Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Zagraj w urodzinową grę

i zgarnij rabaty na kalendarz!

GRAJ
Ciekawostki

Norwescy lekarze pożegnają dyskietki

Redakcja

01 października 2015 14:21

Udostępnij
na Facebooku
Norwescy lekarze pożegnają dyskietkiMimo że masowa produkcja dyskietek zakończyła się pięć lat temu, norwescy lekarze nadal z powodzeniem używają ich w swojej pracy.


Co miesiąc norwescy lekarze otrzymują od HELFO (tamtejszego ministerstwa zdrowia) interesującą przesyłkę. W kopercie znajduje się 3,5 calowa dyskietka. Przez długie lata była to powszechna procedura, która teraz zostanie ostatecznie zniesiona.

Lekarze bardzo polubili dyskietki. Oprócz tego, że są dużo tańsze od pendrive’ów, mają też krótszy czas zapisu danych. Jednak dziesięć lat temu wprowadzono nowy system, internetową bazę danych, w której można gromadzić dokumenty. Nie wszyscy lekarze jednak z niego korzystają. Wielu z nich przyzwyczaiło się do swoich “dyskietkowych dzienniczków” i do tej pory nie przesiadło się na nowocześniejszą procedurę.


Listy ściśle tajne


W Norwegii każdy pacjent powinien mieć swojego fastlege, lekarza pierwszego kontaktu, który gromadzi informacje o jego stanie zdrowia. Obowiązek dokumentacji spoczywa na rządzie. Pacjenci mogą w każdej chwili zmienić lekarza, więc urzędnicy muszą co jakiś czas wysyłać medykom listy ich pacjentów. Te listy, mimo że składają się głównie z wypisanych kolejno nazwisk, należą do grupy dokumentów objętych klauzulą tajności. Ich dystrybucja jest więc utrudniona.

Trzeba mieć pewność, że każda dyskietka ma zapisany odpowiedni plik a następnie jest wysłana do odpowiedniego lekarza. Używane są do tego dwie aplikacje odczytujące otrzymane dane, obie napisane w języku Haskell, które mają zagwarantować, że karty pacjentów są poprawnie zapisywane.


Koniec dyskietki bliski


Według nowych regulacji, dyskietki mają od nowego roku zostać zastąpione nowymi nośnikami danych. Jednak ze względu na rządowy wymóg nieupubliczniania danych pacjentów w sieci, zapisy z dyskietek mają być drukowane, a następnie przepisywane przez lekarzy do komputera.


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok