Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ciekawostki

Vikingland – nowy park tematyczny w Norwegii

Redakcja

08 grudnia 2013 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Vikingland – nowy park tematyczny w Norwegii

Za cztery lata w gminie Karmøy powstanie największy na świecie park rozrywki poświęcony w całości Wikingom.


Kilka słów o Wikingach

Wikingami nazywamy dawnych mieszkańców obszaru, który obecnie nazywamy Skandynawią. Wikingowie, zwani również Normanami wyprawy w celach kupieckich, osadniczych oraz rabunkowych. Swoimi łodziami – drakkarami pływali wzdłuż skandynawskich wybrzeży; dotarli także do krajów Europy Zachodniej, Bułgarii Kamskiej, Rusi Kijowskiej, Bizancjum czy Kalifatu Bagdadzkiego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to nie Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, a właśnie Wikingowie, którzy dotarli tam na długo przed nim.


Wikingowie byli poganami, wyznawali nordyckie bóstwa. Oddawali im cześć podczas świąt, które obecnie niemal nakładają się czasowo z chrześcijańskimi. Normanowie składali swoim bogom ofiary ze zwierząt lub tego, co udało im się samodzielnie wyhodować. Podczas blotów, uroczystości ku czci bogów, pito miód – najczęściej ze zwierzęcych rogów, które wznoszono wraz z prośbami do bóstw opiekuńczych.

viking_festival.jpg

Wikingowie / upload.wikimedia.org


W Norwegii istnieje wiele miejsc poświęconych Normanom i upamiętniających ich dokonania. Do najbardziej znanych należą: Muzeum Łodzi Wikińskich w Oslo (Vikingskipshuset), Muzeum Wikingów na Lofotach oraz Jarmark w Gudvanden.


Najbardziej niepowtarzalnym miejscem jest do tej pory Muzeum Łodzi w Oslo. Można w nim zobaczyć dwie najlepiej zachowane drakkary z IX wieku oraz wiele mniejszych eksponatów – tekstylia, przybory codziennego użytku, sanie oraz mniejsze statki. Muzeum jest bardzo popularne wśród turystów odwiedzających stolicę Norwegii. Kto wie, może jego miejsce zastąpi niedługo park tematyczny?

muzeum_odzi.jpg

Muzeum łodzi wikińskich w Oslo / farm3.staticflickr.com


Jedyny taki na świecie

Koordynator projektu, Odd Erik Salvesen, powiedział gazecie VG Nett, że nie sposób znaleźć na świecie podobne miejsce. Projekt jest niezwykle wyjątkowy i oryginalny. Wiele miejsc w gminie Karmøy i w pobliżu doskonale nadaje się do budowy wikińskiego parku, jednak póki co uwaga inwestorów spoczywa na miejscowości Fosen, którą zamieszkuje 250 osób.


Bliskość trasy europejskiej E39

Za wybudowaniem parku rozrywki we wspomnianym miejscu stoi fakt, iż leży ono bardzo blisko europejskiej trasy przebiegającej przez Danię i Norwegię.

Niedaleko leży także Avaldsnes, gdzie archeolodzy odkryli grób Haralda Pięknowłosego. Z pomocą Centrum Historycznego udokumentowali także w jaki sposób wikingowie żyli w tym miejscu ponad 1000 lat temu.

Uważa się, że projekt jest doskonałym pomysłem. Norwegia, będąc po części ojczyzną skandynawskich wojowników potrzebowała takiego miejsca. Można dziwić się, dopiero teraz ktoś postanowił wprowadzić go w życie.


Elementy mitologiczne

Park zbudowany będzie na planie mitologicznego drzewa o nazwie Yggdrasil. Drzewo najwyższego boga – Odyna jest gigantycznym jesionem, którego gałęzie skłaniały się w stronę wszystkich mitologicznych światów.


Park podzielono na części, z których każda odpowiada innemu obszarowi. Jednym z nich jest Åsgard (kraina bogów), drugi wiąże się z naturą i lasem, a trzeci kreowany jest na wikińską wioskę. Na terenie każdego z obszarów znajdują się elementy rozrywkowe. Goście będą mogli cieszyć się przejażdżkami kolejkami górskimi, będą uczestniczyli w wyprawach wojennych, a także popłyną drakkerem.

Miejsca przeznaczone do spożywania posiłków również będą stylizowane na dawne czasy. Możliwe będzie także przenocowanie na terenie parku.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, całoroczny Park Wikingów będzie otwarty w 2017 roku. Jego powierzchnia to około 1000 hektarów ziemi, a koszt wynosi 350 milionów koron.

dka_z_wiking.jpg

vg.no


Nowa atrakcja dla turystów

Turyści przyjeżdżają do Norwegii, by na własnej skórze doświadczyć wspaniałej natury. Od 2017 roku będą przyjeżdżać również po to, by bliżej poznać życie i kulturę dawnych mieszkańców Skandynawii.



Źródła: vg.no / wikipedia.org / khm.uio.no

Zdjęcie główne: printscreen z vg.no




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok