Ciekawostki
Święta w Polsce kontra święta w Norwegii – z czym się Wam kojarzą?

Świąteczna atmosfera wisi w powietrzu. Miasta udekorowane są lampkami, na rynkach stoją choinki. Czym różnią się święta w Polsce od tych w Norwegii? Opowiedzcie nam!
Rodzina, choinka, pierniczki, prezenty, religia... to elementy wspólne dla Polski i Norwegii - obie nacje nie wyobrażają sobie prawdziwych świąt Bożego Narodzenia bez nich. Co takiego jest charakterystyczne dla Polaków i Norwegów?
Kevin sam w domu do karpia w galarecie
Tradycyjny polski film świąteczny? „Kevin sam w domu". Którą świąteczną reklamę wymienilibyście bez zastanowienia? Tę z czerwonymi ciężarówkami Coca-Coli? Polskie święta to też 12 tradycyjnych potraw na wigilijnym stole, sianko pod obrusem i dzielenie się opłatkiem z najbliższymi. Czy w Waszych domach pojawi się karp w galarecie, makowiec, pierogi z kapustą i grzybami i barszcz? O północy wybierzecie się na pasterkę? Z niecierpliwością będziecie czekać na pierwszą gwiazdkę? Kiedy ubieracie choinkę? Zapach świąt kojarzy Wam się z mandarynkami i pierniczkami? Będziecie śpiewać kolędy?

Polskie tradycje i rytuały świąteczne są niezwykle bogate, a Boże Narodzenie to ulubione święto wielu Polaków. Wolicie spędzać je w Polsce czy w Norwegii?
Żeberka i gløgg
W Norwegii prezenty przynosi Julenissen, symbolem świąt jest koziołek, tzw. julebukk (wcześniej była to tradycja praktykowana przez dzieci i młodzież - przebrani chodzili od domu do domu, ze zrobioną własnoręcznie głową kozła na długim kiju i w zamian za to dostawali ciasto i coś do picia).

Ribbe, czyli świąteczne żeberka, fot. aperitif.no
W Norwegii na święta je się m.in. mięso, żeberka, smalahove (czyli wędzona głowa owcy), lutefisk (ryba z ługu), risgrøt (pudding ryżowy na mleku).
A może święta w Norwegii to wyjazd na narty, kvikklunsj i pomarańcze?
Jak spędzacie święta w Polsce, a jak w Norwegii? Z czym kojarzą Wam się święta w obu państwach? Podzielcie się spostrzeżeniami!

zdjęcie: pixabay.com - CC0
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
1