Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
1
Norwegia przeznacza rekordowe sumy na wykształcenie

 
Foto: stock.xchng
Kraj Wikingów znajduje się na samym szczycie listy państw, jeśli chodzi o wydatki na kształcenie. Pensje nauczycieli w Norwegii są jednak poniżej przeciętnej z krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), czytamy stronach internetowych Aftenposten.

 
Norwegia zajmuje trzecie miejsce, wśród krajów należących do OECD, pod względem wysokości wydatków na system szkolnictwa. Tylko USA i Szwajcaria przeznaczają na ten cel więcej pieniędzy. Pierwsza trójka rankingu wydaje odpowiednio, średnio na jednego ucznia 14 000, 13 000 i 12 000 dolarów amerykańskich.

Raport został opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju i jest zbiorem informacji o systemie szkolnictwa w krajach członkowskich organizacji.

Jeśli weźmiemy pod lupę czas, który dzieci (od 7. do 14. roku życia) spędzają w klasach, to mali Norwegowie zdecydowanie ustępują pola młodzieży z innych krajów. Norwegia zajmuje pod tym względem dopiero 23. miejsce na 30 badanych państw.

Według raportu najwięcej godzin szkolnych odbywają dzieci w Izraelu. Z kolei polskie dzieci spędzają w klasach najmniej czasu.

Pod względem liczby godzin lekcyjnych Norwegia również plasuje się pośrodku stawki – na 17. miejscu.

OECD podaje, że najwyższe pensje dostają nauczyciele w Luksemburgu i Szwajcarii. Norwegowie w tym rankingu zajmują 19. miejsce. Tymczasem najsłabiej zarabiającymi okazują się być Estończycy, Węgrzy i Polacy.

Krajami, które najwięcej wydają na wykształcenie jednego studenta są Stany Zjednoczone (27 000$), Szwajcaria (21 000$), Kanada (20 000$), Szwecja (18 000$) i Norwegia (17 000$).

Sekretarz w Ministerstwie Edukacji, Kyrre Lekve, uważa, że Norwegia powinna przede wszystkim zwiększyć ilość godzin lekcyjnych dla uczniów w wieku od siedmiu do czternastu lat.

- W Norwegii tradycją jest mała ilość godzin, coś co będziemy zmieniać. Ten rząd już wiele razy zwiększał ilość godzin lekcyjnych. Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby pokonać inne kraje.

Niskie pensje nauczycieli Lerke komentuje mówiąc, że władze będą musiały się temu przyjrzeć, jednocześnie dodaje, że jest to wynikiem ogólnie małego zróżnicowania płac w Norwegii.

Norweskie Ministerstwo Edukacji w informacji prasowej skomentowało wyniki raportu przygotowanego przez OECD następująco – wykształcenie opłaca się w koronach i øre, zarówno jednostkom, jak i społeczeństwu. To pokazuje raport OECD „ Edducation at Glance 2010”.

Źródło: aftenposten.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Grzegorz ******

16-09-2010 00:41

No i coz z tego ze wydaja te rekordowe sumy? Moje rodzenstwo chodzi tutaj do
szkoly siostra w sredniej szkole miala klasowke z tabliczki mnozenia do 100.
Chodzby nie wiem ile wydali kasy to nigdy nie doruwnaja polskiej młodzierzy

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok