Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ciekawostki

Napalmem w róże

klaudia@mojanorwegia.pl

23 czerwca 2015 13:39

Udostępnij
na Facebooku
3
Napalmem w róże


Rząd norweski utworzył listę 31 roślin, których nie wolno sadzić oraz wwozić do Norwegii. Aby móc sadzić niektóre rośliny, trzeba będzie wypełnić specjalny formularz.



Lista zakazanych roślin jest jednym ze środków jakie podjęło norweskie Ministerstwo Środowiska w walce z plagą chwastów i ślimaków. 

Od 2016 roku 


Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku, wśród nich znajduje się lista zakazanych gatunków roślin. Od stycznia nie będzie można ich ani wwozić na teren kraju, ani ich sadzić. 

Wśród roślin objętych zakazem znalazły się gatunki takie jak: łubin, róża japońska, nawłoć kanadyjska oraz złotokap zwyczajny. Te rośliny nie będą już sprzedawane w centrach ogrodniczych oraz zakaz ich sadzenia obejmie wszystkie tereny zielone, włącznie z ogrodami i parkami. 

Również instytucje będą musiały składać specjalne wnioski na wprowadzenie nowych gatunków roślin do Norwegii. Podania nie muszą składać jedynie prywatni właściciele ogrodów, jednak również ich obowiązuje lista zakazanych roślin. 


róża japońska

Róża japońska
foto: commons.wikimedia.org


- Profesjonalni ogrodnicy, którzy sprowadzają rośliny zza granicy, mają teraz obowiązek sprawdzić swój towar pod kątem „pasażerów na gapę”. Jeśli zauważą, że sprowadzono jeden z zakazanych gatunków, to mają obowiązek dopilnować, aby się nie rozprzestrzeniał – mówi Tine Sundtoft, Minister ds. klimatu i Środowiska. 

Udzielić informacji 


Profesjonalni ogrodnicy powinni zwracać uwagę nie tylko na rośliny. Niedługo specjalne pozwolenia będą również potrzebne gdy będziemy chcieli sprowadzić do Norwegii pszczoły, których obecnie używa się do zapylania roślin w norweskich szklarniach. 

Klienci kupujący rośliny muszą być poinformowani o tym, że roślina była sprowadzana, tak aby dokonali świadomego zakupu. 


złotokap

Złotokap zwyczajny
foto: pixabay.com


- Nie możemy wymagać usunięcia zasadzonych roślin, nawet jeśli znajdują się na liście zakazanych gatunków. Na szczęście jest wiele osób, które samodzielnie podejmują decyzję o usunięciu roślin po tym, jak się dowiadują jak wpływają na środowisko – mówi minister Sundtoft. 

Zadowoleni 


- Zakazano gatunków roślin, które się szybko rozprzestrzeniają i są szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i innych roślin. Były jednak w sprzedaży przez wiele lat i z łatwością się rozprzestrzeniały. Zakazanie niektórych gatunków roślin jest dużo lepszym rozwiązaniem niż dopuszczenie do tego by rozprzestrzeniały się coraz bardziej. Potem musielibyśmy wydać miliardy aby się ich skutecznie pozbyć – mówi Arnodd Håpnes, doradca w Naturvernforbundet.  


barszcz Mantegazziego

Barszcz Mantegazziego
foto: commons.wikimedia.org


Rośliny, które znalazły się na liście zakazanych gatunków, są doskonałym środowiskiem dla biedronek i ślimaków, które są obecnie niezwykle uciążliwą plagą w Norwegii. 

Zakazane 


Na liście zakazanych roślin znalazły się takie gatunki jak: łubin, róża japońska, nawłoć kanadyjska, złotokap zwyczajny, barszcz Mantegazziego, barszcz perski, niecierpek gruczołowaty, rdest, wierzba, topola, irga, dereń biały, berberys Thunberga, dzwonek szerokolistny, gwiazdnica oraz rozchodnik. 

Rośliny, na których posadzenie potrzebujemy specjalnego pozwolenia to: świdośliwka, rozchodnik, dereń, jarzębina, toinowate, klon jawor, irgi, wiciokrzew, fiołki, powojnik, kokorycz, niecierpek, modrzew, świerk, choina, kosodrzewina, przywrotnik, wiązówka, lepiężnik różowy, czeremcha amerykańska, robinia akacjowa i bez koralowy. 


W Polsce jednym z ostatnich tematów rownież był problem z uciążliwymi roślinami.

- Owszem, nie ma skutecznego preparatu, który byłby w stanie zwalczyć barszcz Sosnowskiego. Nawet jeśli się go na chwilę zniszczy, to odrasta, ponieważ ma bardzo silny system korzeniowy. Słyszałem, że naprawdę skutecznie zniszczono jego uprawy tylko stosując napalm - powiedział inż. Kazimierz Kubicki, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku w rozmowie z portalem natemat.pl.

Czy w Norwegii również trzeba będzie uciec do radykalnych środków zwalczania roślin?




Źródła: nrk.no, vg.no, natemat.pl, avisa-st.no, aftenposten.no 
Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0 Creative Commons
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


o rany!! - rosa rugosa będzie zakazana? I berberys thunbergii? to co ja zasadzę, żeby mi złodzieje nie włazili na działkę? Cotoneaster, Laburnum, cała rodzina Sedum, Sorbus i na dokładkę co im szkodzi Pinus mugo var. mughus? rośliny z których cuda w ogrodach można robić coś mi ten artykuł nie pasuje

Dorota Hansen

23-06-2015 19:31

Ja od lat walcze ze slimakiem morderca. Na razie on wygrywa. Teraz ten morderca znalazl sie na EUs dødsliste.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok