbrojny opór wobec nazistów, następnie wraz z armią przeniósł się tymczasowo do Wielkiej Brytanii, aby nie stać się zakładnikiem wroga. Dzięki swojej postawie i decyzjom, jakie wówczas podjął, stał się w Norwegii ważnym symbolem narodowego oporu. 

Król Haakon VII
fot. wikipedia.org

Jako człowiek odznaczał się skromnością i życzliwym usposobieniem, toteż Norwegowie szybko mu wybaczyli lekko duński akcent. Jego żona Maud była księżniczką brytyjską i irlandzką, małżeństwo miało syna Olafa. 

Olaf V urodził się w Wielkiej Brytanii, jego imię było hołdem dla dawnej dynastii kraju. Norwegowie od razu pokochali małego księcia. Krąży anegdota, że "książę Olaf wysunął się w trakcie ceremonii powitalnej z objęć matki i skierował się ku grupce dzieci wymachującymi chorągiewkami w norweskich barwach narodowych. Jednemu z nich wyjął z rąk chorągiewkę i wrócił na oficjalną trybunę, trzymając w dłoni symbol niezależności i wolności, jaką niedawno odzyskał naród norweski". 

Olaf V
fot. commons.wikimedia.org

Książę ukończył Akademię Wojskową i od razu został oficerem norweskiej marynarki. Olaf był osobą niezwykłą i Norwegowie bardzo doceniali jego talenty. Książę był świetnym sportowcem i 3 razy zdobył mistrzostwo podczas igrzysk olimpijskich jako sternik jachtu. Po wojnie zdobył 2 złote medale na olimipadach w Londynie i Helsinkach. 

Olaf V był nie tylko genialnym sportowcem, ale też świetnym żołnierzem. Podczas agresji Niemiec na Norwegię brał czynny udział w obronie kraju. Później, już jako król, odznaczał się roztropnością. Miał troje dzieci ze szwedzką księżniczką Martą. 

Najmłodsze dziecko Olafa V odziedziczyło tron po swoim ojcu. Jest nim dzisiejszy król Norwegii Harald V. Trudno w to uwierzyć, ale był pierwszym księciem urodzonym w Norwegii od ponad 500 lat! Miał dwie starsze siostry, lecz wówczas tron dziedziczyli tylko mężczyźni. 

król Harald
fot. wikipedia.org

Harald, tak jak ojciec, ukończył Akademię Wojskową. Następnie odbył służbę w armii i wyjechał do Oxfordu, gdzie studiował nauki społeczne, historię i ekonomię. Również po ojcu odziedziczył smykałkę do sportu - trzykrotnie brał udział na igrzyskach olimpijskich jako żeglarz. 

W 1968 roku król poślubił Sonję Haraldsen. Ich narzeczeństwo trwało aż 9 lat, ponieważ rząd nie chciał się zgodzić na małżeństwo króla z osobą "z ludu"... Po długich konsultacjach z Prezydium Stortingu, z parlamentem i rządem, król Olaf V pozwolił swojemu synowi na ślub z Sonją, profesjonalną krawcową i absolwentką Uniwersytetu w Oslo. Królewskie życie jednak nie jest takie łatwe i piękne, jak może sie nieraz wydawać... Obecnie Harald i Sonja mają dwójkę dzieci - Martę Ludwikę i Haakona Magnusa. 

Para królewska
Para królewska, fot. commons.wikimedia.org

Następcą tronu Haralda V jest jego syn Haakon, który w 2001 roku poślubił Mette-Marit Tjessem. Małżeństwo księcia wywołało wiele kontrowersji ze względu na przeszłość żony - była samotną matką z nieślubnym dzieckiem, którego ojca oskarżono o posiadanie i handel narkotykami. W dodatku, książę z Mette-Marit zamieszkali razem jeszcze przed zaręczynami, co jeszcze bardziej wzmogło plotki i złe nastawienie, a wiadomo, że tak publiczny związek nie mógł się nigdzie ukryć przed wścibskimi oczami... Na szczęście, po ślubie kontrowersje ucichły i dzisiaj para królewska ma dwoje dzieci: Ingrid Aleksandrę oraz Sverre Magnusa. 

Para Książęca
Para książęca, fot. wikipedia.org

Ingrid Aleksandra
Ingrid Aleksandra, fot. wikipedia.org

W 1990 roku w Norwegii zmieniono konstytucję i od tego czasu również kobiety mogą dziedziczyć tron. To oznacza, że następczynią tronu będzie najprawdopodobniej Ingrid, która stanie się pierwszą królową Norwegii! 


Źródła: wikipedia.org, norwegofil.pl 
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - George Grantham Bain Collection - public domain




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok