Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Ciekawostki

Norweski powrót do przeszłości

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

03 października 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweski powrót do przeszłościCzy podczas przechadzki po norweskiej stolicy, zastanawiałeś się jak to miasto mogło wyglądać kilkadziesiąt lat temu? Teraz możesz sam przenieść się w czasie i zobaczyć Oslo oczami jego dawnych mieszkańców!


Spacer wstecz


Aplikacja „Oslo i gamle dager” umożliwia wyświetlanie archiwalnych zdjęć podczas spacerów po norweskiej stolicy. Dzięki połączeniu starych fotografii i nowoczesnej technologii, można poczuć się częścią historii Oslo. Aplikacja działa we współpracy z GPSem. Program wyświetla aktualną mapę, a następnie pozwala na wybranie zdjęć z wyznaczonego miejsca. Każdemu zdjęciu w bazie przypisany jest adres norweskiej stolicy, na której znajdował się niegdyś dany budynek. Najwięcej materiałów, które udało się zdobyć dotyczą wyglądu dawnego centrum norweskiej stolicy. Natomiast najstarsze fotografie, które może zobaczyć użytkownik aplikacji, pochodzą z XIX wieku.

- Zdjęcia zdobyłem między innymi za pośrednictwem strony Oslobilder.no, która udostępniła mi archiwalne fotografie. Łącznie udało mi się zebrać 5500 zdjęć. Następnym krokiem było zdobycie map, z czasów gdy zdjęcia były zrobione - mówi Christian Aamodt, autor aplikacji.

Używając aplikacji, możemy poczuć dawnego ducha norweskiej stolicy.
fot. itunes.apple.com

Połączyć nowe ze starym


- Przed zabraniem się do pracy, dotarłem do starych map miasta udostępnianych w Internecie m.in. przez Oslo Byarkiv oraz Kartverket. Napotkałem jednak na sporo trudności. Niektóre mapy były tylko częściowe, musiałem więc dalej szukać dodatkowych części układanki. Czasem było to bardzo mozolne zajęcie. Najstarszy element, którego użyłem przy opracowywaniu wspólnej mapy współczesnego i dawnego Oslo pochodził z 1830 roku. Wyzwaniem było dla mnie skoordynowanie starych materiałów z nowymi planami topograficznymi miasta – dodaje Aamodt.

Autor „Oslo i gamle dager” zapowiada, że zamierza jeszcze rozwinąć możliwości swojego programu. Aamodt jest informatykiem i na co dzień pracuje z projektowaniem różnego rodzaju aplikacji.

Oslo katedralskole na starej fotografii.
fot. wikimedia.org

– Jednym z pomysłów na przyszłość jest dodanie krótkiego opisu do zdjęć, który wyświetlałby się użytkownikowi podczas przeglądania ilustracji. Po drugie, chciałbym dotrzeć do materiałów, które pozwolą mi odkryć te miejsca, których nie odnalazłem na starych mapach norweskiej stolicy. Innym moim marzeniem jest stworzenie takich warunków, aby również użytkownicy mogli dodawać swoje zdjęcia oraz aby rozwinąć działalność aplikacji na inne norweskie miasta – mówi Aamodt.

Jeżeli jednak, z jakichś powodów nie możesz wybrać się na spacer ulicami Oslo, nic straconego! Aplikacji można używać wszędzie. Nawet siedząc na kanapie w domu, zapewnia jej autor. Aplikację można zdobyć pod tym linkiem.


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok